Kierunek GZM! Na inaugurację festiwalu w Katowicach rozbłysnął nowy neon [Zdjęcia]

Kacper Jurkiewicz
Mateusz Terech
29.06.2024w Katowicach

Ruszyła trzecia edycja święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kierunek GZM. W tym roku na uczestników festiwalu czeka 178 wycieczek oraz 2 wydarzenia specjalne. Impreza odbywa się w ostatni weekend czerwca – 28, 29 i 30. Pierwszym wydarzeniem było rozświetlenie nowego neonu nieopodal rynku w Katowicach.

neon Katowice przy rynku

Kierunek GZM 2024

Aktualizacja, 29 czerwca

Za nami inauguracyjna iluminacja nowego neonu w Katowicach. W piątek, 28 czerwca, o godz. 21:30 został zainaugurowany festiwal „Kierunek GZM”. Z tej okazji na ulicy Pocztowej w Katowicach rozświetlono wielki neon z nazwą festiwalu – Kierunek GZM.

To nawiązanie do swego rodzaju neonowej tradycji naszego miasta. Jeszcze kilka dekad temu w Katowicach można było znaleźć całe mnóstwo tego typu świetlnych szyldów i reklam. Opowieścią o tym jest istniejący w Katowicach Szlak Neonów. Dziś kultowe neony wracają na ulice Katowic. Nowy świetlny element krajobrazu Śródmieścia z pewnością przykuwa uwagę i będzie nową atrakcją w przestrzeni naszego miasta.

Zobaczcie zdjęcia z iluminacji neonu „Kierunek GZM” przy ulicy Pocztowej w Katowicach!

32 zdjęć

Inauguracja festiwalu mikrowycieczek "Kierunek GZM" 2024

Aktualizacja, 25 czerwca

W najbliższy weekend czeka na nas wielkie święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przypomnijmy, że w tym roku w ramach akcji "Kierunek GZM" czeka 178 wycieczek oraz 2 wydarzenia specjalne. Na niektóre skończyły się już miejsca, inne są nadal dostępne. Wśród nich nie brakuje wycieczek przyrodniczych i historycznych. Sporo uwagi poświęcone zostanie architekturze, miejscom na co dzień niedostępnym, historiom mniej lub bardziej znanych ludzi, których losy wpłynęły na to, kim dzisiaj jesteśmy, takich jak Kazimierz Kutz, Karol Godula, Rysiek Riedel czy grupa KAT.

Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię przemierzać będziemy na niemal wszelkie możliwe sposoby. Na piechotę, na rowerze, autobusem, kajakiem, a nawet… balonem i windą paciorkową. Wycieczki odbędą się we wszystkich miastach i gminach tworzących GZM. Poznamy lepiej centrum GZM i jej obrzeża, centra miast i małe miejscowości, pałace, przemysłowe osiedla, przydrożne kapliczki i podmiejskie lasy.

Kierunek GZM zostanie otwarty wyjątkowym wydarzeniem. Pierwszym punktem programu będzie odpalenie neonu Kierunek GZM tuż przy rynku w Katowicach. Rozświetlenie zaplanowano na piątek (28 czerwca). Odbędzie się również wycieczka „Świetlna historia Katowic”, którą poprowadzi Dominik Tokarski, człowiek-instytucja, o neonach wiedzący wszystko.

Stało się. Przygód ze szklanymi rurkami ciąg dalszy! To pierwszy w tym roku (spoiler: nie ostatni) neon, który powstaje w samym sercu Katowic, w ramach moich neonowych działań, do których wróciłem po latach i z czego bardzo się cieszę. Chciałem Was poinformować i zaprosić na rozświetlenie wysokiego na pięć pięter neonu w najbliższy piątek, 28 czerwca, na ulicę Pocztową o godz. 21:30. Będzie to neonowa inauguracja wydarzenia Kierunek GZM. Neon jest nawiązaniem do niegdysiejszego napisu z ulicy Stawowej o podobnym formacie i kształcie. Zależało nam na historycznym odniesieniu przy tym projekcie, za który odpowiada Ania Kopaczewska i Ania Bania, a realizujemy projekt wspólnie z NEON IRSA. poinformował w swoich mediach społecznościowych Dominik Tokarski

Wcześniej informowaliśmy:

Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych i nietuzinkowych miejsc, okazja do poznawania i doświadczania metropolii w niecodzienny sposób.

To także nasz sposób na świętowanie 7. urodzin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. GZM to 41 miast i gmin, z których każde ma własną, wyjątkową tożsamość. Sieciujemy gminy w tych obszarach, które tego wymagają, w których możemy osiągnąć dzięki temu wartość dodaną. Równolegle staramy się wspierać je w umacnianiu tożsamości i dzieleniu się nią. Kierunek GZM jest tego najlepszym przykładem. mówi przewodniczący Zarządu GZM, Kazimierz Karolczak

To już trzecia edycja święta Kierunek GZM, które od początku stawia na mikroturystykę.

Turystyka lokalna do ciągle rosnący trend. Tego nauczyła nas pandemia, ale nie tylko ona, że aby doświadczyć czegoś wyjątkowego, wcale nie trzeba jechać daleko. Kiedy do lokalności dodamy walor edukacji przez zabawę (edutaiment), mamy gotowy przepis na udaną imprezę, o którą ludzie pytają przez cały rok. Tak jest w przypadku Kierunku GZM. mówi dyrektor Departamentu Marki i Komunikacji Marketingowej GZM, Daria Kosmala

Wszystkie wydarzenia w ramach Kierunku GZM są bezpłatne. Na większość z nich konieczna jest rezerwacja. Opisy poszczególnych wydarzeń oraz informacje, jak dokonać rezerwacji są dostępne na stronie kierunekgzm.pl

Na piechotę, rowerem i… balonem

W programie tegorocznego Kierunku GZM znalazło się 178 wycieczek oraz 2 wydarzenia specjalne. Wśród nich nie brakuje wycieczek przyrodniczych i historycznych. Sporo uwagi poświęcimy architekturze, miejscom na co dzień niedostępnym, historiom mniej lub bardziej znanych ludzi, których losy wpłynęły na to, kim dzisiaj jesteśmy, takich jak Kazimierz Kutz, Karol Godula, Rysiek Riedel czy grupa KAT.

Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię przemierzać będziemy na niemal wszelkie możliwe sposoby. Na piechotę, na rowerze, autobusem, kajakiem, a nawet…. balonem i windą paciorkową.

Wycieczki odbędą się we wszystkich miastach i gminach tworzących GZM, od Wyr po Siewierz, od Rudzińca po Sławków. Poznamy lepiej centrum GZM i jej obrzeża, centra miast i małe miejscowości, pałace, przemysłowe osiedla, przydrożne kapliczki i podmiejskie lasy.

Razem z przewodnikami odwiedzimy wiele miejsc na co dzień niedostępnych. Zajrzymy do nowej siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej oraz zabytkowego budynku Sądu Rejonowego w Sosnowcu, który niegdyś był rezydencją Oskara Schoena. Swoje podwoje otworzą dla nas Polskie Radio Katowice i Śląski Urząd Wojewódzki, w którym zajrzymy m.in do skarbca. W Zabrzu pojawimy się w zabrzańskiej katedrze industrialu oraz fabryce organów. Zwiedzimy niedostępne wnętrza Katowice Airport oraz gliwickiej Areny.

W tym roku GZM zaprasza na dwa wydarzenia specjalne. Do Pyskowic, gdzie czekają m.in. joga na świeżym powietrzu, loty balonem oraz spływy kajakowe Dramą oraz, w sobotni wieczór, do Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej, na Metrodisco.

W Katowicach trzy unikalne wydarzenia zorganizuje Akademia Sztuk Pięknych. Największe miasto i stolicę GZM poznamy również pod kątem neonów. W Bytomiu z aparatami fotograficznymi odwiedzimy wyjątkowe podwórka, w Tychach zachwycimy się modernistyczną architekturą, a Tarnowskie Góry zachęcą do poznania swojego dziedzictwa uwiecznionego na wyjątkowej filiżance.

Zielona metropolia

GZM to nie tylko wspaniałe zabytki i ciekawe historie, ale również zieleń. W Bieruniu czekają na nas tajemnicze hałdy i stawy paciorkowe, w Bobrownikach poszukiwania bobrów, a w Radzionkowie – murawy kserotermiczne. Nauczymy się rozpoznawać ptaki i drzewa, zbierać nasiona na łąkę kwietną, robić wianki i latawce.

To tylko niektóre ze 180. propozycji czekających w tym roku na uczestników festiwalu. Kierunek GZM to także okazja do bycia eko i bezpłatny transport dla jego uczestników. Aby z niego korzystać, będzie można pobrać ze strony internetowej specjalny kupon.

Wycieczki w podregionie katowickim

Ciekawe wycieczki czekają nas w różnych gminach GZM. Na wydarzenia obowiązują zapisy, więc na niektóre szybko skończyły się miejsca. W podregionie katowickim przygotowano:

  • Palazzo in fortezza. Pałac nieoczywisty - zwiedzanie gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (pula miejsc wyczerpana),
  • Świetlana historia Katowic - spacer szlakiem neonów,
  • Spodek od kuchni. Hala bez tajenic - zwiedzanie zakamarków Spodka,
  • Ikarusem do zabytków techniki - można przejechać się zabytkowym autobusem,
  • Ikarusem na lotnisko - podróż zabytkowym autobusem z Katowic do Katowice Airport,
  • Spacer po Katowicach. Śladami katowickich Żydów - zwiedzenie miejsc związanych z katowickimi Żydami,
  • KATowice - od pierwszej próby do największych koncertów (pula miejsc wyczerpana),
  • Miejska łąka. Jak zbierać nasiona? - spacer ze spojrzeniem na rzeczywistość miejską poprzez przyrodę,
  • Archiwum Raciborska - spacer po ulicy Raciborskiej i poznanie jej historii,
  • Doświadczenie rzemiosła - sploty z natury, która nas otacza - spacer ze spojrzeniem na otoczenie przez pryzmat możliwości wyplatania.

Z pełnym programem Kierunek GZM 2024 możemy zapoznać się TUTAJ.

Zobacz także

Ikarusem po Katowicach i nie tylko! Wybraliśmy się nimi w podróż [Zdjęcia + rozkład jazdy]
Ikarusem po Katowicach i nie tylko! Wybraliśmy się nimi w podróż [Zdjęcia + rozkład jazdy]
w Katowicach

Ikarusem po Katowicach i nie tylko! Wybraliśmy się nimi w podróż [Zdjęcia + rozkład jazdy]

Coraz bliżej Droniady GZM. To wielkie święto miłośników technologii bezzałogowych
Coraz bliżej Droniady GZM. To wielkie święto miłośników technologii bezzałogowych
poza Katowicami

Coraz bliżej Droniady GZM. To wielkie święto miłośników technologii bezzałogowych

Prezydent Katowic Marcin Krupa nowym przewodniczącym zgromadzenia GZM
Prezydent Katowic Marcin Krupa nowym przewodniczącym zgromadzenia GZM
w Katowicach

Prezydent Katowic Marcin Krupa nowym przewodniczącym zgromadzenia GZM

Mieszkańcy GZM skorzystali z Metroroweru już ponad 200 tysięcy razy! System działa od 3 miesięcy [Zdjęcia]
Mieszkańcy GZM skorzystali z Metroroweru już ponad 200 tysięcy razy! System działa od 3 miesięcy [Zdjęcia]
w drodze

Mieszkańcy GZM skorzystali z Metroroweru już ponad 200 tysięcy razy! System działa od 3 miesięcy [Zdjęcia]

do góry