Klimatyczne wnętrza Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach w obiektywie Jakuba Dyla [Galeria zdjęć]
Gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach skrywa wyjątkowe wnętrza. To niemal 100 lat historii. Choć zazwyczaj nie są dostępne, kilka razy w roku otwierają się dla zwiedzających. Naszemu fotoreporterowi udało się zwiedzić to wyjątkowe miejsce. Zobaczcie zdjęcia!
Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach nie trzeba wielu przedstawiać. To ikoniczny budynek, zlokalizowany przy ul. Jagiellońskiej 25. Jego budowa trwała pięć lat – w latach 1924-1929. Ogromna inwestycja została w całości sfinansowana ze środków Województwa Śląskiego, a jej pełny koszt (wraz z wyposażeniem gmachu) oblicza się na 12,5 mln ówczesnych złotych polskich.
W chwili swego powstania był największym budynkiem w Polsce. W swojej historii był także gmachem Sejmu Śląskiego.
Budynek z bogatą przeszłością
Gmach ŚUW na przestrzeni swojej długiej historii pełnił kilka ważnych funkcji. Swoją siedzibę miały tutaj wszelakie instytucje publiczne, np. Muzeum Śląskie. Obszerne apartamenty przeznaczono na prywatne mieszkania dla wojewody i marszałka Sejmu, jednak jedynym wojewodą zamieszkującym te pomieszczenia był Michał Grażyński, dlatego tę część budynku zwie się do dziś „mieszkaniem Grażyńskiego”. Był także pomnikiem polskości na odzyskanej ziemi. W czasie II wojny światowej w budynku miały swoją siedzibę władze niemieckiej jednostki administracyjnej.
Korytarze niczym bieżnia i ponad tysiąc okien
Budynek składa się z 4 głównych skrzydeł. Wewnątrz korpusu mieści się część sejmowa, będąca niejako sercem gmachu, którego kubatura wynosi aż 161 474 m3. Jest tu ponad 600 pomieszczeń i 1300 okien. Wybudowano 4 wysokie piętra i niski parter, ale dodatkowe dwa piętra usytuowane są pod ziemią. Łączna długość korytarzy wynosi ponad 6 km. Obwód korytarza na każdym piętrze wynosi ok. 400 m, czyli jest równy dystansowi bieżni lekkoatletycznej. Sala Sejmu Śląskiego dysponuje miejscami siedzącymi dla 140 osób: pierwotnie 80 z nich było przeznaczonych dla posłów i prezydium Sejmu, 30 dla przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego, a kolejne 30 dla dziennikarzy.
Najbardziej charakterystycznymi miejscami w gmachu są:
- Westybul,
- Sala Sejmowa,
- Sala Marmurowa,
- Sala Złota,
- Sala Boazeryjna
- czy Gabinet Wojewody.
Zobaczcie zdjęcia!