Liczne zniżki dla mieszkańców Katowic dzięki Katowickiej Karcie Mieszkańca

Redakcja WKATOWICACH.eu
25.09.2023w Katowicach

Ponad 115 tysięcy mieszkańców Katowic korzysta ze zniżek u przeszło 130 partnerów Katowickiej Karty Mieszkańca. Zniżki są m.in. na basen, na festiwale muzyczne, do fryzjera, czy na korty tenisowe. Kto może z nich skorzystać?

karta mieszkańca katowic i telefon

Trzy lata Katowickiej Karty Mieszkańca

Katowicka Karta Mieszkańca funkcjonuje już od trzech lat. Katowiczanie najchętniej wybierają wersję karty dostępną przez aplikację, a najczęściej korzystają ze zniżek na miejskich basenach. W portfelach katowiczan dzięki zniżkom w ramach karty mieszkańca pozostało już ponad 9 mln zł.

Głównym celem Katowickiej Karty Mieszkańca jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i odprowadzają podatki w naszym mieście. Dzięki tym pieniądzom budujemy m.in. nowe baseny, place zabaw, utrzymujemy zieleń czy też organizujemy szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. Katowicka Karta Mieszkańca umożliwia katowiczanom korzystanie ze zniżek w instytucjach kultury, sportu i rekreacji. Przykładowo w basenach miejskich dzięki KKM mieszkańcy naszego miasta płacą 10 zł za godzinę, a osoby spoza Katowic 25 zł. To najwyższa zniżka oferowana w ramach KKM, bo wynosząca 60%. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Program „Katowicka Karta Mieszkańca” realizowany jest od 1 września 2020 r. W ciągu trzech lat realizacji programu wydane zostały 115 784 kart, w tym:

 • zarejestrowanych poprzez aplikację: 69 118,
 • zarejestrowanych przez stronę internetową: 10 765,
 • wydanych w formie plastikowej: 35 826,
 • wydanych w formie karty wirtualnej - karta przypisana do karty płatniczej: 75.

Zniżki w obiektach miejskich i firmach prywatnych

W programie obecnie uczestniczy 118 partnerów prywatnych oraz 15 jednostek miejskich. Wśród oferowanych dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca zniżek są m.in. zniżki na miejskie baseny „pod chmurką” - Bugla i Rolna, baseny Brynów, Burowiec oraz Zadole, korty tenisowe czy siłownie.

rodzina na basenie mężczyzna dziecko i kobieta

Katowice to miasto muzyki, więc posiadacze KKM na festiwale takie jak Tauron Nowa Muzyka czy OFF Festival Katowice również mogą zakupić bilety z 20% rabatem. Ze zniżki możemy także skorzystać, kupując bilety na spektakle organizowane np. w ramach Letnich Ogrodów Teatralnych.

Katowicka Karta Mieszkańca to nie tylko ulgi na wydarzenia kulturalne, ale także na liczne usługi: fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne, prawne, jubilerskie i inne.

To również zniżki m.in. na tor kartingowy, wypożyczenie sprzętu na spływy kajakowe i pontonowe, wstęp do parków trampolin, wypożyczenie wrotek, zwiedzanie muzeów, do restauracji, kawiarni oraz wiele innych.

Ponad 115,7 tys. wyrobionych kart potwierdza, że to był bardzo dobry pomysł. W portfelach katowiczan dzięki zniżkom pozostało już ponad 9 mln zł. Zachęcam do wyrobienia karty wszystkich tych, którzy jeszcze tego nie zrobili - naprawdę warto! mówi prezydent Marcin Krupa. Katowicka Karta Mieszkańca jest realizacją jednego z głównych zobowiązań wyborczych prezydenta Marcina Krupy

Łącznie mieszkańcy Katowic skorzystali (w okresie od 01.09.2020 do 31.08.2023 roku) z 578 505 zniżek (po pierwszym roku było to 99 tys., a w drugim 208 tys.), które pozwoliły im zaoszczędzić w sumie ponad 9 mln zł (w pierwszym roku było to 890 tys. zł, a w drugim 2,4 mln zł).

tłum ludzi na festiwalu muzycznym w Katowicach

Wśród miejskich instytucji mieszkańcy najchętniej korzystali z Basenu Brynów, w który zliczono ponad 232 tys. transakcji i udzielono zniżek na kwotę ponad 3,2 mln zł. Niewiele mniej popularny był Basen Burowiec, w którym z Katowickiej Karty Mieszkańca skorzystano ponad 171 tys. razy, co pozwoliło mieszkańcom zaoszczędzić przeszło 3,4 mln zł. Natomiast Basen Zadole, który działa od września 2022 r. udzielił ponad 86 tys. zniżek na łączną kwotę ponad 1,4 mln zł.

W obszarze kultury, Katowice Miasto Ogrodów odnotowało ponad 2,5 tys. transakcji, a tym samym oszczędności mieszkańców wyniosły ponad 41,5 tys. zł, NOSPR to 431 transakcji z 7,7 tys. zł oszczędności, a Śląski Teatr Lalki i Aktora ATENEUM - 952 transakcji z ponad 11 tys. zł oszczędności. wskazuje naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej w Urzędzie Miasta Katowice, Małgorzata Moryń-Trzęsimiech

Powyższe przykłady pokazują, że korzystanie z Katowickiej Karty Mieszkańca przynosi jej posiadaczom realne zyski w postaci zaoszczędzonych pieniędzy. dodaje naczelniczka

Dla kogo Katowicka Karta Mieszkańca?

Kartę mogą otrzymać osoby, które spełnią co najmniej jeden z poniższych warunków:

 • są zameldowane w Katowicach na pobyt stały (bez względu na wiek),
 • są zameldowane na pobyt czasowy i rozliczają w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych (dzieci do 18 roku życia mogą otrzymać kartę - jeżeli choć jeden z rodziców / opiekunów prawnych rozlicza podatek w Katowicach),
 • rozliczają w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych (dzieci do 18 roku życia mogą otrzymać kartę - jeżeli choć jeden z rodziców / opiekunów prawnych rozlicza podatek w Katowicach),
 • przebywają w katowickich placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 roku życia), a także wychowawcy i dyrektorzy tych placówek,
 • studenci uczelni zameldowani w Katowicach na pobyt czasowy,
 • osoby zameldowane na pobyt czasowy w Katowicach, które nie ukończyły 26 roku życia,
 • osoby przebywające w całodobowej placówce pomocy społecznej na terenie miasta Katowice.

Karta, a może aplikacja?

Katowicką Kartę Mieszkańca można pozyskać w trzech różnych formach. Każda z nich jest jednakowo ważna i uprawnia do takiej samej liczby zniżek. Kartę mieszkańca można uzyskać w wersji elektronicznej (samodzielnie mogą to zrobić tylko osoby zameldowane na stałe) - poprzez aplikację mobilną (Katowicka Karta Mieszkańca) lub stronę internetową.

Można też przypisać KKM do posiadanej karty bankowej (tzw. karta wirtualna) lub uzyskać kartę w wersji plastikowej (na wzór karty kredytowej). Wszystkich trzech form karty można używać jednocześnie lub korzystać z dowolnie wybranej przez siebie formy.

KKM wydawana jest bezterminowo, przy czym ograniczeniu podlegają uprawnienia do posiadania zniżek. Okres ważności uprawnień do zniżek wynosi 2 lata od daty wydania KKM, z możliwością odnowienia na kolejne okresy. W przypadku osób zameldowanych na pobyt stały w Katowicach, przedłużenie okresu obowiązywania zniżek następować będzie automatycznie.

W pozostałych przypadkach, w celu odnowienia uprawnień należy zgłosić się do Biura Obsługi Klienta KKM, o czym osoby te są informowane poprzez preferowany przez siebie kanał komunikacji, tj. pocztą elektroniczną lub przez SMS.

Pełny wykaz zniżek oraz więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: kkm.katowice.eu.

Zobacz także

Coraz więcej zieleni w Katowicach, dzięki Zielonemu Budżetowi
Coraz więcej zieleni w Katowicach, dzięki Zielonemu Budżetowi
w Katowicach

Coraz więcej zieleni w Katowicach, dzięki Zielonemu Budżetowi

Mobilna aplikacja kierowcy RMS 2.0. To krok w przyszłość w sektorze transportowym
Mobilna aplikacja kierowcy RMS 2.0. To krok w przyszłość w sektorze transportowym
w Katowicach

Mobilna aplikacja kierowcy RMS 2.0. To krok w przyszłość w sektorze transportowym

Nowa aplikacja Transport GZM. Ma ułatwiać zakup biletów w autobusach i tramwajach ZTM
Nowa aplikacja Transport GZM. Ma ułatwiać zakup biletów w autobusach i tramwajach ZTM
w drodze

Nowa aplikacja Transport GZM. Ma ułatwiać zakup biletów w autobusach i tramwajach ZTM

Katowicka Karta Mieszkańca ma już dwa lata. Ze zniżek korzysta 85 tys. katowiczan
Katowicka Karta Mieszkańca ma już dwa lata. Ze zniżek korzysta 85 tys. katowiczan
w Katowicach

Katowicka Karta Mieszkańca ma już dwa lata. Ze zniżek korzysta 85 tys. katowiczan

do góry