Ludzie na muralach w Katowicach. Znacie ich? [Zdjęcia]

Kacper Jurkiewicz
25.12.2023w Katowicach

W Katowicach możemy natrafić na wiele pięknych murali. Cały czas powstają nowe. Jedne są bardziej abstrakcyjne, drugie przedstawiają osoby związane z miastem i regionem. Wybraliśmy niektóre murale, które przedstawiają ludzi z Katowic i związanych z naszym miastem. Czy kojarzycie te nazwiska?

mural erwina sówki na budynku

Katowickie murale

W Katowicach znajdziemy wiele ciekawych murali. Zdobią one nasze ulice i często przypominają o wielu osobach oraz ważnych wydarzeniach. Nie wszystkie postacie przedstawione na muralach mają bezpośrednie związki z Katowicami. Wybraliśmy kilka osób, które zostały utrwalone na muralu w krajobrazie Katowic. Czy kojarzycie te nazwiska?

mural kukuczki

Jerzy Kukuczka

Był wybitnym himalaistom. Urodził się 24 marca 1948 roku. Pochodził z Katowic. Był m.in. absolwentem Szkoły Podstawowej nr 13 w Bogucicach. Kukuczka zdobył m.in. korony Himalajów i Karakorum jako drugi człowiek na świecie.

Zginął na wysokości 8300 metrów 24 października 1989 podczas wejścia na Lhotse (Nepal). Kukuczka wspinał się jako pierwszy i tuż przed granią szczytową odpadł. Lina, nie wytrzymując obciążenia, pękła i spadł w dwukilometrową przepaść. 

Mural znajduje się na ścianie budynku przy ul. Markiefki 96.

mural jerzy lis

Jerzy Lis

Harcmistrz Jerzy Lis pochodził z Katowic. Urodził się w 1907 roku, a od 1922 r. był związany z Załężem. Był on jednym z założycieli jednej z pierwszych drużyn harcerskich na Górnym Śląsku. Od 1924 r. przewodził I Drużynie im. Bolesława Chrobrego w Załężu.

Harcmistrz Jerzy Lis podczas II wojny światowej czynnie działał w śląskim ruchu oporu. Za swoje działania konspiracyjne został rozstrzelany przez Niemców w Auschwitz. Zginął w 1944 roku.

Mural znajdziemy na budynku przy ul. Gliwickiej 58.

mural władysława tomczyka

Władysław Tomczyk

Władysław Tomczyk to postać znana z katowickich ulic. Uzdolnionego skrzypka można spotkać na ulicach naszego miasta w wielu miejscach, szczególności w Śródmieściu - na rynku, przy przejściu podziemnym na ulicy Tylnej Mariackiej, obok kinoteatru Rialto czy przy Supersamie.

Jego mural znajduje się na budynku naprzeciwko Supersamu przy ulicy Piotra Skargi.

mural Krystyny Bochenek

Krystyna Bochenek

Krystyna Bochenek urodziła się 30 czerwca 1953 roku w Katowicach. To polska dziennikarka, polityk i senator. Organizowała Ogólnopolskie Dyktanda w Katowicach, kwestę „Mamo nie płacz” na rzecz dzieci z chorobami hematologicznymi i cyklicznie odbywające się „Zjazdy Krystyn”.

Zginęła tragicznie w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku, jako członek polskiej delegacji udającej się na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej.

Mural znajduje się na budynku przy ulicy Wojewódzkiej 48.

mural kazimierza kutza

Kazimierz Kutz

Wybitny reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, który urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach. Był również politykiem, nauczycielem akademickim i pisarzem. W ciągu swojej kariery stworzył kilkadziesiąt filmów, w tym takie dziejące się i opowiadające o Górnym Śląsku, w tym tzw. trylogię śląską. Był Ślązakiem.

Mural przedstawia charakterystyczne, nieistniejące już zabudowania Huty Metali Nieżelaznych, która przez dziesięciolecia była największym zakładem przemysłowym Szopienic. Obraz zaprojektował Erwin Sówka - ostatni z malarzy Grupy Janowskiej. Jest na nim wizerunek Kazimierza Kutza w charakterystycznym dla Sówki stylu.

Mural znajdziemy na ścianie budynku przy ul. Wypoczynkowej 3 w Szopienicach.

mural enigma

Mural Enigma

Mural dotyczy wkładu Polaków w rozszyfrowanie kodu Enigmy - jednego z najważniejszych osiągnięć kryptologii XX wieku i kluczowy moment w historii wojennej. Kryptolodzy - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - byli odpowiedzialni za złamanie szyfru niemieckiej maszyny szyfrującej, co umożliwiło aliantom dostęp do niemieckich tajemnic i zakończenie wojny.

Mural znajduje się na Koszutce przy ulicy Katowickiej 37A. 

mural wojciecha korfantego

Wojciech Korfanty

Wojciech Korfanty był najważniejszym przedstawicielem polskiego ruchu narodowego z Górnego Śląska. To jedna z najważniejszych postaci Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski. W czasie powstania wielkopolskiego kierował wydziałem wojskowym Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu. Stanął na czele Polskiego Komisariatu Plebiscytowego i kierował jego akcją propagandową.

W maju 1921 r. wywołał III powstanie śląskie i został jego dyktatorem, odnosząc sukcesy militarne i polityczne. Po zamachu majowym 1926 r. przeciwstawił się sanacji, za co spotkały go szykany, m.in. uwięzienie w Brześciu. W 1938 r. wyemigrował do Czechosłowacji. Powrócił do Polski w kwietniu 1939 r. i został aresztowany. Zmarł 17 sierpnia 1939 roku tuż po zwolnieniu z więzienia.

mural magika

Piotr "Magik" Łuszcz

Piotr "Magik" Łuszcz był raperem i producentem muzycznym mieszkającym w Katowicach. W latach 1994-1998 był członkiem zespołu Kaliber 44, a także współtworzył Paktofonikę. Muzyk w 2000 roku popełnił samobójstwo, wyskakując z okna swojego mieszkania.

Mural znajduje się w przejściu podziemnym pod al. Roździeńskiego w Katowicach.

mural naprzód janów

Wychowankowie Naprzodu Janów

Na muralu znajduje się wizerunek wychowanków i olimpijczyków z katowickiego klubu hokejowego Naprzód Janów. Wśród utrwalonych hokeistów są tu: Janusz Adamiec, Krzysztof Bujar, Alfred Gansiniec, Andrzej Hachuła, Andrzej Hanisz, Henryk Janiszewski, Piotr Kwasigroch, Ireneusz Pacula, Ludwik Synowiec, Henryk Wojtynek, Adolf Wróbel, Alred Wróbel, Antoni Wróbel. Są też pływacy: Rozalia Kajzer-Piesiur oraz Piotr Dłucik.

Mural z olimpijczykami z Naprzodu Janów zdobi ścianę lodowiska Jantor w Katowicach.

mural wadowskiej-król

Jolanta Wadowska-Król

Doktor Jolanta Wadowska-Król rozpoczęła badania narażenia na ołów u dzieci z Szopienic, Burowca i Dąbrówki Małej. Dzięki niej przebadano ponad 4,5 tysiąca dzieci. Jej historię możemy poznać w książce Doktórka od familoków Magdaleny Majcher, z którą pani doktor gościła w naszym KatoBusie. Lekarka zmarła 18 czerwca 2023 roku.

Mural znajduje się przy ulicy Gliwickiej 58.

mural erwina sówki

Erwin Sówka

Erwin Sówka urodził się w katowickim Giszowcu 18 czerwca 1936 roku, zmarł 21 stycznia 2021. Był polskim malarzem zaliczanym do prymitywistów. To emerytowany górnik kopalni węgla kamiennego Wieczorek w Janowie, był ostatnim żyjącym twórcą Grupy Janowskiej.

Mural znajduje się na budynku przy ul. 1-go Maja 162 a-d.

mural jana furtoka

Jan Furtok

Jan Furtok to znany na Śląsku i w Katowicach piłkarz. Urodził się w Katowicach 9 marca 1962 roku. Występował w barwach GKS Katowice w latach 1979-1988 i 1996-1997. W 209 spotkaniach ligowych zdobył 85 goli i jest dzięki temu najlepszym strzelcem w dziejach GieKSy w Ekstraklasie. Numer, z którym występował, czyli „9” został oficjalnie zastrzeżony. W latach 1984–1993 w reprezentacji Polski rozegrał 36 spotkań i strzelił 10 bramek. Jan Furtok nadal żyje, choruje na chorobę Alzheimera.

Mural znajduje się przy ulicy Granicznej 13.

mural marii geoppert-meyer

Maria Goeppert-Meyer

Maria Goeppert-Mayer urodziła się 28 czerwca 1906 roku w Katowicach, w domu przy ul. Młyńskiej 5. W 1930 zdobyła doktorat z fizyki kwantowej. Jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki (1963 rok) za „odkrycia dotyczące struktury powłokowej jądra atomowego”. Tym samym należy do grona jednej z pięciu kobiet, które otrzymały Nagrodę Nobla z fizyki.

W USA pomagała śląskim uchodźcom po II wojnie światowej oraz wspierała organizację Górnoślązaków w Pensylwanii – World Association of Upper Silesians. 

Mural z jej wizerunkiem znajdziemy przy ulicy Bankowej 12A.

mural wodeckiego

Zbigniew Wodecki

Zbigniew Wodecki urodził się 6 maja 1950 roku. Był znanym polskim piosenkarzem, który, mimo że przez większość życia mieszkał w Krakowie, to właśnie w Katowicach spędził lata dziecięce. Jego ojciec, Józef Wodecki, był pierwszym trębaczem w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia (teraz NOSPR), a jego siostra, która nadal mieszka w Katowicach, była śpiewaczką w Operze Gliwickiej i często chodziła na próby, które odbywały się w Teatrze Śląskim, gdzie sam artysta występował.

Pojawiał się również w popularnym w Katowicach w połowie lat 70. - Varietes Centrum - zwanym również „Centrum u Michalika”. Zbigniew Wodecki występował również w Katowicach m.in. na OFF Festival. Artysta zmarł 22 maja 2017 roku.

Jego mural znajduje się na ulicy Tylnej Mariackiej 19.

14 zdjęć

Murale w Katowicach z wizerunkiem ludzi Katowic i regionu

Zobacz także

Największe puzzle świata zobaczymy w Piekarach Śląskich. Mają 60 tysięcy elementów! [Zdjęcia]
Największe puzzle świata zobaczymy w Piekarach Śląskich. Mają 60 tysięcy elementów! [Zdjęcia]
poza Katowicami

Największe puzzle świata zobaczymy w Piekarach Śląskich. Mają 60 tysięcy elementów! [Zdjęcia]

Mural Zbigniewa Wodeckiego w Katowicach uroczyście odsłonięty. Malowidło podziwiała rodzina artysty [Zdjęcia]
Mural Zbigniewa Wodeckiego w Katowicach uroczyście odsłonięty. Malowidło podziwiała rodzina artysty [Zdjęcia]
w Katowicach

Mural Zbigniewa Wodeckiego w Katowicach uroczyście odsłonięty. Malowidło podziwiała rodzina artysty [Zdjęcia]

Nowy mural Wojciecha Korfantego w Katowicach uroczyście odsłonięty. Uroczystości towarzyszyło plenerowe wydarzenie [Zdjęcia]
Nowy mural Wojciecha Korfantego w Katowicach uroczyście odsłonięty. Uroczystości towarzyszyło plenerowe wydarzenie [Zdjęcia]
w Katowicach

Nowy mural Wojciecha Korfantego w Katowicach uroczyście odsłonięty. Uroczystości towarzyszyło plenerowe wydarzenie [Zdjęcia]

Piękny mural na schodach przy ASP w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia!
Piękny mural na schodach przy ASP w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia!
w Katowicach

Piękny mural na schodach przy ASP w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia!

do góry