"Mam nadzieję, że połączenie Katowice-Stambuł uda się nam wspólnie obronić". Oświadczenie prezydenta Katowic w sprawie rejsów Turkish Airlines

Kamil Zatoński
11.03.2023w Katowicach

Czy planowane od dłuższego czasu i podane do publicznej wiadomości połączenie Stambuł - Katowice - Stambuł linii lotniczej Turkish Airlines dojdzie do skutku? W sprawie rejsów oświadczenie wydało lotnisko oraz prezydent Katowic, Marcin Krupa. W piątkowy wieczór, 10 marca, pojawiła się zaskakująca informacja, że zamiast Katowic będzie to...Kraków. 

katowice airport

Oświadczenie prezydenta Katowic w sprawie rejsów Turkish Airlines

Kolejny raz się okazuje, że centralne decyzje szkodzą naszemu regionowi i są próbą jego marginalizacji. Mieszkańcy Katowic i całej Metropolii od marca mieli zyskać nowe „okno na świat" - czyli połączenie lotnicze z Katowic do Stambułu. Zabiegaliśmy o to przez ostatnie tygodnie wspólnie z Jakubem Chełstowskim, Marszałkiem Województwa Śląskiego, Kazimierzem Karolczakiem, Przewodniczącym Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz władzami Międzynarodowego Portu Lotniczego "Katowice" (Katowice Airport). Samoloty miały latać początkowo pięć razy w tygodniu, a w sezonie codziennie! Stambuł to hub lotniczy zapewniający połączenia z blisko 300 destynacjami na całym świecie. Trzy tygodnie temu w tej sprawie do naszego regionu przybyła turecka delegacja, która była pod dużym wrażeniem Katowic i regionu. Rozmawialiśmy nie tylko o podróżowaniu, ale też współpracy gospodarczej, kulturalnej, edukacyjnej i naukowej - m.in. w ramach wymian bilateralnych. Niestety, na ostatniej prostej Urząd Lotnictwa Cywilnego (podległy Ministerstwu Infrastruktury) nie wydał zgody na otwarcie połączenia w najbliższych miesiącach - choć wszystkie szczegóły były dużo wcześniej ustalone przez Katowice Airport. Nasze lotnisko od kilkunastu lat znakomicie się rozwija, jest nowoczesne, przyjazne pasażerom. Dlatego działania zmierzające do ograniczenia siatki połączeń poprzez odebranie nam połączenia Katowice-Stambuł należy jednoznacznie ocenić jako próbę marginalizacji Katowice Airport. Od dłuższego czasu - wspólnie z Marszałkiem Woj. Śląskiego - zabiegamy o to, by dla dobra naszych mieszkańców wszelkie decyzje dotyczące Katowice Airport zapadały właśnie tutaj, a nie w partyjnej centrali.

W tej trudnej sytuacji liczymy na aktywność Parlamentarzystów z woj. śląskiego, a w szczególności Premiera Mateusza Morawieckiego, dla którego dalszy rozwój naszego regionu i jakość życia naszych mieszkańców nie powinny być obce. Mam nadzieję, że połączenie Katowice-Stambuł uda się nam wspólnie obronić.

Katowice Airport również zabrało głos

Przypomnijmy, że w dniu 10 listopada 2022 r. Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał Turkish Airlines zezwolenie eksploatacyjne na obsługę trasy Katowice - Stambuł, a 15 listopada 2022 r. zatwierdził rozkład zimowy dla tego połączenia (od 3 do 25 marca 2023 roku). Wydając decyzję ULC powołał się na zapisy umowy międzyrządowej o komunikacji lotniczej pomiędzy Polską a Turcją, zgodnie z którą Turkish Airlines może wskazać dwa polskie lotniska, z których chce latać (pierwszym była Warszawa, a drugim Katowice).

Połączenie miało być wykonywane, począwszy od dnia 3 marca 2023 r. pięć razy w tygodniu. W szczycie sezonu wakacyjnego trasa Katowice - Stambuł miała być obsługiwana z częstotliwością jednego lotu dziennie. Uruchomienie połączenia z Katowic do Stambułu miało być ważnym elementem rozwoju siatki połączeń naszego portu. Pasażerowie z województwa śląskiego zyskaliby nie tylko bezpośrednią rotację do Stambułu, ale także dostęp do licznych opcji przesiadkowych, przede wszystkim do Azji. Tak o sprawie piszą władze Katowice Airport:

Wraz z decyzją ULC o zgodzie eksploatacyjnej dla połączenia Katowice - Stambuł i zatwierdzeniem rozkładu zimowego, wystartowała sprzedaż biletów, a Turkish Airlines, Katowice Airport oraz lokalne władze samorządowe rozpoczęły promocję trasy i przygotowania do jej uruchomienia. Pod potrzeby uruchamianej trasy podjęto szereg działań organizacyjnych, inwestycyjnych i operacyjnych. W działania te włączyły się m.in. Śląska Organizacja Turystyczna, miasto Katowice i GZM. W dniach 21-24 lutego 2023 r. do regionu przybyła delegacja managerów Turkish Airlines odpowiedzialnych za sprzedaż m.in. w Singapurze, Korei, Filipinach, Malezji, USA i Libanie. Większość działań wymagała znaczącego zaangażowania organizacyjnego i finansowego. Podkreślamy, że podstawą do rozpoczęcia promocji połączenia Katowice - Stambuł była administracyjna decyzja Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który wydał zgodę eksploatacyjną dla tej trasy i zatwierdził jej rozkład zimowy. Oznaczało to, że nie było żadnych przeszkód formalno-prawnych dla obsługi połączenia Katowice - Stambuł.

Ponadto, mając na uwadze konieczność zapewnienia ciągłości połączeń lotniczych, Turkish Airlines już w dniu 20 grudnia 2022 r. wystąpił do ULC o zatwierdzenie rozkładu lotów na trasie Katowice - Stambuł na sezon „Lato 2023” (od 26 marca do 28 października 2023 roku). Pomimo upływu kilku miesięcy, ULC do dnia dzisiejszego nie dokonał takiego zatwierdzenia. Swoje opóźnienie w wydanym komunikacie prasowym ULC motywował tym, że w dniu 12 stycznia 2023 r. również PLL LOT zgłosiły zamiar wykonywania połączeń lotniczych z Katowic do Stambułu (o czym nie poinformowały Katowice Airport). W związku z tym i zgodnie z polsko-turecką umową, obie strony miały uzgodnić pomiędzy sobą letni rozkład lotów przed zatwierdzeniem przez ULC rozkładu letniego dla połączenia Katowice - Stambuł. Naszym zdaniem uzgodnienie to ma charakter typowo techniczny i nie daje podstaw do odmowy zatwierdzenia planu lotów.

Powyższe działania ULC oraz PLL LOT spowodowały, że  Turkish Airlines de facto nie mógł uruchomić planowanego połączenia z Katowice Airport, bowiem bez uzgodnienia rozkładu letniego przewoźnik ten mógłby operować w oparciu o rozkład zimowy jedynie przez 3 tygodnie. Z tego względu Turkish Airlines przesunął inaugurację połączenia z Katowice Airport z dnia 3 marca na 1 maja 2023 r., a w dniu 27 lutego 2023 r. z systemu rezerwacyjnego Turkish Airlines zniknęła możliwość rezerwacji lotów z Katowic do Stambułu.

W dniu 9 marca 2023 r. pojawiły się komunikaty prasowe PLL LOT informujące, że połączenie do Stambułu będzie realizowane z Krakowa we współpracy z Turkish Airlines w ramach partnerstwa sojuszu Star Alliance. W tym samym dniu został uruchomiony system rezerwacyjny na trasie Kraków - Stambuł.  Uruchomienie takich połączeń z Krakowa oznacza faktyczne zaniechanie przez Turkish Airlines zamiaru operowania z Katowice Airport. Umowa międzyrządowa nie przewiduje bowiem możliwości uruchomienia przez Turkish Airlines połączenia do Stambułu z trzeciego lotniska z Polsce. Tym samym województwo śląskie i jego mieszkańcy prawdopodobnie utracili możliwość połączenia z jednym z największych lotnisk przesiadkowych na świecie.

Podkreślenia przy tym wymaga, że PLL LOT składając do ULC formalny wniosek o loty z Katowice Airport wstrzymał wydanie decyzji przez ULC o zatwierdzeniu planu lotów Turkish Airlines, następnie - z pominięciem umowy bilateralnej - pojawiło się ogłoszenie, że Turkish Airlines w sezonie letnim będzie latał z Krakowa.

Strona turecka w ub.r. przeanalizowała potencjał rynku w Katowice Airport i była zdeterminowana do otwarcia połączenia  Katowice - Stambuł o czym świadczą przeprowadzone audyty operacyjne i bezpieczeństwa, prowadzenie kosztownych działań marketingowych i uruchomienie sprzedaży biletów jak również organizacja study tour oraz powołanie dyrektora placówki w Katowice Airport.

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, firma zarządzająca Katowice Airport, jest profesjonalnym podmiotem rynku lotniczego, prowadząc sprawy Spółki w sposób etyczny, zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami oraz interesem województwa i jednocześnie tego samego oczekuje od wszystkich pozostałych uczestników rynku lotniczego.

Zarząd GTL SA jest w stałym kontakcie z Zarządem Turkish Airlines. Zarówno port, jak i region, są nadal gotowe do uruchomienia i wspierania połączenia Turkish Airlines na trasie Katowice - Stambuł.

Turkish Airlines nie wystartują z Katowice Airport

O sprawie poinformował też marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

To porażka dla regionalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Zazdrość w Warszawie, że województwo śląskie wiedzie prym w różnych obszarach sprawiła, że trzeba pewne decyzje zablokować. Coś, co miało być pewne trafiło do Krakowa. pisał marszałek Jakub Chełstowski

Zobaczcie całe oświadczenie:

Zobacz także

Katowice Airport w lutym 2023. Gdzie najchętniej lataliśmy?
Katowice Airport w lutym 2023. Gdzie najchętniej lataliśmy?
w Katowicach

Katowice Airport w lutym 2023. Gdzie najchętniej lataliśmy?

Turkish Airlines przesuwa rejsy do Stambułu z Katowice Airport. Jaki powód?
Turkish Airlines przesuwa rejsy do Stambułu z Katowice Airport. Jaki powód?
w Katowicach

Turkish Airlines przesuwa rejsy do Stambułu z Katowice Airport. Jaki powód?

Dobry rok dla Katowice Airport. Lotnisko w Pyrzowicach obsłużyło ponad 4 miliony pasażerów!
Dobry rok dla Katowice Airport. Lotnisko w Pyrzowicach obsłużyło ponad 4 miliony pasażerów!
w drodze

Dobry rok dla Katowice Airport. Lotnisko w Pyrzowicach obsłużyło ponad 4 miliony pasażerów!

Turkish Airlines w Katowice Airport. Pyrzowice-Stambuł już w marcu 2023
Turkish Airlines w Katowice Airport. Pyrzowice-Stambuł już w marcu 2023
w Katowicach

Turkish Airlines w Katowice Airport. Pyrzowice-Stambuł już w marcu 2023

Artur Tomasik #KATOBUS
Wideo
WIDEO Z Katowic

Artur Tomasik #KATOBUS

do góry