Maskotki z tekstyliów w IKEA. Zdolna młodzież stworzyła ciekawą wystawę

Kacper Jurkiewicz
18.02.2022w Katowicach

O tym, że wielu przedmiotom i materiałom możemy dać drugie życie wiemy nie od dziś. Są wśród nas uzdolnieni ludzie, którzy potrafią z nich stworzyć ciekawe rzeczy. Taką wystawę stworzyli podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej. Można obejrzeć ją na parkingu w sklepie IKEA.

Fot. mat. pras. Wystawa prac młodzieży w IKEA KatowiceJeśli wybieracie się na zakupy do katowickiej IKEI to koniecznie zatrzymajcie się na chwilę na dolnym parkingu. Znajduje się tam wystawa Kiedyś zasłona, dziś morski stwór stworzona przez zdolną młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej. Znajdziemy tam ponad 20 maskotek. Wszystkie są ręcznie malowane, barwione i szyte przez młodzież w ramach zajęć pracowni tkaniny artystycznej. Wśród nich znajdują się różne motywy zwierząt i roślin.

Do ich powstania zostały wykorzystane produkty pochodzące z ekspozycji asortymentu sklepu: zasłony, resztki tkanin sprzedawanych na metry, pokrycia sof, czy prześcieradła. Nad maskotkami podopieczni MOPT pracowali zarówno indywidualnie, jak i grupowo.

Wystawa jest okazją do zaprezentowania kreatywności i talentów młodych ludzi, ale jednocześnie mamy nadzieję, że stanie się ona inspiracją dla naszych klientów. Pokaże im, jak można nadać drugie życie tekstyliom. Odpady tekstylne są coraz bardziej palącym problemem naszego świata. Niestety, gdy trafiają na wysypisko, rozkładają się, wydzielając toksyczne substancje zatruwające glebę, wodę i powietrze. Dlatego tak istotne jest, aby dać im "drugą szansę”, jeśli jest możliwość ich ponownego wykorzystania.powiedziała koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju sklepu IKEA w Katowicach, Katarzyna Nurkowska

IKEA od lat działa w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i dąży do tego, żeby stawać się firmą coraz bardziej przyjazną dla ludzi i planety. Lokalna, wspólna inicjatywa IKEA Katowice oraz Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, wspiera tę globalną strategię. Zgodnie z nią firma do 2030 roku stanie się biznesem w pełni cyrkularnym oraz pozytywnie oddziałującym na klimat. W praktyce oznacza to, że korzystać będziemy wyłącznie z odnawialnych źródeł energii, a cały nasz asortyment będzie produkowany z przetworzonych lub odnawialnych surowców pozyskiwanych w odpowiedzialny sposób. Już teraz ponad jedną trzecią naszego asortymentu stanowią produkty Lepsze dla Ludzi i Planety, które wspierają zrównoważone życie w domu.dodaje Katarzyna Nurkowska

To nie pierwsza współpraca pomiędzy MOPTem a sklepem. Wcześniej do placówki przekazano materiały, które zostały wykorzystane do stworzenia poszewek dla seniorów w ramach akcji "Podusia dla babusi i dziadziusia”. Została zorganizowana w pierwszym okresie pandemii i polegała na stworzeniu i przekazaniu 150 wyjątkowych oraz autorskich poduszek dla podopiecznych Domu Opieki Społecznej.

Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem, a wielu seniorów nie kryło wzruszenia z otrzymanego prezentu. Jednocześnie udało się nam namówić także inne miejsca w Polsce, a nawet w Czechach, na Ukrainie i we Włoszech, do podjęcia podobnych działań. Wystawa Kiedyś zasłona, dziś morski stwór to kolejna inicjatywa, gdzie wykorzystujemy rzeczy, którym nadajemy drugie życie. Tym samym pokazujemy, że wszystko można wykorzystać. Nie wszystko też musimy mieć tylko dla siebie, ale jest to także sposób na zrobienie pięknego prezentu. Nie potrzeba do tego angażować większych środków, a wystarczy tylko pomysł i działanie. Wspólnie małymi krokami możemy zmieniać świat na lepsze. Ważne, żeby ludziom żyło się dobrze i byli szczęśliwi. mówi dyrektorka MOPT w Dąbrowie Górniczej, Iwona Wilk

Sklep IKEA prowadzi różne działania, by maksymalnie wykorzystać produkty wyposażenia domu m.in. poprzez ich odnawianie, ponowne użycie komponentów czy recykling materiałów. Klienci IKEA mogą skorzystać na przykład z usługi „Oddaj i zyskaj” umożliwiającej odsprzedanie używanych mebli, które trafiają do kącika sprzedaży okazyjnej, gdzie można je zakupić po okazyjnej cenie, za dokładnie tę samą kwotę, za którą zostały wykupione od poprzedniego właściciela. W ten sposób niepotrzebne już klientom meble zyskują szansę na nowy dom i drugie życie.

Proekologiczną wystawę będziemy mogli oglądać do wiosny. 

11 zdjęć

Kiedyś zasłona, dziś morski stwór. Wystawa w IKEA Katowice

Zobacz także

Nowe usługi w IKEA Katowice - „Skanuj i płać” oraz „Zamów i odbierz w sklepie 24h” już dostępne
Nowe usługi w IKEA Katowice - „Skanuj i płać” oraz „Zamów i odbierz w sklepie 24h” już dostępne
w Katowicach

Nowe usługi w IKEA Katowice - „Skanuj i płać” oraz „Zamów i odbierz w sklepie 24h” już dostępne

Poznaliśmy imię oficjalnej maskotki Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej w 2023 roku!
Poznaliśmy imię oficjalnej maskotki Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej w 2023 roku!
Sportowe

Poznaliśmy imię oficjalnej maskotki Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej w 2023 roku!

do góry