Męskie Granie w Katowicach. Za nami dwa dni pełne koncertów. Zobaczcie ZDJĘCIA

Kacper Jurkiewicz
10.07.2022w Katowicach

Za nami dwa wspaniałe dni koncertowe w ramach Męskiego Grania 2022 w Katowicach. Na scenie w Dolinie Trzech Stawów wystąpili m.in. Dawid Podsiadło, Kaśka Sochacka, Natalia Szroeder, Maria Peszek, Ørganek czy Sobel. W Katowicach wystąpiło ponad 20 artystów, a publiczność po raz kolejny usłyszała tegorocznego singla, czyli „Jest tylko teraz” w wykonaniu Męskie Granie Orkiestry 2022 w składzie Bedoes, Kwiat Jabłoni i Zalewski. Zobaczcie zdjęcia z koncertów. 

Fot. Jan Oborski. Na Męskim Graniu 2022 w Katowicach wystąpił m.in. Kwiat Jabłoni

Męskie Granie w Katowicach

Mieszkańcy Katowic i okolic mogli przez dwa dni bawić się w Dolinie Trzech Stawów. W piątek (8 lipca) i sobotę (9 lipca) odbyło się Męskie Granie 2022. Sponsorowany przez markę Żywiec projekt słynie z artystycznych eksperymentów i przekraczania muzycznych granic, tegorocznej trasy nie można określić inaczej niż niezwykle eklektyczna. W Katowicach wystąpiło ponad 20 artystów.

Męskie granie rozgrywało się na dwóch scenach. Piątek był pełen niespodzianek

Tego lata projekt rozgrywa się na dwóch scenach - Scenie Głównej oraz Scenie Ż, która zmieniła swój charakter na bardziej festiwalowy. Nie jest to już platforma dedykowana jedynie debiutantom, a prawdziwy tygiel dźwięków. I właśnie na tej scenie rozpoczęło się katowickie Męskie Granie. Jako pierwszy zaprezentował się Frank Leen, sięgając po nieoczywiste muzyczne połączenia od dark R&B po klasycznego rocka. Następnie na scenę wkroczyło indie rockowe trio - The Cassino, porywając zebranych.

Punktualnie o 18:00 wystartowała Scena Główna, na której zagrali doskonale znani fanom trasy Smolik // Kev Fox. Później widzowie ponownie przenieśli się pod Scenę Ż, gdzie swoim głosem hipnotyzował Baranovski. Następnie dla publiczności zagrał Król, któremu towarzyszyła też Rosalie. Po tym występie do elektronicznego świata, gdzie taneczne nuty przeplatają się z tymi bardziej lirycznymi zabrała Julia Wieniawa. W utworze Nie mam dla Ciebie miłości zaśpiewał z nią Skubas. Po 20:00 scenę przejęła niezwykle charyzmatyczna Maria Peszek. Artystka zaserwowała słuchaczom odważne utwory pełne bezkompromisowych przemyśleń i obserwacji. Podczas koncertu dołączył też do niej Jan Peszek. Następnie nadszedł czas na prawdziwą muzyczną woltę, czyli 1988 - Ruleta show. Muzyk i producent, Przemysław Jankowiak, zaprosił do udziału w katowickim koncercie licznych gości. Na scenie obok niego pojawili się Tymek, Kacha, Rosalie, Onoe Caponoe, Zdechły Osa, Tonfa, Hades i Scolop333ndra.

O 21:30 rozpoczął się chyba najbardziej owiany tajemnicą koncert wieczoru, czyli projekt Tribute to Krzysztof Krawczyk będący wyjątkowym hołdem dla niekwestionowanej ikony polskiej estrady i popkultury. Pod okiem producenta i kompozytora Wojtka Urbańskiego powstały opracowania niezapomnianych szlagierów z repertuaru Krzysztofa Krawczyka, które wykonali: SMOLIK, Grubson, król, Piotr Zioła, WaluśKraksaKryzys, Kacperczyk, Natalia Grosiak oraz SKUBAS. Scenę Ż zamknął w piątek projekt Rat Kru x Kombii, którzy zaprezentowali swoje „szczurze” podejście do klasyka lat 80-tych.

Zwieńczeniem piątkowego wieczoru był koncert Dawida Podsiadły, przygotowany specjalnie z myślą o tegorocznej trasie. Ze sceny wybrzmiały nie tylko nowe single Dawida, ale także utwory promujące wcześniejsze trasy, w tym Elektryczny i Początek.

19 zdjęć

Męskie Granie w Katowicach 2022 - Piątek

Dużo emocji na katowickim Męskim Graniu w sobotę 

Drugiego dnia w Dolinie Trzech Stawów również nie zabrakło ogromnych emocji. Koncerty zaczęły się od występu Sea Saw posługującego się zarówno stonowaną melodyjnością, jak i surowym hałasem. Następnie, przed publicznością zaprezentował się Yann, serwując niezwykle energetyczny występ.

Podobnie jak poprzedniego dnia, o godzinie 18:00 wystartowała Scena Główna. I to od razu z przytupem, bo przejął ją WaluśKraksaKryzys prezentując zebranym mieszankę nośnych riffów, elektroniki i słodko-gorzkich tekstów. Później na Scenie Ż synth-popowymi utworami hipnotyzował duet Wczasy. Po 19:00 Scenę Główną przejęła Kaśka Sochacka, prezentując wyrafinowany pop z dodatkiem miejskiego folku i muzyki alternatywnej. Następnie swoją niesamowitą wrażliwość muzyczną zaprezentowała eteryczna Natalia Szroeder. Gościnnie zaśpiewał z nią Piotr Zioła.

Po 20:00 Scenę Główną przejął duet Kwiat Jabłoni. Tegoroczni członkowie Męskie Granie Orkiestry czarowali oryginalnymi brzmieniami i niebanalnymi słowami. Publiczność pokochała także covery zespołu Breakout w wykonaniu projektu Rita Pax - Tribute to Breakout. Następnie, gitarowe granie zaserwował jeden z ulubieńców publiczności Męskiego Grania, czyli Ørganek. Ku zaskoczeniu fanów podczas koncertu dołączył do niego znany z niezwykle energetycznych koncertów Zdechły Osa. Znakomicie przyjęty został też ostatni koncert na Scenie Ż w wykonaniu Sobla.

15 zdjęć

Męskie Granie 2022 w Katowicach - Sobota

Męskie Granie Orkiestra 2022

Większość zebranych czekała jednak na wielki finał, czyli występ Męskie Granie Orkiestry 2022, w składzie Bedeos, Kwiat Jabłoni i Zalewski. Na koncercie w Katowicach towarzyszyli im:

 • WaluśKraksaKryzys,
 • Andrzej Markowski,
 • Jakub Wojtas,
 • Bolesław Wilczek,
 • Dominik Szczepaniak,
 • Martyna Szczepaniak,
 • Justyna Jarzębińska,
 • Dorota Theisebach,
 • Michał Grobelny,
 • Jakub Łępa,
 • Olaf Węgier,
 • Szymon Białorucki,
 • Marcin Elszkowski.

Podobnie jak w ubiegłych latach, artyści zaprezentowali wyjątkowy muzyczny program oparty na znanych utworach w zupełnie nowych aranżacjach. Ze sceny wybrzmiały m.in. Polskie tango, Nie pytaj o Polskę czy Zwiedzam świat, w którym gościnnie zaśpiewała Natalia Przybysz. Muzycy wykonali także tegoroczny hymn Męskiego Grania, czyli Jest tylko teraz.

Wyłącznym sponsorem trasy jest marka Żywiec.

Zobacz także

Kwiat Jabłoni na Juwenaliach Śląskich. Rozmawiamy o marzeniach i ulubionym miejscu w Katowicach GALERIA ZDJĘĆ
Kwiat Jabłoni na Juwenaliach Śląskich. Rozmawiamy o marzeniach i ulubionym miejscu w Katowicach GALERIA ZDJĘĆ
w Katowicach

Kwiat Jabłoni na Juwenaliach Śląskich. Rozmawiamy o marzeniach i ulubionym miejscu w Katowicach GALERIA ZDJĘĆ

Juwenalia Śląskie 2022: koncerty w Parku Leśnym. Tak się bawiliśmy! Na scenie zagrał Kwiat Jabłoni ZDJĘCIA
Juwenalia Śląskie 2022: koncerty w Parku Leśnym. Tak się bawiliśmy! Na scenie zagrał Kwiat Jabłoni ZDJĘCIA
w Katowicach

Juwenalia Śląskie 2022: koncerty w Parku Leśnym. Tak się bawiliśmy! Na scenie zagrał Kwiat Jabłoni ZDJĘCIA

Trasa Letnie Brzmienia w Katowicach. Wystąpią m.in. Brodka, Zalewski czy Kwiat Jabłoni
Trasa Letnie Brzmienia w Katowicach. Wystąpią m.in. Brodka, Zalewski czy Kwiat Jabłoni
w Katowicach

Trasa Letnie Brzmienia w Katowicach. Wystąpią m.in. Brodka, Zalewski czy Kwiat Jabłoni

do góry