Mieszkańcy wypowiedzą się w sprawie nocnej prohibicji na osiedlu Tysiąclecia. Spotkanie już we wtorek

Mateusz Terech
Kamil Zatoński
24.11.2023w Katowicach

Tak zwana nocna prohibicja będzie tematem konsultacji społecznych, które zostaną przeprowadzone na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach. Mieszkańcy tej dzielnicy Katowic mają zadecydować, czy chcą w swojej okolicy zakazu handlu napojami alkoholowymi między godzinami 22:00 a 6:00. Podobne rozwiązania wprowadzono w niektórych dzielnicach Katowic, choć nie brakuje też takich, w których "prohibicji" nie wprowadzono. 

Tabliczka o zakazie sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych

Nocna prohibicja na Tauzenie? Będą konsultacje społeczne

3 listopada prezydent Katowic podpisał zarządzenie o przeprowadzeniu konsultacji społecznych z mieszkańcami osiedla Tysiąclecia w sprawie wprowadzenia zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w tej dzielnicy. To efekt podjęcia przez Radę Dzielnicy stosownej uchwały oraz głosów mieszkańców, które pojawiły się w trakcie spotkania z prezydentem. W Katowicach takie rozwiązanie po raz pierwszy wprowadzono w lipcu 2018 roku w Śródmieściu.

Rozważania dotyczące tego czy w danej dzielnicy wprowadzić tzw. nocną prohibicję są efektem oddolnej inicjatywy - w tym przypadku Rady Dzielnicy osiedla Tysiąclecia, która podjęła stosowną uchwałę. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, chcemy zapytać o opinię mieszkańców. Zachęcam do wyrażenia swojej opinii w sprawie wprowadzenia nocnej prohibicji w tej dzielnicy poprzez aktywny udział w konsultacjach społecznych. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Przypomnę, że „nocna prohibicja” działa już w kilku dzielnicach - w Śródmieściu, Załężu, Szopienicach-Burowcu, Bogucicach, Dąbrówce Małej i Koszutce. Po raz pierwszy to rozwiązanie zostało wprowadzone w 2018 roku w Śródmieściu i zyskuje coraz więcej zwolenników. Jak z resztą pokazują policyjne statystyki to rozwiązanie, które przynosi efekty. dodaje prezydent

Konsultacje z mieszkańcami Tysiąclecia odbędą się w na przełomie listopada i grudnia. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku innych dzielnic, zostaną przeprowadzone w formie otwartego spotkania oraz za pośrednictwem formularza ankietowego.

Spotkanie odbędzie się 28 listopada (wtorek) o godz. 17:00 w sali Spółdzielni Mieszkaniowej Piast przy ul. Zawiszy Czarnego 8, natomiast ankietę online będzie można uzupełnić w terminie od 20 listopada do 4 grudnia poprzez stronę www.Katowice.eu/konsultacje. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostaną również przedstawiciele zarówno Straży Miejskiej, jak i Policji. Całość działań konsultacyjnych zostanie zakończona do końca grudnia 2023 roku. 

Przypomnijmy, że pierwsze ograniczenie dot. nocnej sprzedaży alkoholu zostało wprowadzone uchwałą Rady Miasta Katowice w lipcu 2018 roku w Śródmieściu.

W kolejnych latach doszły dzielnice: Szopienice-Burowiec i Załęże oraz Dąbrówka Mała i Bogucice. Natomiast w tym roku prohibicję wprowadzono na terenie Koszutki. O wprowadzenie nocnej prohibicji na osiedlu wystąpiła Rada Dzielnicy nr 9 Osiedle Tysiąclecia, podejmując w tym celu 12 września stosowną uchwałę.

Inicjatywa ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych jest skutkiem interwencji wielu mieszkańców Osiedla Tysiąclecia, którzy nagminne zgłaszali naruszanie ciszy nocnej w rejonie całodobowych sklepów. Także Radne i Radni Dzielnicy w trakcie podejmowania uchwały poparli 10-cioma głosami za, przy jednym głosie przeciw, ten wniosek mieszkańców. Tak zwana „nocna prohibicja” obowiązująca w dzielnicach pobliskich - Śródmieściu, Koszutce i Załężu - spowodowała relokacje nocnych sklepów na nasze osiedle. W ciągu kilku miesięcy powstało sześć nowych punktów handlowych, oferujących sprzedaż alkoholu. Reakcja Rady Dzielnicy oraz mieszkańców na te niekorzystne wydarzenia mogła być tylko jedna. mówi przewodniczący Rady Dzielnicy nr 9 Osiedle Tysiąclecia, Marek Sobczyk

Nocna prohibicja obowiązuje, w godzinach od 22:00 do 6:00 rano. Statystyki pokazują, że nowe przepisy odniosły zamierzony skutek: liczba interwencji służb porządkowych związanych z nietrzeźwością i spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych spadła po wprowadzeniu tzw. nocnej prohibicji.

Już po pierwszym roku obowiązywania ograniczeń w sprzedaży alkoholu:

  • spadła o 54% liczba udzielanych pouczeń,
  • spadła o 29% liczba doprowadzeń do izby wytrzeźwień przez policję.

Podobne efekty odnotowała również straż miejska:

  • w 2017 roku strażnicy interweniowali 2043 razy, 
  • w 2022 roku 1256 razy,

natomiast doprowadzeń do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania:

  • w 2017 r. było 742,
  • a w 2022 r. - 514.

Celem wprowadzenia nocnej prohibicji jest ograniczenie spożywania alkoholu w nieprzeznaczonych do tego celu miejscach. Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu nie dotyczy pubów czy restauracji, które swoim klientom dalej mogą serwować tego rodzaju asortyment. Zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pozwalają gminom na wprowadzenie prohibicji wyłącznie w całych dzielnicach, co oznacza, że nie może być ona wprowadzona na wybranym obszarze czy też ulicy.

Zobacz także

Nielegalna wycinka drzew na Tysiącleciu. Jest nagroda za wskazanie sprawcy
Nielegalna wycinka drzew na Tysiącleciu. Jest nagroda za wskazanie sprawcy
w Katowicach

Nielegalna wycinka drzew na Tysiącleciu. Jest nagroda za wskazanie sprawcy

Nocna prohibicja na Koszutce? Znamy wyniki konsultacji
Nocna prohibicja na Koszutce? Znamy wyniki konsultacji
w Katowicach

Nocna prohibicja na Koszutce? Znamy wyniki konsultacji

Nocna prohibicja w Zawodziu? Mieszkańcy są na "NIE"
Nocna prohibicja w Zawodziu? Mieszkańcy są na "NIE"
w Katowicach

Nocna prohibicja w Zawodziu? Mieszkańcy są na "NIE"

Sklep Monopolowy w Zawodziu nocą staje się "alkoholową mekką". Prohibicja go nie dosięga
Sklep Monopolowy w Zawodziu nocą staje się "alkoholową mekką". Prohibicja go nie dosięga
w Katowicach

Sklep Monopolowy w Zawodziu nocą staje się "alkoholową mekką". Prohibicja go nie dosięga

do góry