Modernizacja wodociągów w Śródmieściu Katowic dobiegła końca. Najstarsze miały ponad 100 lat

Mateusz Terech
25.08.2022w Katowicach

Ostatni wodociąg wymagający wymiany w Śródmieściu Katowic jest już gotowy. Tym samym skończyły się prace związane z modernizacją sieci wodociągowej w tej części Katowic. Najstarsze remontowane wodociągi miały ponad wiek. Większość prac wykonano metodami bezwykopowymi.

rura wodociągowa

Wielki remont pod powierzchnią Śródmieścia Katowic

Część mieszkańców Śródmieścia Katowic nawet nie zdawała sobie sprawy, że w ich dzielnicy wymieniano wodociągi. To dzięki temu, ze Katowickie Wodociągi S.A. większość prac wykonywały metodami bezwykopowymi.

W drugiej połowie sierpnia, końca dobiegła wymiana ostatniego wodociągu w Śródmieściu, który potrzebował prac modernizacyjnych. Ukończenie prac przy ulicy Piastowskiej w Katowicach zakończyło wielką inwestycję, polegającą na modernizacji sieci wodociągowej w całej centralnej dzielnicy Katowic.

Dbanie o niezawodność sieci wodociągowej i kanalizacyjnej to dla naszej spółki jeden z priorytetów. podkreśla prezes zarządu Katowickich Wodociągów, Stanisław Krusz

Systematyczna wymiana awaryjnych odcinków przynosi korzyści dla mieszkańców. Przekłada się też na jakość i standard życia w mieście. dodaje prezes Krusz

Remont katowickich wodociągów bez wielkich rozkopów

Stosowanie metod bezwykopowych pozwala skrócić czas przygotowania do renowacji sieci oraz czas realizacji wymiany lub remontu sieci. Znacznie ogranicza też uciążliwość prac dla mieszkańców. W Katowicach zastosowano kilka różnych metod, przy remoncie poszczególnych części wodociągu. Łącznie zmodernizowano aż 36 km sieci wodociągowej, w 56 ulicach.

Rynek, Plac Wolności, Warszawska, Dworcowa, Mariacka, Mickiewicza i Słowackiego

Podczas wymiany sieci w dzielnicy Śródmieście najczęściej stosowaną metodą był przewiert sterowany. Polega on na wykonaniu otworu pilotażowego, następnie jego rozwierceniu do odpowiedniej średnicy i wciągnięciu zaprojektowanej rury osłonowej lub przewodowej do wnętrza wykonanego w ziemi tunelu.

Tą metodą wymieniono sieci wodociągowe m.in. w rejonie Rynku czy pl. Wolności, w ulicach Warszawskiej, Dworcowej, Mariackiej, Mickiewicza czy Słowackiego.

Do wykonania renowacji fragmentu wodociągu w innej części ulicy Warszawskiej zastosowano natomiast metodę Compact Pipe. Polega na wciągnięciu do istniejącego, oczyszczanego odcinka sieci nowej rury z polietylenu i rozprężenia jej wewnątrz pod wpływem temperatury.

roboty montażowe podczas renowacji wodociągu metodą bezwykopową

Jagiellońska

W ulicy Jagiellońskiej zastosowano natomiast metodę wyburzeniową, czyli kraking. Polega on na kruszeniu starego kanału za pomocą specjalnej głowicy, poszerzaniu go w niezbędnym zakresie i równoczesnym wciąganiu za głowicą nowego przewodu.

Sokolska, Lompy, Aleja Górnośląska i Kościuszki

Stan części sieci pozwala też na dokonanie ich renowacji zamiast całkowitej wymiany. Najpowszechniej stosowaną w Śródmieściu Katowic metodą renowacji sieci wodociągowej o średnicy od 300 mm jest użycie rękawa.

Ta metoda polega na wprowadzeniu do wnętrza istniejącej rury odwróconego na lewą stronę rękawa i przez jego wywrócenie na prawą stronę wklejeniu do istniejącego przewodu. W ten sposób powstaje nowa rura we wnętrzu starej.

Metoda została zastosowana mi.in. do renowacji sieci w ulicach Sokolskiej, Lompy, Alei Górnośląskiej czy Kościuszki.

wymiana wodociągu metodą rękawa

Piastowska

Tu prace widać także na powierzchni. Na Piastowskiej wodociąg wymieniono wprawdzie metodą bezwykopową, jednak równolegle z wymianą sieci wodociągowej prowadzona jest wymiana sieci kanalizacyjnej. Prace prowadzone są tradycyjną metodą wykopową.

W ten sposób zostanie położony odcinek kanalizacji o długości 165 m oraz 26 m przyłączy. Całość będzie wykonana z rur PVC. Prace mają się zakończyć do końca listopada br. Koszt inwestycji wynosi blisko 600 tys. zł netto. Środki na jej realizację pochodzą z opłat za wodę i odprowadzanie ścieków.

3 zdjęć

Wymiana wodociągów na ulicy Piastowskiej w Katowicach

3 zdjęć

Wodociągi z wiekową historią w Śródmieściu Katowic

W przeciągu ostatnich 25 lat Katowickie Wodociągi wymieniły lub wyremontowały w Śródmieściu praktycznie wszystkie awaryjne sieci wodociągowe. Sieci wytypowane do wymiany lub remontu pochodziły z różnych okresów i były wybudowane z różnych materiałów, o odmiennej trwałości.

Najstarsze sieci wodociągowe, które wymienialiśmy w Śródmieściu miały ponad 100 lat. Takie sieci znajdowały się np. w ulicach Jagiellońskiej, Warszawskiej czy 3 Maja. mówi dyrektor ds. inwestycyjno-remontowych w Katowickich Wodociągach, Jan Psiuk

Co ciekawe, pierwsze sieci w mieście wykonywano z drewna. Później zaczęto stosować trwałe, ale mało elastyczne żeliwo szare. W drugiej połowie XX wieku do budowy sieci wodociągowych zaczęto wykorzystywać stal, która okazała się bardzo nietrwała i szybko ulegała korozjom. Później zaczęto sięgać po różnego rodzaju tworzywa sztuczne.  Dziś najpopularniejszymi materiałami do budowy sieci są rury z polietylenu oraz żeliwa sferoidalnego.

Historia katowickich wodociągów jest przedmiotem wydanej w 2007 roku monografii „Katowickie wodociągi” autorstwa Jana Psiuka. Książka opisuje losy katowickiej sieci wodociągowej na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Zobacz także

Tutaj trafia deszczówka z Katowic! Miasto modernizuje infrastrukturę deszczową
Tutaj trafia deszczówka z Katowic! Miasto modernizuje infrastrukturę deszczową
w Katowicach

Tutaj trafia deszczówka z Katowic! Miasto modernizuje infrastrukturę deszczową

Gigablok! Największa oczyszczalnia ścieków w Katowicach ma swoją ścieżkę edukacyjną
Gigablok! Największa oczyszczalnia ścieków w Katowicach ma swoją ścieżkę edukacyjną
w Katowicach

Gigablok! Największa oczyszczalnia ścieków w Katowicach ma swoją ścieżkę edukacyjną

Katowickie Wodociągi zachęcają Ukraińców do picia wody z kranu
Katowickie Wodociągi zachęcają Ukraińców do picia wody z kranu
Katowice dla Ukrainy

Katowickie Wodociągi zachęcają Ukraińców do picia wody z kranu

do góry