Mural z Wojciechem Korfantym oblany farbą. Malowidło na kamienicy przy ul. Reja 6 po raz kolejny zniszczone [Zdjęcia]
![](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/nasz-zespol/IMG_4456.jpg)
Po raz kolejny w Katowicach zniszczono mural upamiętniający Wojciecha Korfantego. Dzieło znajduje się na ścianie budynku przy ulicy Reja 6 w Katowicach, a można je podziwiać jadąc ulicą Dudy-Gracza. Sprawą zajmie się policja.
Mural upamiętniający Wojciecha Korfantego w Katowicach oblany farbą
Trwa ustalanie sprawcy lub sprawców aktu wandalizmu, do którego doszło prawdopodobnie w nocy z 20 na 21 grudnia w Katowicach. Zniszczono wówczas mural, który upamiętnia Wojciecha Korfantego. Malowidło na ścianie budynku przy ul. Reja 6 w Katowicach obrzucono szklanymi butelkami wypełnionymi farbą. Na muralu powstały białe plamy i zacieki.
Nie wiadomo jakie motywy kierowały sprawcą bądź sprawcami tego aktu. Policja będzie się starać ustalić nie tylko kto, ale także dlaczego dopuścił się tego czynu. Niewykluczone, że czyn był związany z samą postacią Korfantego i kontrowersjami, jakie krążą wokół niego w niektórych środowiskach.
To nie pierwszy akt wandalizmu, który dotknął to dzieło w Katowicach. We wrześniu 2022 roku informowaliśmy o namalowanych sprayem napisach, które pojawiły się w dolnej części muralu. Wówczas malowidło wyczyszczono.
Mural Wojciecha Korfantego przy ul. Reja 6 w Katowicach
Mural jest przeniesieniem portretu Wojciecha Korfantego z archiwalnej fotografii. Pokrywa trzynastometrową ścianę kamienicy, a namalowanie go zajęło Wojciechowi Walczykowi około 60 godzin. Praca upamiętniająca Wojciecha Korfantego powstała w 2018 roku – w 100-lecie jego wystąpienia w Reichstagu, podczas którego upomniał się o Górny Śląsk i podkreślił jego znaczenie dla odradzającego się państwa polskiego.
Wojciech Korfanty
Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawki (dziś dzielnica Siemianowic Śląskich). W wyborach z 1903 r. został wybrany posłem do niemieckiego parlamentu (Reichstagu), w którym wstąpił jako pierwszy Górnoślązak do Koła Polskiego. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków w Niemczech. W listopadzie 1918 r. został członkiem Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu, kierował jej wydziałem wojskowym w czasie powstania wielkopolskiego.
Mianowany przez polski rząd Polskim Komisarzem Plebiscytowym, w lutym 1920 r. stanął na czele Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu. Po wybuchu III powstania śląskiego w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. ogłosił się jego dyktatorem. Po podziale Górnego Śląska między Polskę i Niemcy w 1922 r., wskutek oporu Józefa Piłsudskiego, nie objął stanowiska premiera, pozostał jednak wiodącym politykiem w województwie śląskim.
Po zamachu majowym 1926 r. przeciwstawił się sanacji, za co spotkały go szykany. W 1938 r. wyemigrował do Czechosłowacji. Powrócił do Polski w kwietniu 1939 r. i został aresztowany. Zmarł tuż po zwolnieniu z więzienia 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie. Na Górnym Śląsku był legendą już za życia. Dziś jego postać i myśl polityczną upamiętniają nazwy ulic i pomniki.
Źródło: IPN.
Zobacz także
![Nowy mural w Katowicach! Promuje EuroBasket 2025 [Zdjęcia]](/assets/img/aktualnosci/default_blur.jpg)
Nowy mural w Katowicach! Promuje EuroBasket 2025 [Zdjęcia]
![Nowy mural na Brynowie. Powstał ku pamięci górników z kopalni Wujek [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-12/IMG_6065_mini.jpg)
Nowy mural na Brynowie. Powstał ku pamięci górników z kopalni Wujek [Zdjęcia]
![Napisy na muralu Korfantego mają zniknąć do kilku dni. Sprawa zgłoszona na policję [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2022-09/BI8A8890_mini.jpg)