Muzeum Organów Śląskich w Katowicach ma już 20 lat! Byliśmy w środku [Wideo, zdjęcia]
W budynku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach działa Muzeum Organów Śląskich. Projekt powołania muzeum organów zrodził się ponad trzydzieści lat temu. Już wówczas, inicjator przedsięwzięcia, obecnie Kierownik Katedry Organów i Muzyki Kościelnej, prof. Julian Gembalski, zaczął gromadzić elementy organów, odnajdywane podczas prac badawczych prowadzonych na terenie Górnego Śląska. Zobaczcie, jak wygląda muzeum!
Muzeum Organów Śląskich w Katowicach
Muzeum Organów, jako placówkę stanowiącą część struktury organizacyjnej Akademii Muzycznej, powołano decyzją Senatu 4 kwietnia 2002 roku. Organizacyjnie Muzeum należy do struktury Katedry Organów i Muzyki Kościelnej. Znajduje się w podziemiach budynku głównego Akademii Muzycznej (przy ulicy Wojewódzkiej).
Jest to jedyne muzeum w Europie Środkowej poświęcone organom, które są w kulturze muzycznej i społecznej instrumentem niezwykle ważnym i znanym. Muzeum jest odpowiedzią na brak badań, których nie prowadzono po wojnie. To spowodowało, że organy przez pierwsze 30 lat po wojnie w zasadzie nie były objęte ochroną konserwatorską i prawną, a dużo instrumentów niszczało.
mówi nam muzyk i kompozytor, a także inicjator tego miejsca, profesor Julian Gembalski
Celem Muzeum Organów Śląskich jest gromadzenie, zabezpieczanie i ochrona obiektów związanych z organami i ich historią, a także ich opracowywanie naukowe i udostępnianie publiczne w postaci stałej ekspozycji muzealnej. Obok funkcji wystawienniczych wiele obiektów posiada przede wszystkim walor naukowy, służący badaniom nad problemami konstrukcyjnymi, dawną technologią, problemami konserwatorskimi i szeroko pojętą historią organów śląskich. W tym celu Katedra Organów i Muzyki Kościelnej zorganizowała własne zaplecze badawcze i technologiczne, obejmujące warsztat i pracownię konserwatorską, a także pracownię naukową i archiwum.
Ta ostatnia placówka przekształcona została w 2012 roku, dzięki uzyskanej dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (w ramach projektu badawczego Narodowy Programu Rozwoju Humanistyki) w „Archiwum Organologiczne”, gromadzące i opracowujące dokumenty związane z historią organów śląskich (archiwalia, ikonografia, opracowania, dokumenty życia muzycznego, dokumenty działalności organmistrzowskiej, dokumenty związane z muzyką kościelną itp.). Archiwum ma stać się w przyszłości największą bazą danych na temat organów śląskich.
Bardzo często widzę ogromną radość odwiedzających Muzeum Organów Śląskich, szczególnie w przypadku dzieci. Zadają dużo pytań, co ma duży walor edukacyjny. Zachęcam wszystkich do cieszenia się tym miejscem. Przychodźcie, dyskutujmy, możecie też śmiało robić zdjęcia.
dodaje profesor Gembalski
Obecnie profesor szkoli swoich studentów, którzy w przyszłości mają również oprowadzać po muzeum. Wstęp do Muzeum Organów Śląskich jest darmowy. Zwiedzać możne je w następujących dniach:
- wtorek 11:00 - 13:00 i 14:30 - 16:00,
- środa 12:30 - 15:00,
- czwartek 10:00 - 13:00 i 17:00 - 19:00,
- piątek 12:00 - 13:30.
Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zwiedzania w innych terminach, po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym: 698 621 881 (prof. dr hab. Julian Gembalski), 795 570 120 (dr Stanisław Pielczyk).