Nauka to przyszłość! W Katowicach robi się to tak [Zdjęcia]
Nauka pozwala zrozumieć świat i prawa nim rządzące. To dzięki niej możemy rozwiązywać globalne problemy, takie jak choroby, zmiany klimatyczne czy niedobory energii. Nauka wspiera postęp medycyny, edukacji i gospodarki, inspirując jednocześnie do odkrywania nowych perspektyw. Rozwija ciekawość, umożliwia podejmowanie świadomych decyzji i tworzy podstawy lepszego, bardziej zrównoważonego świata. W ostatnich latach w Katowicach powstały nowe programy edukacyjne, które były szeroko komentowane w całym kraju. Przykładem może być program edukacji regionalnej, który stał się wzorem dla podobnych projektów tworzonych w innych miastach.
Nauka w Katowicach
Program edukacji regionalnej w Katowicach został opracowany z myślą o uczniu szkoły średniej. Zakłada on, że absolwent ośmioklasowej szkoły podstawowej posiada wiedzę i umiejętności z zakresu podstawy programowej przedmiotów ogólnokształcących i co najmniej podstawową wiedzę o regionie, w odniesieniu do województwa śląskiego oraz o Katowicach – stolicy województwa śląskiego i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Autorzy zgodnie podkreślają, że rzetelna wiedza o mieście – miejscu pochodzenia lub miejscu zamieszkania/uczęszczania do szkoły, poczucie dumy z zachodzących przemian, świadomość, że każdy mieszkaniec może mieć wpływ na kreowanie miejskiej rzeczywistości i rozwój miasta, daje szansę na budowę społeczeństwa obywatelskiego oraz gwarancję otwartości i szacunku dla innych.
Jako rodowity Ślązak zdaję sobie sprawę, jak ważne jest lokalne, historyczne dziedzictwo. Nasz region jest unikatowy i musimy robić wszystko, by tę unikatowość zachowywać i pielęgnować. Właśnie dlatego, we współpracy z Uniwersytetem Śląskim, stworzyliśmy program edukacji regionalnej. Pomaga on uczniom katowickich szkół wzmacniać swoją tożsamość i budować więź z miejscem pochodzenia.
mówi prezydent Katowic Marcin Krupa
Klimat w mieście fachowców
Katowice wspierają także rozwój młodzieży w zakresie edukacji zawodowej poprzez program „Katowice Miastem Fachowców”. W ramach inicjatywy uczniowie biorą udział w lekcjach wychowawczych, wizytach w firmach i szkołach technicznych, poznając zawody takie jak mechatronik, operator maszyn czy specjalista IT.
Od początku programu wzięło w nim udział niemal 5 tys. uczniów, odbyło się 240 wizyt studyjnych w firmach i blisko 260 w szkołach branżowych oraz podpisano 38 listów intencyjnych z partnerami biznesowymi.
W mieście działa innowacyjny program „Klimatyczne Katowice”, który wprowadza edukację klimatyczną w szkołach podstawowych. Tematyka zajęć obejmuje:
- bioróżnorodność,
- zmiany klimatyczne,
- krytykę konsumpcjonizmu
- i transformację energetyczną.
Program został zintegrowany z podstawami programowymi i wdrożony pilotażowo w pięciu katowickich szkołach. Wyróżnia się interdyscyplinarnym podejściem, zachęcając uczniów do krytycznego myślenia i działania na rzecz środowiska.
Katowice szukają diamentów!
Wspierając talenty miasto przyznaje uczniom „Katowicki Diament Edukacyjny” za osiągnięcia w nauce, kulturze, sporcie i przedsiębiorczości.
W 2024 roku przyznano:
- 34 nagrody I stopnia,
- 52 nagrody II stopnia,
- 52 nagrody III stopnia
- oraz 3 nagrody specjalne.
Nagrodzeni uzyskują gratyfikację w wysokości od 2 do 5 tys. zł oraz nagrody specjalne, takie jak vouchery na kursy edukacyjne. W ramach programu nagradzani są także najlepsi katowiccy nauczyciele, których w 2024 wyróżniono aż 156.
Katowice rozwijają ofertę edukacyjną, odpowiadając na potrzeby rynku pracy. Chcemy, by młodzież miała szansę zdobywać satysfakcjonujące zawody i odpowiadać na potrzeby biznesu.
podsumowuje Sławomir Witek Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice