Nie używasz? Wymień się! Nowa akcja dla przedszkolaków z Katowic

Kacper Jurkiewicz
24.06.2022w Katowicach

Przedszkolaki z Katowic nauczą się wymieniać rzeczami dzięki projektowi „Nie używasz? Wymień się!”. Na dziesięć przedszkoli chętnych do wzięcia udziału w eksperymencie czekają specjalne „wymienialniki” do samodzielnego złożenia oraz warsztaty edukacyjne.

Fot. Sławomir Rybok. Aleksandra Stasiak ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty i Marcin Bober z Fundacji Bobrowe Żeremia, którzy poprowadzą warsztaty w Kato Urban Corner

Wymień rzeczy zamiast je wyrzucać

Warto dawać rzeczom drugą szansę. Zamiast wyrzucać niepotrzebne przedmioty można je wymieniać lub sprzedawać. Taką ekonomiczną oraz ekologiczną postawę promować będzie akcja „Nie używasz? Wymień się!”. Urząd Miasta w Katowicach sprawdzi to, jak wymienianie się rzeczami wychodzi dzieciom.

W Katowicach za kilka dni rozpocznie się Światowe Forum Miejskie, poświęcone politykom miejskim i 17 celom zrównoważonego rozwoju miast, wśród których jednym z bardzo istotnych kierunków jest odpowiedzialna konsumpcja i produkcja. Myśląc o przeciwdziałaniu katastrofie klimatycznej czy zanieczyszczeniu wody i gleby, musimy wszyscy zmieniać swoje przyzwyczajenia już teraz. Im wcześniej zaczniemy, tym lepsze efekty osiągniemy w przyszłości, stąd akcja skierowana do najmłodszych. powiedział prezydent Katowic, Marcin Krupa

Wymienialniki w Katowicach

W ramach akcji powstanie dziesięć prototypowych wymienialników, które zaprojektowała i wykona Fundacja Bobrowe Żeremia. Do ich stworzenia posłuży sklejka z odzysku. Przedszkolaki będą miały za zadanie złożenie wymienialników podczas specjalnych warsztatów w KATO Urban Corner, czyli przestrzeni w kamienicy na rogu ul. Pocztowej i Młyńskiej, która powstała jako strefa na World Urban Forum.

O idei wymieniania się i tego, jaki ma to wpływ na środowisko, dzieciom opowiedzą aktywistki ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty. Stowarzyszenie od kilku lat tworzy pierwszy Śląski Wymienialnik, który w czasie pandemii rozwinął się przede wszystkim w internecie, a grupa liczy dziś ponad 14 tys. członków. Stowarzyszenie organizuje też cyklicznie kawiarenki naprawcze, gdzie zachęca, żeby naprawiać, a nie wyrzucać zepsuty sprzęt.

Wymieniamy się zgodnie z zasadami ujętymi w regulaminie. Oddajemy za darmo to, co nam jest niepotrzebne i robimy to oczywiście bezpłatnie, nie tworząc też „list zakupowych” rzeczy, których oczekujemy w zamian. Zachęcamy do wykorzystywania przedmiotów w sposób nieoczekiwany np. z woreczków foliowych można tworzyć dywaniki albo z koszulek siatki bezszwowe na zakupy. mówi menadżer Faza Charity Shop w Katowicach, Aleksandra Stasiak ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty

Na tej samej zasadzie warto uczyć dzieci, że lepiej dać drugie życie np. plastikowej zabawce, niż ją wyrzucić. Ograniczać zakup nowych rzeczy w sklepie. W dzieciach można też rozbudzić śmiałość do naprawiania zabawek, żeby mogły się pochwalić: nie wyrzuciłem, tylko naprawiłem. dodaje

Wymienialniki stworzone z elementów sklejki z odzysku to z kolei zachęta do majsterkowania, samodzielnego tworzenia rzeczy i promocja rzemiosła.

Miasto czeka na zgłoszenia z przedszkoli

Wymienialniki po ich wspólnym złożeniu trafią do przedszkoli, gdzie zostaną przetestowane, a każde z przedszkoli poszuka swojego sposobu na zaangażowanie dzieci i rodziców w system wymieniania się np. zabawkami czy książkami. To dodatkowo będzie służyło promocji czytelnictwa i np. korzystania z bibliotek zamiast kupowania nowych książek w sklepie. Formuła będzie jednak dowolna i zależna od kreatywności uczestników eksperymentu. Zdobyte w ten sposób doświadczenia posłużą do rozwijania idei wymieniania się w kolejnych przedszkolach.

Nabór do projektu trwa do 30 czerwca, a warsztaty będą odbywały się w lipcu, sierpniu i wrześniu. Zgłoszenie, poprzez wypełniony formularz, należy wysłać na adres: katoobywatel@katowice.eu. Wśród kryteriów branych pod uwagę będą m.in. dotychczasowe doświadczenia przedszkola związane z ideą Gospodarki Obiegu Zamkniętego i pomysły na zaangażowanie przedszkolaków w wymienianie się rzeczami. Udział w akcji mogą wziąć wyłącznie przedszkola prowadzone przez miasto Katowice.

Zobacz także

WUF11 na mieście: Kato Urban Corner zaprasza na czerwcowe wydarzenia
WUF11 na mieście: Kato Urban Corner zaprasza na czerwcowe wydarzenia
w Katowicach

WUF11 na mieście: Kato Urban Corner zaprasza na czerwcowe wydarzenia

Kato Urban Corner otwarty. To jedna ze stref WUF11. Co tutaj znajdziemy?
Kato Urban Corner otwarty. To jedna ze stref WUF11. Co tutaj znajdziemy?
w Katowicach

Kato Urban Corner otwarty. To jedna ze stref WUF11. Co tutaj znajdziemy?

do góry