Nie żyje Marek Plura. Senator zmarł w wieku 52 lat

Kacper Jurkiewicz
24.01.2023w Katowicach

Pomocny, zaangażowany w sprawy Śląska oraz osób z niepełnosprawnościami. Taki był Marek Plura. Senator RP zmarł 21 stycznia. Miał zaledwie 52 lata.

Marek Plura

Pogrzeb Marka Plury

Msza żałobna odbędzie się we wtorek, 24 stycznia, o godzinie 13:00 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Później ciało zmarłego senatora zostanie złożone do grobu na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza.

Z głymbokim żŏlym zawiadōmiōm, iże 20.01.2023 r., w wieku 52 lŏt, umrził nasz rostōmiyły chop, fater a syn, Synatōr RP, Marek Plura. Uroczystości żałobne napocznōm sie we Archikatedrze Krystusa Krōla w Katowicach, 24.01.2023 ô godz. 13.00. Po Mszy Świyntyj ciało naszego kochanego Marka ôstanie złożōne do grobu na kerchowie przi ul. Henryka Sienkiewicza we Katowicach.

napisali w mediach społecznościowych bliscy senatora

Wcześniej pisaliśmy:

Nie żyje senator Marek Plura

Nie żyje Marek Plura. 52-letni senator RP zmarł 21 stycznia 2023 roku. Był posłem na Sejm VI i VII kadencji, posłem do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji, a także senatorem X kadencji z okręgu katowickiego. Informacje o jego śmierci przekazał senat RP.

Jestem głęboko poruszony śmiercią senatora Marka Plury. Jego zaangażowanie na rzecz osób z niepełnosprawnościami było niezwykłe, Jego miłość do Śląska głęboka. Zarażał optymizmem, pracowitością i oddaniem, był wzorem, jak pięknie żyć mimo przeciwności losu. Spoczywaj w pokoju! napisał w mediach społecznościowych prof. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu RP

Marek Plura urodził się 18 lipca 1970 roku w Raciborzu. To tutaj spędził początkową część swojego życia. Od urodzenia chorował na zanik mięśni i poruszał się na wózku elektrycznym. Był absolwentem Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie, w której ukończył studia pedagogiczne. Odbył także studia podyplomowe z zakresu psychoterapii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Pracował w Ośrodku Pomocy Kryzysowej Stowarzyszenia na rzecz Niepełnosprawnych SPES jako pracownik socjalny oraz w Ośrodku Rewalidacyjnym „Akcent” jako pedagog. Był założycielem Stowarzyszenia „Dobry Dom” i prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Akcent”, a także przewodniczącym Rady Programowej Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. Był inicjatorem corocznego (od roku 2002) „Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek” - nagrody przyznawanej niepełnosprawnym paniom wnoszącym istotny wkład w życie społeczne kraju.

Marek Plura był również w 2006 roku katowickim radnym, w 2007 roku został posłem. Aktywnie działał na rzecz Śląska oraz osób z niepełnosprawnościami. Przez lata starał się, by śląski został uznany za język regionalny. Mogliśmy spotkać go na różnych wydarzeniach, akcjach czy protestach. Całkiem niedawno w Katowicach wspierał zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy podniesienia renty socjalnej do poziomu najniższej płacy krajowej, dla osób niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji.

W ciągu życia został wielokrotnie odznaczony i wyróżniony m.in.:

  • nagrodą im. Karola Miarki (2004),
  • wyróżnieniem w konkursie „Człowiek bez barier” (2004),
  • „Lodołamacz Specjalny” w edycji regionalnej konkursu Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (2011),
  • Orderem Uśmiechu (2012).

W Senacie X kadencji Marek Plura był wiceprzewodniczącym Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, członkiem Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu.

Marek Plura mieszkał w Katowicach. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że trafił do szpitala. Niestety 21 stycznia otrzymaliśmy informację, że nie żyje. Miał żonę i dwójkę dzieci.

Składamy głębokie wyrazy współczucia rodzinie i bliskim.

Zobacz także

Pogrzeb żołnierzy niezłomnych w Katowicach [Zdjęcia]
Pogrzeb żołnierzy niezłomnych w Katowicach [Zdjęcia]
w Katowicach

Pogrzeb żołnierzy niezłomnych w Katowicach [Zdjęcia]

do góry