Niezwykły obraz zaćmy. Pani Elżbieta namalowała go po operacji [Zdjęcia + Wideo]
9 maja obchodzimy Światowy Dzień Okulistów i Okulistyki. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym wręczono wyjątkowy prezent dla szpitala. Namalowała go artystka Elżbieta Ledecka, która w ubiegłym roku przeszła tutaj operację zaćmy. Swoje doznania wzrokowe podczas operacji postanowiła przelać na płótno.
Uchwyciła operację zaćmy na obrazie
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ulicy Ceglanej zyskało nową wyjątkową pamiątkę. Elżbieta Ledecka, która jest artystką z Częstochowy, w 2023 roku przeszła w UCK operację zaćmy. Postanowiła namalować to, co widziała podczas operacji.
Operacja była dla mnie ogromnym przeżyciem. To planowanie, przygotowywanie się do niej, było takim emocjonalnym przeżyciem. Przed operacją uspokajał mnie mąż, który kiedyś już ją przeszedł. Powiedział, żebym niczego się nie bała i żebym tylko zapamiętała obrazy, które zobaczę w trakcie operacji. Obraz powstawał w sumie dwa dni. Miałam intensywne odczucia w mojej głowie i gdy tylko mogłam, to siadałam i malowałam, to na stole, to na sztaludze. mówiła nam Elżbieta Ledecka
Dziś czuję się bardzo dobrze. Pacjenci w rękach pani profesor mogą czuć się bardzo dobrze i mogą być szczęśliwi, że ich wzrok się poprawi. dodała
Obraz Zaćma trafił do UCK jako podziękowanie dla pani profesor Doroty Wyględowskiej-Promieńskiej oraz kliniki Okulistyki w Katowicach.
Pierwszy raz widzę zaćmę w ten sposób. Interesowałam się jednak wcześniej, jak to jest, gdy artyści tracą wzrok i jak zmienia się przez to ich sztuka np. wielu francuskich malarzy z XVIII wieku miało zaćmę, można więc zaobserwować jak zmieniały się ich prace wraz z wiekiem. Każdy zabieg wewnątrzgałkowy jest dla pacjenta i dla lekarza w jakiś sposób niepokojący, ale jest to zabieg, który jest wykonywany w tak dużych ilościach i przez lata ulepszany. 30 lat temu inaczej to wyglądało. Dziś zabieg wygląda przyjaźnie dla pacjenta, który po dwóch godzinach wychodzi do domu. mówi prof. Dorota Wyględowska-Promieńska
Gdy pani malarka powiedziała, że chciałaby stworzyć taki obraz, który pokaże, jak przebiega operacja zaćmy, to nie myślałam, że to się ziści. Natomiast, gdy pani przyniosła ten obraz, to w oku mi się zakręciła łezka. To jedna z takich bardzo przyjemnych chwil dla każdego lekarza, gdy pacjent wyrazi w jakiś sposób wdzięczność. To takie rzeczy, które gdzieś w nas tkwią i taki piękny dar wdzięczności zostaje z nami do końca życia. dodaje
Obraz przedstawia 8 kolejnych etapów operacji zaćmy. Autorka opisuje je następująco:
- Ciemność czarno-granatowo-błękitna i nagle w lewym górnym rogu wpada snop złotych skier-światło. Zapewne było to nacięcie mojego oka, żeby zrobić miejsce na wstawienie nowej soczewki.
- Znika ciemność granatowa, przelewają się przez moje oko złote, żółte i wiśniowo-bordo kolory, wpadają jeszcze "złote przecinki".
- Jeszcze piękne kolory, żółć, fiolet, bordo, mieszają się, pływają, jakby to było bajkowe jezioro.
- Chyba soczewka już została usunięta i na mleczno-różowym tle pojawiaj się żyłki - mniemam, że to naczynia krwionośne.
- Obraz znowu granat, bordo i fiolety, ale rodzaj pływalni, wpadające do oka krople, powodują, że zaczynają mi się formować koła, przenikające się tu prawdopodobnie następuje moment wszczepiania soczewki.
- Tło granat i kolor krwi ciemnoczerwonej, a na środku jeszcze niewyraźne 2 białe półksiężyce, które są swoim odbiciem jak w wodzie.
- Coraz wyraźniejszy obraz białych półksiężyców, pojawia się biel, która wypycha czerwień.
- Wyraźny rysunek półksiężyców, dochodzi trzeci wymiar, obwódka żółta półksiężyców, czerwień została wypchnięta do górnego rogu, a w trzech rogach obrazu coraz więcej bieli.
Zaćma to 1804 obraz pani Elżbiety i 35. obraz, który artystka stworzyła w 2023 roku.
Elżbieta Ledecka
Autorka obrazu to Elżbieta Ledecka, mieszka w Częstochowie. W 1974 roku ukończyła ASP we Wrocławiu. Maluje i wystawia swoje prace na wystawach i na aukcjach. W 2023 roku obchodziła 50-lecie swojej twórczości, prace były prezentowane w Muzeum Częstochowskim i w Muzeum w Będzinie. Miała ponad 300 wystaw w kraju i na świecie.