adam drobniak

Wydział Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach

Wniosek o utworzenie Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach został złożony przez JM Rektor prof. dr hab. inż. Celinę M. Olszak.

Za utworzeniem nowego Wydziału przemawia dorobek naukowy, dydaktyczny oraz ekspercki w problematyce gospodarki przestrzennej, środowiskowej i regionalnej, a także pozycja i rozpoznawalność środowiska UE Katowice wśród naukowców specjalizujących się w tego rodzaju zagadnieniach, a także podniesienie pozycji Uniwersytetu zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym.

czytamy na stronie uczelni

Władze Wydziału

17 maja 2023 roku JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak wręczyła powołanie na Dziekana Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów dr hab. Adamowi Drobniakowi, prof. UE. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia. 

11 zdjęć

Powołanie na Dziekana Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów dr hab. Adama Drobniaka, prof. UE

Wydział Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów - katedry

W skład Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów wchodzą:

  • Katedra Analiz i Prognozowania Rynku Pracy (dotychczas wchodząca w skład Wydziału Ekonomii);
  • Katedra Badań Strategicznych i Regionalnych (dotychczas wchodząca w skład Wydziału Ekonomii);
  • Katedra Gospodarki Przestrzennej i Środowiskowej (dotychczas wchodząca w skład Wydziału Ekonomii);
  • Katedra Polityki Społecznej, Gospodarczej i Środowiskowej (dotychczas Katedra Polityki Społecznej i Gospodarczej wchodząca w skład Wydziału Ekonomii);
  • Katedra Transformacji Energetycznej (nowo utworzona).

Nowa nazwa Katedry Polityki Społecznej, Gospodarczej i Środowiskowej w sposób bardziej adekwatny od dotychczasowej nazwy oddaje zakres przedmiotowy zainteresowań i aktywności naukowo-dydaktycznych oraz dydaktycznych pracowników Katedry. 

Celem nowo utworzonej Katedry Transformacji Energetycznej jest natomiast prowadzenie badań naukowych i projektów z zakresu modyfikacji gospodarek i sieci energetycznych, analizy efektywności energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego, sposobów wykorzystywania nowych źródeł energetycznych, wykorzystywania nowoczesnych technologii w transformacji energetycznej oraz tworzenia regulacji prawnych i zarządczych.