Obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych od 2025 roku. Mieszkańcy Katowic będą mogli je bezpłatnie oddać do GPZO
Unia Europejska nakłada na Polskę obowiązek segregacji odpadów tekstylnych jako osobnej frakcji od 1 stycznia 2025 roku. Oznacza to, że każdy z nas będzie musiał oddzielić odpady tekstylne od pozostałych śmieci. Do pojemników na odpady zmieszane nie będzie już można wyrzucać starych ubrań, koców, obrusów i innych tekstyliów.
Obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych
Od początku 2025 roku Polacy będą musieli zastosować się do nowych unijnych przepisów, które mają na celu zwiększenie recyklingu odpadów tekstylnych. Od 1 stycznia stare ubrania i inne tekstylne przedmioty będą stanowić osobną frakcję odpadów. Do tej pory można je było segregować osobno, ale nie było zakazu umieszczania takich śmieci w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku zasady się zmienią, a za niesegregowanie odpadów tekstylnych będą kary.
Oprócz dotychczas wyznaczonych frakcji śmieci podlegających w Polsce segregacji i recyklingowi, od początku 2025 roku będzie nowa. Do tej pory segregacji podlegał m.in. plastik, papier i szkło oraz gruz, a w niektórych gminach zaczęto także segregować odpady „bio”. Teraz do segregowanych śmieci obowiązkowo dołączają tekstylia.
Do kontenerów na odpady zmieszane nie będziemy już mogli wyrzucać:
- ubrań,
- zużytych zasłon i firan,
- starych koców,
- kołder,
- poduszek,
- uszkodzonych dywanów,
- wykładzin,
- poplamionych i nienadających się do użytku pościeli
- czy ręczników.
Co zrobić z odpadami tekstylnymi?
Pomysłem na odpady tekstylne może być próba dania im nowego życia – przerobienie niepotrzebnych ubrań na inne, wykorzystanie w drugim obiegu w second hand’ach czy oddanie do specjalnych kontenerów, które wykorzystuje między innymi Polski Czerwony Krzyż.
Jeśli jednak nasze stare ubrania, czy inne tekstylia nie nadają się już do ponownego użycia, to można je będzie wyrzucić. Trzeba jednak je oddzielić od innych śmieci i składować w wyznaczonym miejscu. Niektóre miasta przymierzają się do stworzenia specjalnych kontenerów lub worków na tekstylne odpady. Inne planują harmonogram odbioru tego typu śmieci od mieszkańców. Jak ta kwestia będzie wyglądać w Katowicach?
Jak wyrzucać odpady tekstylne w Katowicach?
Każdy mieszkaniec, za okazaniem dokumentu potwierdzającego fakt zamieszkiwania na terenie Katowic, może przywieźć i bezpłatnie tzn. w ramach opłaty wniesionej do Urzędu Gminy oddać do zagospodarowania odpady powstające w gospodarstwach domowych. W przypadku posiadania nowego dowodu osobistego bez widocznego adresu zameldowania dokumentem potwierdzającym zamieszkanie w Katowicach może być dowód wnoszenia opłaty „śmieciowej” lub kopia deklaracji złożonej do Urzędu (przedłożenie do wglądu).
W Katowicach działają 4 Gminne Punkty Zbiórki Odpadów (GPZO). Znajdziemy je pod następującymi adresami:
- Katowice, ul. Milowicka 7B (tel. 32 35 87 671).
- Katowice, ul. Obroki 136 (tel. 32 35 87 600).
- Katowice ul. Zaopusta 70 (tel. 668 654 659).
- Katowice ul. Bankowa 10 (tel. 788 020 325).
GPZO w Katowicach czynne są:
- poniedziałek, środa, czwartek, piątek w godzinach 6:00 - 17:00,
- wtorek w godzinach 9:00 - 20:00,
- soboty w godzinach 8:00 - 13:00.
W wskazanych godzinach, pod podane wyżej adresy będzie można w Katowicach przywieźć posegregowane odpady tekstylne i oddać je bezpłatnie. Jeśli więc po porządkach w szafie okaże się, że mamy sporą ilość tekstylnych odpadów, których nie możemy ponownie wykorzystać, to trzeba będzie zaplanować wizytę w jednym z Gminnych Punktów Zbiórki Odpadów w Katowicach.
Wszystkie szczegółowe informacje na temat działania Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz segregacji odpadów w Katowicach można znaleźć, klikając TUTAJ.