Oszukiwali na sprzedaży trumien. Katowickie służby rozbiły przestępczą grupę

Mateusz Terech
03.02.2022w Katowicach

Wspólne śledztwo prowadzone przez CBŚP, KAS i Prokuraturę Krajową doprowadziło do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie dopuszczali się oszustw na fakturach VAT. Działalność podejrzanych dotyczyła wyrobów funeralnych, w tym trumien. To niejedyni przestępcy, którym zarzuca się oszustwa dotyczące VAT.

Fot. CBŚP. W sprawie oszustwa dot. VAT zatrzymano sześć osób

Oszustwo podatkowe dotyczące sprzedaży trumien

Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie unikali opłacania należnych podatków bądź wyłudzali nienależny zwrot podatku od towarów i usług - między innymi związanych z branżą pogrzebową.

Lewe faktury, które mieli wystawiać podejrzani dotyczyły między innymi trumien. Śledczy oszacowali, że w wyniku działania podejrzanych Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości ok. 2 mln zł.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz wystawiania i posłużenia się fikcyjnymi fakturami. Jak wynika z ustaleń śledczych łączna kwota wystawionych przez zatrzymanych nierzetelnych faktur wyniosła ponad 10 mln zł. informuje CBŚP

Na razie w sprawie zatrzymano 6 osób, jednak niewykluczone są kolejne zatrzymania, bo sprawa ma charakter rozwojowy.

Oszustwo „na olej rzepakowy”

Sprawa grupy podejrzanej o oszustwa w branży pogrzebowej nie jest jedyną tego typu, której rozwiązaniem zajmują się śledczy z Katowic. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach zakończyli także śledztwo dotyczące wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT, w której oskarżeni stosując mechanizm tzw. karuzeli podatkowej deklarowali fikcyjny wewnątrzwspólnotowy obrót olejem rzepakowym. Posłużyli się specjalnie w tym celu założoną spółkę zajmująca się produkcją olejów i tłuszczy, a także innymi podmiotami gospodarczymi, które „firmowały” fikcyjny obrót olejem rzepakowym.

W tej sprawie złożono już akt oskarżenia wobec pięciu podejrzanych, którzy w latach 2012-2013 wystawili ponad 1000 fikcyjnych faktur, usiłując wyłudzić co najmniej 28 mln złotych zwrotu podatku. Ponadto zostali oskarżeni o „wypranie” co najmniej 153 mln złotych. Grozi im do 10 lat więzienia.

 

4 zdjęć

Oszustwa dotyczące podatku VAT w branży pogrzebowej

Wspólne śledztwo prowadzone przez CBŚP, KAS i Prokuraturę Krajową doprowadziło do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie dopuszczali się oszustw na fakturach VAT. Działalność podejrzanych dotyczyła wyrobów funeralnych, w tym trumien. To nie jedyni przestępcy, którym zarzuca się oszustwa dotyczące VAT.

4 zdjęć

 

 

 

do góry