Palmy wróciły na rynek w Katowicach! Symbol miasta znów cieszy oczy mieszkańców [Zdjęcia]

Po miesiącach zimowania i tygodniach wyczekiwania, do centrum Katowic powróciły palmy – jeden z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych symboli miasta. Od dzisiaj feniksy kanaryjskie znów stoją przy sztucznej Rawie, w sercu katowickiego rynku, przyciągając spojrzenia przechodniów i wprowadzając iście wakacyjny klimat.
Kiedy wracają palmy na rynek w Katowicach? Już są!
Po zimowej przerwie do centrum Katowic powróciły feniksy kanaryjskie. Od 14 maja 2025 roku znów można podziwiać palmy przy sztucznej Rawie na rynku – to znak, że sezon letni jest coraz bliżej. Palmy, które od lat są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Katowic, przyciągają uwagę mieszkańców i turystów, wprowadzając egzotyczny klimat w samym sercu aglomeracji.
Egzotyczne drzewa jak co roku ustawione zostały przy rynku, zapowiadając ciepłe dni, na które mieszkańcy z niecierpliwością czekają. Ale tym razem jest nieco inaczej – na Rynek wróciły tylko trzy palmy – Grażyna, Kasia i Stasia. Gdzie jest Ania?
Już w latach 60-tych XX wieku palmy w donicach można było zobaczyć w rejonie dzisiejszego placu Kwiatowego. Ozdabiano nimi kiedyś także wejście do głównego dworca kolejowego. Do dziś można znaleźć je na starych zdjęciach czy pocztówkach. Blisko dekadę temu wróciliśmy do tej tradycji, co spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony mieszkańców. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
W tym roku natura zrobiła nam piękną niespodziankę, gdyż kacza mama wybrała jedną z naszych palm jako miejsce na założenie gniazda. dodaje prezydent Katowic
Palma na kaczej kwarantannie
Jak co roku, podczas przygotowań do transportu palm na katowicki Rynek, pracownicy rozpoczęli ich przegląd oraz pielęgnację. W jednej z donic znaleźli ciekawą niespodziankę – spokojnie siedzącą tam kaczkę, która wybrała sobie to miejsce na złożenie jaj. Teraz je wysiaduje i nie można jej niepokoić, ponieważ trwa okres lęgowy. W związku z tym palma musiała pozostać na terenie Katowickich Wodociągów w Panewnikach.
Pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej codziennie zaglądają do naszej „ptasiej lokatorki” i sprawdzają, czy wszystko jest w porządku. mówi dyrektor ZZM, Mieczysław Wołosz
Cierpliwie czekamy, aż wyklują się młode i cała rodzina sama opuści gniazdo, wtedy będziemy mogli przetransportować naszego czwartego feniksa kanaryjskiego - Anię na Rynek, gdzie nasze palmy będą już w komplecie. tłumaczy dyrektor
Gdzie zimują palmy?
Jak co roku, rośliny zimowały w jednej z hal Oczyszczalni Ścieków w Panewnikach, gdzie pod troskliwą opieką pracowników Zakładu Zieleni Miejskiej były regularnie podlewane, nawożone i chronione przed chłodem. Waga pojedynczej rośliny razem z donicą to kilka ton. Dlatego konieczne jest użycie dźwigu, przy pomocy którego ładunek umieszcza się na samochodzie ciężarowym, by w pozycji leżącej przewieźć palmy z hali na katowicki rynek. Transport palm to zawsze wyzwanie dla służb miejskich. Sam proces załadunku i zabezpieczenia palmy przed wypadnięciem zajmuje kilkadziesiąt minut, a potem podobny czas zajmuje rozładunek i ustawienie w wybranym miejscu.
Palmy, jak co roku, zimują na jednej z hal Oczyszczalni Ścieków w Panewnikach dzięki uprzejmości Katowickich Wodociągów. Palmy są regularnie doglądane, nawożone i podlewane przez naszych pracowników przez cały okres zimowania. mówi Michał Szafraniec z Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach
Palmy, znane mieszkańcom jako Grażyna, Kasia, Stasia i Ania – imiona nadane im na cześć ich opiekunek – mierzą około 5–6 metrów wysokości. Najstarsza z nich jest zarazem najbardziej okazała i rozłożysta. Choć naturalnie feniksy kanaryjskie potrafią osiągnąć nawet 40 metrów, miejskie warunki i hodowla w donicach ograniczają ich wzrost. O palmy dbają pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.
Skąd palmy na rynku w Katowicach?
Katowickie palmy to cztery feniksy kanaryjskie. W naturze takie same palmy rosną oczywiście na Wyspach Kanaryjskich, a dorosłe osobniki osiągają nawet 40 metrów wysokości. Hodowane w donicach miejskie palmy nie osiągają takich rozmiarów. Katowickie palmy mają ok. 5-6 metrów wysokości. Najstarsza palma jest największa i najbardziej rozłożysta.
Przypomnijmy, że palmy trafiły do Katowic w 2016 roku z Palmiarni Miejskiej w Gliwicach, gdzie zostały wyhodowane. Rośliny są potomkami feniksów kanaryjskich (daktylowców kanaryjskich), sprowadzonych na wystawę roślin egzotycznych do Gliwic w 1924 roku (wystawa stała się pretekstem dla powstania Palmiarni Miejskiej rok później). Z nasion tych palm pracownik palmiarni wysiał w 1956 roku rośliny, uprawiane do dzisiaj na terenie i wokół palmiarni.
Zobacz także
![Niedziela Palmowa 2025 w Katowicach. Uroczysta Msza św. w Archikatedrze Chrystusa Króla [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-04/Niedziela_Palmowa_%2823%29_mini.jpg)
Niedziela Palmowa 2025 w Katowicach. Uroczysta Msza św. w Archikatedrze Chrystusa Króla [Zdjęcia]

Kiedy palmy wrócą na rynek w Katowicach? Sprawdziliśmy, co się z nimi dzieje
![Palmy zniknęły z rynku w Katowicach. Pojechały na zimowisko [Zdjęcia]](/assets/img/aktualnosci/default_blur.jpg)
Palmy zniknęły z rynku w Katowicach. Pojechały na zimowisko [Zdjęcia]
![Palmy na rynku w Katowicach zostaną z nami jeszcze jakiś czas [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-09/DSC00290_Du%C5%BCy_mini.jpeg)
Palmy na rynku w Katowicach zostaną z nami jeszcze jakiś czas [Zdjęcia]
![Palmy z katowickiego rynku wróciły! To oznaka nadchodzącego lata [Zdjęcia]](/assets/img/aktualnosci/default_blur.jpg)
Palmy z katowickiego rynku wróciły! To oznaka nadchodzącego lata [Zdjęcia]
![Palmy w Katowicach rozpoczęły zimowy odpoczynek [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2023-10/DSC03068_mini.jpg)
Palmy w Katowicach rozpoczęły zimowy odpoczynek [Zdjęcia]
