Piknik z Katowicką Radą Seniorów. Kolejny dzień atrakcji dla seniorów w Katowicach [Galeria zdjęć+wideo]

Kacper Jurkiewicz
Mateusz Terech
26.09.2023w Katowicach

Po poniedziałkowym świętowaniu na katowickim rynku, 26 września w Parku im. T. Kościuszki odbył się Piknik z Katowicką Radą Seniorów. Atrakcje oraz występy artystyczne przyciągnęły wielu starszych mieszkańców i gości naszego miasta. Wydarzenie odbyło się na Skwerze Katowickich Seniorów. 

piknik z katowicką radą seniorów

Aktualizacja, 26 września: 

Piknik z Katowicką Radą Seniorów

We wtorek 26 września, Rada Seniorów Miasta Katowice zorganizowała „Piknik z Katowicką Radą Seniorów". Wspólna zabawa rozpoczęła się o godzinie 11:00 na Skwerze Katowickich Seniorów w Parku im. T. Kościuszki. Na scenie wystąpili artyści ze szlagierami, a wydarzenie - na specjalne zaproszenie Rady - uświetnił występ Reprezentacyjnej Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji pod hasłem „Katowicka Policja - Katowickim Seniorom". Oprócz atrakcji dla ucha, dla wszystkich uczestników przygotowana została także część piknikowo-biesiadna, gdzie na seniorów czekało wiele niespodzianek i atrakcji. Swoje stoisko miały tam m.in. policja, która informowała o zagrożeniach czekających na osoby starsze w sieci oraz Młodzieżowa Rada Miasta Katowice, która w razie potrzeby pomagała seniorom w obsłudze smartfona lub innych nowoczesnych urządzeń. 

Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia! 

35 zdjęć

Piknik z Katowicką Radą Seniorów

Aktualizacja, 25 września:

Katowicki Dzień Seniora

Pogoda dopisała - mowa tu nie tylko o braku deszczu, ale i o pogodzie ducha, której nie brakuje katowickim seniorom. W poniedziałek, 25 września, na katowickim rynku zebrał się tłum starszych mieszkańców i gości naszego miasta, którzy byli uczestnikami kolejnej edycji Katowickiego Dnia Seniora.

W najbliższym czasie chcemy przeznaczyć jeszcze więcej pieniędzy na seniorów, po to, by jeszcze bardziej ich aktywizować. Seniorzy bardzo chętnie podróżują, więc będziemy chcieli przygotować specjalne dofinansowania do wyjazdów i wycieczek naszych seniorów w różne miejsca w naszym kraju. Budujemy także system edukacji dla seniorów, którzy coraz lepiej radzą sobie z obsługą komputerów i smartfonów. Chcemy uczyć ich korzystania z różnych aplikacji - często takich dedykowanych właśnie im. zapowiadał w rozmowie z nami obecny na Katowickim Dniu Seniora prezydent Katowic, Marcin Krupa

W czasie wydarzenia na katowickim rynku nie zabrakło dobrej zabawy, tańców, rozmów i atrakcji. Z roku na rok przybywa seniorów uczestniczących w zabawie - to może stanowić także obraz zwiększającej się liczby osób w podeszłym wieku w naszym lokalnym społeczeństwie.

W całej Europie są takie trendy, że społeczeństwa się starzeją, a więc seniorów ciągle przybywa. To dla nas motywacja, by jeszcze bardziej dbać o najstarszych mieszkańców naszego miasta. Chcemy, by mieli świadomość, że w Katowicach o nich myślimy. mówi nam prezydent Katowic, Marcin Krupa

Jedno ze stoisk, które czekały na katowickich seniorów na rynku, przygotowała Fundacja Wolne Miejsce. Wolontariusze przygotowali dla starszych katowiczan ciepły posiłek na wielkiej patelni. Przy tej okazji przypominali także, że wkrótce w Katowicach ruszy Społeczne Ministerstwo Samotności.

Wiemy, że najważniejsza dla seniorów jest społeczność, ale też ruch i radość. Wiemy, że mają oni też potrzebę celu, pracy dla kogoś. Chcemy, by seniorzy współpracowali z nami, by mogli tworzyć takie miejsca, w których to wszystko znajdą. Najważniejsze, żeby każdy senior zrozumiał, że to od niego samego zależy często jego zdrowie, życie. Im szybciej zdecyduje się na wyjście z domu z innymi seniorami, tym szybciej jego życie stanie się lepsze. mówi nam na katowickim rynku prezes Fundacji Wolne Miejsce, Mikołaj Rykowski

Realizatorem wydarzenia dla seniorów, na zlecenie miasta Katowice jest Stowarzyszenie FAMI.LOCK. W Katowicach jest ok. 80 tys. osób, które weszły w okres jesieni życia.

Zobaczcie zdjęcia z tegorocznego Katowickiego Dnia Aktywnego Seniora!

Wcześniej informowaliśmy:

Seniorzy są liczną grupą w Katowicach. Cały czas pokazują, że wiek to tylko liczba. Chętnie udzielają się w różnych aktywnościach, biorą udział w potańcówkach czy zajęciach sportowych. Dzielą się swoją energią z każdym.

W Katowicach realizujemy wiele inicjatyw, których zadaniem jest ułatwienie życia naszym katowickim seniorom, takich jak „Srebrny Telefon”, „Złota rączka dla seniora” czy „Srebrna Książka”, powołałem także pełnomocnika ds. seniorów, którego zadaniem jest podejmowanie działań podnoszących poziom i jakość życia seniorów. Uruchomione zostało również Katowickie Centrum Seniora. Nasze społeczeństwo starzeje się, dlatego to niezwykle ważne, by ludzie starsi, pomimo zakończenia aktywności zawodowej, nadal odgrywali ważną rolę w naszym społeczeństwie, uczestniczyli w życiu społecznym i mieli możliwość w ciekawy sposób spędzać swój wolny czas. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Podczas spotkań z seniorami obserwuję jak obraz seniora na przestrzeni lat uległ zmianie. Niespożyte pokłady energii oraz aktywność zarówno zawodowa, jak i fizyczna, to cechy, którymi śmiało można opisać wielu z katowickich seniorów. Dlatego z przyjemnością zapraszam na „Katowicki Dzień Seniora”, gdzie na rynku będzie czekało na naszych seniorów wiele specjalnie przygotowanych atrakcji. dodaje prezydent

Tegoroczny Dzień Seniora odbędzie się w poniedziałek (25 września) na katowickim rynku w godz. 11:00-14:00. Jak co roku, w programie obchodów Dnia Seniora znajdą się występy artystyczne na scenie, stoiska partnerskie oraz szereg innych niespodzianek. Realizatorem wydarzenia na zlecenie miasta Katowice będzie Stowarzyszenie FAMI.LOCK. Dla wszystkich seniorów przewidziany jest poczęstunek oraz gadżety.

Przez cały czas trwania imprezy będzie możliwość zapoznania się z ofertą partnerów programu Katowicka Karta Mieszkańca oraz pokazami Straży Pożarnej i Komendy Miejskiej Policji. Swoje stoiska będą miały również takie instytucje jak Powiatowy Urząd Pracy czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a artyści z Teatru Gry i Ludzie przeprowadzać będą animacje. zachęca do udziału w wydarzeniu naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM Katowice, Małgorzata Moryń-Trzęsimiech

Uroczyste rozpoczęcie „Katowickiego Dnia Seniora” zaplanowano na godzinę 11:00. O 11:20 rozpocznie się program pod tytułem „Gramofon gra". Przeboje z lat 60.-80. zaśpiewa Agnieszka Bieńkowska z Przyjaciółmi. O 12:50 na scenie pojawi się Mateusz Gancarczyk. Zakończenie uroczystości przewidziane jest na godzinę 14:00.

Na tym świętowania nie koniec. Dzień później, we wtorek 26 września, Rada Seniorów Miasta Katowice zaprasza seniorów na „Piknik z Katowicką Radą Seniorów", gdzie na specjalne zaproszenie Rady wystąpi Reprezentacyjna Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji pod hasłem „Katowicka Policja - Katowickim Seniorom". Po koncercie odbędzie się część piknikowo-biesiadna, gdzie zapewnione zostaną niespodzianki oraz atrakcje. Wspólna zabawa rozpocznie się o godzinie 11:00 na Skwerze Katowickich Seniorów w Parku im. T. Kościuszki.

Imprezy towarzyszące obchodom Katowickiego Dnia Seniora

24 września (niedziela) w siedzibie Teatru Bez Sceny, ul. 3 Maja 11 w Katowicach:

  • 12:00 - „SZCZĘŚCIE" komedia w wykonaniu Anny Kadulskiej i Andrzeja Dopierały.
  • 18:00 - „Anna Michalek" - koncert gongów wydarzenie artystyczno - prozdrowotne .

Wstęp wolny.

25 września (poniedziałek) seans filmowy w kinie Światowid, ul. 3 Maja 7 w Katowicach:

  • 18:00 - Film "Strzępy" Beaty Dzianowicz albo „Moja zbrodnia" Francisa Ozona.

Wstęp wolny.

25 września (poniedziałek) w siedzibie Teatru Bez Sceny, 3 Maja 11 w Katowicach:

  • 18:00 tragikomedia "TĘSKNOTA" - spektakl Teatru Bez Sceny.

Wstęp wolny.

27 września (środa) aula im. W. Pańki (sala 420) przy ul. Bankowej 14 (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego):

W ramach Dnia Seniora odbędzie się panel edukacyjny o zdrowiu. „Zdrowie, w tym zdrowie seksualne w grupie 60+” - wykład prof. dr hab. n. med. Violetty Skrzypulec-Plinty - specjalisty z zakresu ginekologii i położnictwa, endokrynologii, seksuologii.

Następnie o pracy serca opowie dr Agnieszka Storch-Uczciwek - fizjoterapeuta, a o tym jak dobrze się zestarzeć - dr n. med. Agnieszka Jabłeka - specjalista z zakresu geriatrii i chorób wewnętrznych.

Panel odbędzie się w godzinach 10:00-13:00.

Katowice dbają o seniorów

Wsparcie najstarszych mieszkańców jest kluczowe w dobie zachodzących w społeczeństwie zmian demograficznych. Odpowiedzią Katowic na potrzeby seniorów jest realizacja programu Katowicki Senior w Mieście na lata 2022-2027. Wysokość środków przeznaczonych na realizację programu w ubiegłym roku to ponad 55 mln zł.

„Złota Rączka dla Seniora”

Celem tego projektu jest podniesienie oraz poprawa jakości życia poprzez zapewnienie seniorom dostępu do bezpłatnych usług w zakresie drobnych napraw domowych. Z usług mogą skorzystać seniorzy miasta Katowice (osoby samotne, gospodarstwa 2-osobowe), którzy ukończyli 65 rok życia i którym często trudno jest poradzić sobie z domowymi naprawami, a nie zawsze mogą liczyć na wsparcie bliskich osób. Łącznie w 2022 r. zrealizowano 941 napraw dla 491 seniorów.

„Katowicka Srebrna książka dla Seniorów”

W ramach programu do domów i mieszkań seniorów, a także osobom niepełnosprawnym i chorym, dowożone są wypożyczone telefonicznie książki i audiobooki z miejskich biblioteki. W ramach Srebrnej Książki zrealizowano w 2022 r. 1 246 wyjazdów, podczas których wypożyczono 6 230 pozycji. Usługa cieszy się ogromną popularnością wśród katowickich seniorów.

Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów miasta Katowice

Do zadań pełnomocnika należy m.in. analiza potrzeb seniorów miasta Katowice oraz współudział w opracowywaniu programów służących zaspakajaniu tych potrzeb, inicjowanie oraz konsultowanie działań skierowanych do seniorów miasta Katowice, a także współpraca z organizacjami pozarządowymi i Uniwersytetami III Wieku w tym zakresie. Funkcję tę pełni Helena Hrapkiewicz, która wystąpiła m.in. na World Urban Forum w ramach Okrągłego Stołu Osób Starszych WUF 11.

Sport dla Seniorów

Polega na organizacji różnorodnych zajęć sportowych, integracyjnych oraz promujących zdrowy styl życia. Prowadzone aktywności fizyczne to m.in.: joga, aerobik, gimnastyka, nordic-walking czy tenis stołowy.

Działalność Rady Seniorów Miasta Katowice

Rada Seniorów ma charakter opiniodawczy i doradczy. Dodatkowo Rada Seniorów może występować do władz miasta z inicjatywami dotyczącymi seniorów.

Program profilaktyki zachorowań na grypę „Słoneczna Jesień"

W trosce o zdrowie swoich mieszkańców od wielu lat Katowice finansują szczepienia ochronne p/grypie dla osób w wieku powyżej 65 roku życia. Tegoroczna edycja akcji rozpoczęła się 18 września.

To zaledwie część spośród wszystkich programów realizowanych w ramach Katowicki Senior w Mieście na lata 2022-2027. Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.

Działania miasta realizowane w ramach programu „Katowicki Senior w Mieście” zostały docenione. W 2022 roku Katowice zostały włączone przez WHO Global Network do sieci miast i gmin przyjaznych starzeniu. Członkostwo w sieci to zobowiązanie do wsłuchiwania się w potrzeby starzejącej się populacji, oceny i monitorowania miast pod względem przyjazności dla osób starszych oraz współpracy z osobami starszymi w celu stworzenia środowiska otwartego na seniorów. To także zobligowanie do dzielenia się doświadczeniami, osiągnięciami i wyciągniętymi wnioskami z innymi miastami i społecznościami.

A tak wyglądał Katowicki Dzień Seniora 2022:

36 zdjęć

Katowicki Dzień Seniora 2022 - zabawa na rynku

Seniorzy z Katowic przejęli miasto w poniedziałek 26 września. Na rynku przygotowano zabawę z okazji Katowickiego Dnia Seniora

36 zdjęć

Zobacz także

Katowice dla seniora i seniorki. Konferencja odbędzie się w Centrum Organizacji Pozarządowych
Katowice dla seniora i seniorki. Konferencja odbędzie się w Centrum Organizacji Pozarządowych
w Katowicach

Katowice dla seniora i seniorki. Konferencja odbędzie się w Centrum Organizacji Pozarządowych

Zajęcia edukacji ekonomicznej dla dzieci, młodzieży i seniorów. Trwają zapisy na Uniwersytecie Ekonomicznym
Zajęcia edukacji ekonomicznej dla dzieci, młodzieży i seniorów. Trwają zapisy na Uniwersytecie Ekonomicznym
w Katowicach

Zajęcia edukacji ekonomicznej dla dzieci, młodzieży i seniorów. Trwają zapisy na Uniwersytecie Ekonomicznym

Centralny Klub Pacjenta oraz Konferencja Zdrowia Publicznego Fundacji „Z sercem do Pacjenta” w Katowicach. Pierwsze takie wydarzenie w Polsce! [Zdjęcia+wideo]
Centralny Klub Pacjenta oraz Konferencja Zdrowia Publicznego Fundacji „Z sercem do Pacjenta” w Katowicach. Pierwsze takie wydarzenie w Polsce! [Zdjęcia+wideo]
w Katowicach

Centralny Klub Pacjenta oraz Konferencja Zdrowia Publicznego Fundacji „Z sercem do Pacjenta” w Katowicach. Pierwsze takie wydarzenie w Polsce! [Zdjęcia+wideo]

Bezpłatne szczepionki przeciw grypie dla seniorów z Katowic [Lista placówek]
Bezpłatne szczepionki przeciw grypie dla seniorów z Katowic [Lista placówek]
w Katowicach

Bezpłatne szczepionki przeciw grypie dla seniorów z Katowic [Lista placówek]

Strefa komfortu dla seniorów powstała na Kokocińcu. Tu mogą odpocząć i spokojnie porozmawiać [Zdjęcia]
Strefa komfortu dla seniorów powstała na Kokocińcu. Tu mogą odpocząć i spokojnie porozmawiać [Zdjęcia]
w Katowicach

Strefa komfortu dla seniorów powstała na Kokocińcu. Tu mogą odpocząć i spokojnie porozmawiać [Zdjęcia]

Międzynarodowy Dzień Seniora. Zobaczcie TOP 10 najciekawszych miejsc dla seniorów w Katowicach
Międzynarodowy Dzień Seniora. Zobaczcie TOP 10 najciekawszych miejsc dla seniorów w Katowicach
Twoje Katowice

Międzynarodowy Dzień Seniora. Zobaczcie TOP 10 najciekawszych miejsc dla seniorów w Katowicach

Dzień Seniora w Katowicach. Pogoda ich nie przestraszyła [Zdjęcia]
Dzień Seniora w Katowicach. Pogoda ich nie przestraszyła [Zdjęcia]
w Katowicach

Dzień Seniora w Katowicach. Pogoda ich nie przestraszyła [Zdjęcia]

Aktywny senior to podstawa!
Wideo
WIDEO Z Katowic

Aktywny senior to podstawa!

Katowice przyjazne dla seniorów? Pytamy #WKATOWICACH
Wideo
WIDEO Aktualności

Katowice przyjazne dla seniorów? Pytamy #WKATOWICACH

Urszula Walkowicz i Sławomir Witek #KATOBUS
Wideo
WIDEO Z Katowic

Urszula Walkowicz i Sławomir Witek #KATOBUS

do góry