Płać podatki w Katowicach. Warto przekazać swoje 1,5%

Redakcja WKATOWICACH.eu
04.02.2024w Katowicach

Opłacając podatki, nie tylko wypełniamy obowiązki obywatelskie, lecz również aktywnie przyczyniamy się do tworzenia lepszego otoczenia dla siebie i swojej rodziny! Dzięki pieniądzom z podatków możemy korzystać z miejskiej infrastruktury, takiej jak drogi, parki czy szkoły, a miasto może finansować projekty mające na celu jego rozwój. Dzięki większej liczbie osób odprowadzających podatki w Katowicach zwiększają się dochody budżetu miasta, co przekłada się na większe inwestycje na rzecz jego mieszkańców.

Śródmieście Katowic z drona - .KTW, Spodek, Aleja Korfantego

Rozliczaj podatki w swoim mieście

Prognozowane na rok 2024 wpływy z PIT szacuje się na 763 mln zł, co stanowi około jednej czwartej całkowitego budżetu Katowic. Dlatego też miasto zachęca wszystkich mieszkańców do rozliczania podatków właśnie tutaj, podkreślając, że warto przekazać 1,5% podatku na wsparcie lokalnych organizacji pozarządowych.

By miasto mogło się rozwijać, by mogły powstawać kolejne baseny, boiska i place zabaw, potrzebne są środki finansowe. Najważniejszym z elementów budżetu miasta jest udział w podatku dochodowym PIT. Dlatego im większa liczba osób mieszkających w Katowicach wskaże do rozliczeń katowicki urząd skarbowy, z tym większą korzyścią będzie to dla miasta i jego mieszkańców. Rozliczając podatek w Katowicach, mamy możliwość wyrobienia Katowickiej Karty Mieszkańca, która daje nam zniżki na baseny, koncerty, obiekty sportowe. Uzupełniając swoje zeznanie podatkowe, warto także wskazać organizację, która może otrzymać 1,5% naszego podatku. Pamiętajmy w tym momencie o katowickich NGO-sach! Zachęcam, rozlicz podatek blisko! To nic nie kosztuje, a zyskasz! mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Za podatek od jednej osoby można wykonać ok. 4 m kw. chodnika osiedlowego, zbudować ok. 4 m kw. drogi rowerowej, zasadzić ok. 10 m.b. żywopłotu, założyć ok. 50 m kw. trawnika, wykonać ponad 3 m kw. miejsca parkingowego.

Na oświatę i opiekę edukacyjną wydane zostanie w tym roku ponad 1,038 mld zł (z czego subwencja oświatowa zabezpieczy 586 mln zł). Wsparcie mieszkańców poprzez pomoc społeczną, wypłatę świadczeń i pomoc dla rodzin (w tym zapewnienie opieki w żłobkach) oraz pomoc dla osób z niepełnosprawnościami to kolejnych 335 mln zł. Na działania związane z gospodarką komunalną i środowiskiem przewidziano prawie 193 mln zł – są to zadania z obszaru gospodarki odpadami, oczyszczania miasta, oświetlenia ulic, utrzymania zieleni miejskiej czy też działania schroniska dla zwierząt. Znaczącą pozycją w budżecie operacyjnym są koszty dofinansowania komunikacji miejskiej, tj. 233 mln zł, dotacje na zadania bieżące – 350 mln zł, wpłata do budżetu państwa tzw. janosikowego – 63 mln zł.

Czy musisz być zameldowany w Katowicach, by złożyć tutaj PIT?

By złożyć PIT w Katowicach, nie trzeba być tu zameldowanym. Miejsce zamieszkania dla celów podatkowych to zgodnie z ustawą o PIT ośrodek interesów życiowych – osobistych i gospodarczych.

UM Katowice zachęca, by podczas składania zeznania podatkowego zwracać uwagę na adres, który w nim mamy. Większość z nas korzysta z platformy rządowej (podatki.gov.pl/pit), w której możemy edytować nasz adres zamieszkania i oświadczyć, że na dzień 31 grudnia 2023 r. byliśmy mieszkańcami Katowic.

Zmiana urzędu skarbowego jest prosta – podczas składania rocznego zeznania PIT wystarczy w formularzu podatkowym podać swój adres w Katowicach, pod którym się zamieszkuje, oraz wskazać urząd skarbowy przypisany do miejsca zamieszkania.

Przekaż swój 1,5% podatku

Rozliczając podatek, mamy możliwość wskazania organizacji pożytku publicznego, której działalność statutowa zostanie wsparta 1,5% naszego podatku. NGO pomagają osobom chorym, z niepełnosprawnościami, bezdomnym, wspierają seniorów, współpracują ze społecznością lokalną, chronią środowisko, chronią zwierzęta lub je szkolą, wspomagają rozwój sportu, promują różne formy aktywności, działają w obszarze edukacji, kultury i podtrzymywania tradycji narodowej oraz rozwoju świadomości obywatelskiej, organizują wolontariat.

Nasze wsparcie z pewnością wspomoże dalszy rozwój i różne formy aktywności kierowane do katowiczan. Zostaw swoje 1,5% podatku katowickim organizacjom pozarządowym!

Zależy nam, by wspierać OPP działające w Katowicach, w naszym najbliższym otoczeniu, gdzie każdego dnia możemy je obserwować i korzystać z ich szerokiej oferty usług i wsparcia. mówi pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych, Agnieszka Lis

Aktualny wykaz katowickich OPP znajdziecie na stronie katowice.eu, w zakładce dla mieszkańca -> zaangażuj się -> współpraca z NGO -> 1,5 dla OPP.

1,5% dla OPP nie jest dodatkowym podatkiem, darowizną czy ulgą. Jest to część należnego państwu podatku dochodowego. Jeżeli jednak w swoim rozliczeniu podatkowym nie wskażemy żadnej organizacji pożytku publicznego, nasze 1,5% trafi wraz z pozostałą częścią do fiskusa

Zobacz także

Zielony Budżet odmienia przestrzenie Katowic. Nowe miejsca wypoczynku gotowe
Zielony Budżet odmienia przestrzenie Katowic. Nowe miejsca wypoczynku gotowe
w Katowicach

Zielony Budżet odmienia przestrzenie Katowic. Nowe miejsca wypoczynku gotowe

Metropolia GZM z budżetem na przyszły rok. Najwięcej pieniędzy pochłonie kwestia transportu zbiorowego
Metropolia GZM z budżetem na przyszły rok. Najwięcej pieniędzy pochłonie kwestia transportu zbiorowego
w Katowicach

Metropolia GZM z budżetem na przyszły rok. Najwięcej pieniędzy pochłonie kwestia transportu zbiorowego

Budżet Katowic na 2024 rok przyjęty! Na co wydane zostaną pieniądze?
Budżet Katowic na 2024 rok przyjęty! Na co wydane zostaną pieniądze?
w Katowicach

Budżet Katowic na 2024 rok przyjęty! Na co wydane zostaną pieniądze?

do góry