mickiewicza 22 katowice

Mickiewicza 22 Katowice

Kamienicę przy ul. Mickiewicza 22 może kojarzyć wielu mieszkańców i odwiedzających Katowice. Znajduje się ona na zbiegu ulic Stawowej i Mickiewicza, którędy codziennie przechodzą setki osób. Mało kto wie, że jej mury pamiętają czasy świetności przedwojennych Katowic. To nie tylko architektoniczna perełka, ale także miejsce, które przez lata było świadkiem wielu wydarzeń i przemian. 

Ponad 100 lat historii

Kamienica przy ul. Mickiewicza 22 została wzniesiona w 1906 roku przez niemieckie Przedsiębiorstwo Budowlane Perl i Trapp, przy ówczesnych ulicach August-Schneider Strasse i Teichstrasse. Budynek posiada pięć kondygnacji, podpiwniczenie oraz poddasze. Rok po ukończeniu budowy, na parterze otwarto „Casino-Bar”, który później przekształcił się w „Wein-Restaurant”, a następnie w winiarnię. W kolejnych latach mieściły się tu także piekarnia oraz sklep mięsny Pinkusa Friszera. W okresie międzywojennym działała tu restauracja „Patria”, wcześniej znana jako „Flank”.

Architektoniczna harmonia

Kamienica została zaprojektowana w stylu eklektycznym, łączącym różne elementy architektoniczne. Powstała na planie litery „U” i posiada pięć kondygnacji oraz poddasze. Trójskrzydłowa bryła została urozmaicona narożnymi wieżyczkami oraz wykuszami na osiach centralnych elewacji frontowej i bocznej. Elewacje są tynkowane i boniowane. Kamienica posiada symetryczny układ okien i balkonów z kamiennymi balustradami. Wejście główne umieszczono w bogato zdobionym portalu zwieńczonym łukiem pełnym. 

31 zdjęć

Kamienica przy ulicy Adama Mickiewicza 22 w Katowicach

Kamienica wczoraj i dziś

Dziś kamienica przy ul. Mickiewicza 22 nadal pełni funkcje mieszkalno-handlowe. Na parterze znajdują się lokale usługowe, w tym restauracja, sklep oraz kantor wymiany walut. Na jej pierwszym piętrze znajdują się lokale mieszkalne oraz apartamenty na wynajem. Mimo upływu lat, budynek zachowuje swój historyczny charakter.