Powstaje film o nowym obliczu Górnego i Dolnego Śląska. Zobaczycie w nim również materiały portalu WKATOWICACH.eu!

Kamil Zatoński
01.07.2024w Katowicach

Ronald Urbańczyk, który wyjechał z Bytomia do Recklinghausen w 1987 roku, tworzy film o nowym obliczu Górnego i Dolnego Śląska "Nova Silesia". Chce pokazać obywatelom Niemiec, jak ogromną metamorfozę przeszły te regiony. W dokumencie zobaczycie również materiały wideo przygotowane przez dziennikarzy portalu WKATOWICACH.eu. 

Fot. Grzegorz Bargieła/WKATOWICACH.eu

Nova Silesia, czyli poprzemysłowa metamorfoza Dolnego i Górnego Śląska

Podczas gdy pierwsze działania na rzecz zmian strukturalnych w Zagłębiu Ruhry zostały zapoczątkowane w latach 60-tych, restrukturyzacja gospodarki Dolnego i Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, które od II wojny światowej byłe odcięte od rynków światowych, rozpoczęła się dopiero w latach 90-tych i przebiegała równolegle z kompleksową reformą państwa. Od upadku komunizmu Dolny i Górny Śląsk przeszły trzy dekady zmian strukturalnych.

Zbyt często jednak ogląda się w telewizji niemieckiej filmy dokumentalne o tym dynamicznie rozwijającym się regionie, które przypominają stan po 1945 roku, niekiedy bardzo nostalgiczny, naznaczony utratą ojczyzny. Starsze kobiety, głównie babcie, wypychają poduszki z pierza, śpiewają pieśni o ojczyźnie, a z wielkich pieców unosi się ciemny dym. Zapomina się, że Dolny i Górny Śląsk to jedne z najnowocześniejszych regionów w Europie z szybko rozwijającą się gospodarką, atrakcyjnymi miejscami pracy i różnorodnością kulturową.

mówi twórca filmu Nova Silesia, Ronald Urbańczyk

Dolny i Górny Śląsk znajdują się w wyjątkowo żywej i ekscytującej fazie przebudzenia i wstrząsów. Ślady historii spotykają się energicznie z nowym, nowoczesnym regionem pełnym innowacji, polityki strukturalnej i zmian świadomościowych we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Celem tego niekomercyjnego filmu edukacyjnego jest uzewnętrznienie tego nowoczesnego oblicza Dolnego i Górnego Śląska, który przeżywa rozkwit i rozwija się nowocześnie.

dodaje

Film Nova Silesia zagłębia się w ich tempo i dynamikę, pokazuje efekty restrukturyzacji i rewitalizacji oraz wzmocnienie lokalnego potencjału. Szczególny nacisk zostanie w nim położony na ekonomię, kulturę i turystykę, aby przedstawić bogaty projekt Dolnego i Górnego Śląska jako magnes przyciągający nie tylko inwestorów i turystów, ale także młodszego pokolenia z całej Polski i zagranicy, realizujących swoje plany i ambicje.

Premiera dokumentu ma się odbyć w grudniu 2024 roku. Będzie on dostępny na YouTubie oraz na specjalnych pokazach w różnych instytucjach kulturalnych m.in. w województwie śląskim.

Już wkrótce zobaczymy film

Zobacz także

Marsz Autonomii Śląska 2024 w Katowicach - "To my, ślonsko nacyjo" [Zdjęcia]
Marsz Autonomii Śląska 2024 w Katowicach - "To my, ślonsko nacyjo" [Zdjęcia]
w Katowicach

Marsz Autonomii Śląska 2024 w Katowicach - "To my, ślonsko nacyjo" [Zdjęcia]

do góry