Prezydent Katowic spotkał się z mieszkańcami Piotrowic. O jakich sprawach rozmawiano? [Zdjęcia]

Redakcja WKATOWICACH.eu
06.09.2023w Katowicach

We wtorek, 5 września, prezydent Katowic Marcin Krupa spotkał się z mieszkańcami Piotrowic oraz okolicznych dzielnic. Wydarzenie miało miejsce w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 56 przy ul. Spółdzielczości. Na spotkaniu padło wiele ważnych słów - zarówno ze strony przedstawicieli władz samorządowych, jak i samych mieszkańców.  

prezydent Katowic Marcin Krupa

Prezentacja miejskich projektów

Prezydent Katowic rozpoczął spotkanie od zaprezentowania mieszkańcom realizacji, które udało się już zakończyć w mieście. Mowa tutaj m.in. o trzech katowickich basenach, centrach przesiadkowych czy przebudowie dróg DK81 i DK86. Prezydent wspomniał także o rozwoju sieci rowerowej, niedawno ukończonej rewitalizacji Stargańca, a także kilku realizowanych obecnie ogólnomiejskich inwestycji. 

Wśród zrealizowanych już projektów w Piotrowicach, prezydent wymienił m.in. kompleks sportowy przy ul. Asnyka, termomodernizacje budynków użyteczności publicznej Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Głogowskiej, V Liceum Ogólnokształcącego, czy Miejskiego Przedszkola nr 84. Piotrowice doczekały się już także remontów jezdni na kilku ulicach (m.in. Spokojna, Sobocińskiego, Barcelońska), chodników (m.in. na ul. Sępia, Szewska, Zbożowa) oraz modernizację i doświetlenie poszczególnych miejsc na osiedlu. Obecnie realizowane inwestycje to m.in. Park w dolinie rzeki Ślepiotki, a także te dotyczące dróg i kolei. Prezydent dziękował także mieszkańcom za wkład w Budżet Obywatelski, za dotychczas zgłoszone projekty i oddane głosy; zachęcił też do składania ich i głosowania w tegorocznej edycji. 

Po wakacjach wróciłem do spotkań z mieszkańcami poszczególnych dzielnic. Dzisiaj spotkaliśmy się w Szkole Podstawowej nr 56, by porozmawiać o sprawach Piotrowic i Ochojca, dla mnie wyjątkowe spotkanie, bo to także moja dzielnica. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Pojawiło się sporo pytań o kwestie transportowe, w tym oczywiście o Tramwaj na Południe, ale także o remonty dróg, czy też o zieleń. Tu oczywiście są tacy, którzy chcieliby drzew jeszcze więcej, a inni zwracają uwagę, że niestety bywa, że te drzewa, choć piękne i dorodne niszczą ich własność. Oczywiście pojawił się temat nowych inwestycji, rozwoju dzielnicy - a ten zawsze budzi sporo emocji. Wspólnie z moimi współpracownikami wyjaśniliśmy kwestie dotyczące prawa budowlanego, czy też inwestycji kolejowych, na które miasto nie ma często wpływu. Za nami ważna dyskusja, za którą serdecznie dziękuję obecnym mieszkańcom. dodał prezydent Katowic

Wymiana zdań z mieszkańcami

Po zakończeniu prezentacji prezydent oddał głos mieszkańcom, który mogli zgłosić w sposób bezpośredni swoje sprawy, uwagi i problem, jakie ich trapią w miejscu zamieszkania. Tematów, z którymi zwrócili się uczestnicy spotkania, było wiele. Nie brakowało także trudnych dyskusji. Jedną z najczęściej poruszanych kwestii były problemy związane z ogólnie pojętym transportem. Wśród spraw mieszkańców znalazła się m.in. realizacja projektu "Tramwaj na południe". Mieszkańcy dopytywali o przebieg trasy, a części ze zgromadzonych osób pytało o możliwość zamiany tramwaju na trolejbus. Władze Katowic odpowiadały, że ta inwestycja pomoże odciążyć ruch w tej części miasta, zaś sama propozycja przebiegu linii nie wymaga ingerencji w aktualną zabudowę - pod budowę sieci nie zostałby wyburzony żaden budynek mieszkalny.

Mieszkańcy narzekali także na powiększający się ruch w okolicy, związany z rozwojem zabudowy mieszkalnej w tej części Katowic. Wynika z tego kolejny problem, który poruszyli obecni na spotkaniu jego uczestnicy, a konkretnie drogi - ich szerokość, przepustowość, a także stan nawierzchni jezdni i chodników. W tej kwestii mowa była m.in. o ulicach Radockiego, Odrodzenia czy Niskiej. Część z tych problemów, jak mówił prezydent Krupa, nie leży w kompetencji miasta, gdyż grunty należą np. do PKP lub są prywatne. Mieszkańcy Piotrowic, wiedząc, jak wygląda tu ruch w godzinach szczytu, obawiają się także nowych inwestycji związanych z nieruchomościami.

Prezydent Katowic Marcin Krupa, wraz z obecnymi na spotkaniu wiceprezydentem Bogumiłem Sobulą oraz naczelnikami i urzędnikami poszczególnych Wydziałów starali się rzeczowo odpowiedzieć na zadane pytania. Marcin Krupa zapowiedział także, że wszystkie przedstawione sprawy zostaną zapisane i przeanalizowane. Prezydent zachęcał także do składania indywidualnych wniosków po spotkaniu, zgłaszając się do urzędników ze swoimi sprawami i problemami. 

23 zdjęć

Spotkanie prezydenta Katowic Marcina Krupy z mieszkańcami Piotrowic

Zobacz także

Prezydent Katowic podjął decyzję o wsparciu paktu senackiego [Oświadczenie]
Prezydent Katowic podjął decyzję o wsparciu paktu senackiego [Oświadczenie]
w Katowicach

Prezydent Katowic podjął decyzję o wsparciu paktu senackiego [Oświadczenie]

Spotkanie prezydenta Katowic z mieszkańcami Osiedla Witosa. O czym rozmawiano? [Zdjęcia]
Spotkanie prezydenta Katowic z mieszkańcami Osiedla Witosa. O czym rozmawiano? [Zdjęcia]
w Katowicach

Spotkanie prezydenta Katowic z mieszkańcami Osiedla Witosa. O czym rozmawiano? [Zdjęcia]

Prezydent Katowic Marcin Krupa z jednogłośnym absolutorium. Za byli wszyscy radni [Zdjęcia]
Prezydent Katowic Marcin Krupa z jednogłośnym absolutorium. Za byli wszyscy radni [Zdjęcia]
w Katowicach

Prezydent Katowic Marcin Krupa z jednogłośnym absolutorium. Za byli wszyscy radni [Zdjęcia]

do góry