Property Forum Śląsk i strefa Well.Art na 4 Design Days w Katowicach. Nagrody i dyskusja o przyszłości regionu [Zdjęcia]

Mateusz Terech
26.01.2024w Katowicach

W Katowicach rozpoczęła się kolejna edycja wydarzenia 4 Design Days. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Strefie Kultury stało się ponownie miejscem dyskusji na temat architektury i designu. Inaugurujący panel był zatytułowany „Nieśmiertelny design. Wieczna architektura. Dożyć wieku Empire State Building i dalej być hot jak fotel Barcelona”.

Otwarcie 4 Design Days 2024 w Katowicach

Aktualizacja, 26.01.2024

Property Forum Śląsk na 4 Design Days

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach trwa 8. edycja 4 Design Days – święta architektury i designu. Tegoroczna odsłona wydarzenia to wiele nowości, w programie zbudowanym z 75. debat i licznych wydarzeń towarzyszących, ale również cenna okazja do networkingu w gronie architektów oraz projektantów z Polski i zagranicy, inwestorów, deweloperów, producentów i władz miast. Wydarzenie będzie trwać aż do niedzieli, 28 stycznia, tradycyjnie łącząc dwa dni spotkań w gronie profesjonalistów i weekendowe dni otwarte dla pasjonatów dobrej architektury i designu.

Drugiego dnia 4 Design Days w ramach Property Forum Śląsk odbył się panel "Why Metropolia? Śląsk 4.0 – pomysł na przyszłość regionu", podczas którego prelegenci rozmawiali o pomysłach na przyszłość dla regionu.

Jak skutecznie przeprowadzać transformację gospodarczą Śląska i na czym opierać konkurencyjność regionu? Zrównoważony rozwój, demografia, wysoka jakość życia, gospodarka oparta na wiedzy... – na czym Katowice i cały Śląsk mogą budować filary rozwoju biznesu? Przemysł przyszłości – jak to się robi na Śląsku? Co sprzyja inwestycjom, a co trzeba poprawić? Mapa potrzeb – gdzie kierować fundusze unijne? Jakich inwestycji potrzebują dziś Katowice i region – strategia, plany, ambicje. To były główne zagadnienia panelu "Why Metropolia? Śląsk 4.0 – pomysł na przyszłość regionu".

Działania podejmowane w Katowicach sprzyjają rozwojowi naszego miasta, a także przyciągają inwestycje zewnętrzne. Co to oznacza dla mieszkańców? Dostęp do atrakcyjnych miejsc pracy. Dlatego kluczowym obszarem dla rozwoju jest stworzenie oferty edukacyjnej, która odpowiada na dynamicznie zmieniające się trendy w gospodarce światowej i narodowej, pozwalając uczniom na wypracowanie swoich ścieżek zawodowych uwzględniających rozwój dziedzin, technologicznych, cyfrowych oraz zieloną transformację. Ważnym elementem jest tu współpraca na osi Biznes - Samorząd - Nauka. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Miasto Katowice potrzebuje obecnie inwestycji będących odpowiedzią na obraną przez nas strategię rozwoju, ale również na potrzeby naszych mieszkańców. Kluczowe dla miasta są inwestycje w infrastrukturę, ekologię oraz infrastrukturę biznesową. dodaje prezydent Katowic

30 zdjęć

Property Forum Śląsk 2024. Why Metropolia?

Goście wydarzenia mają okazję po raz pierwszy odwiedzić strefę Well.Art, specjalną przestrzeń w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, w której wyeksponowano najciekawsze dzieła sztuki dostarczone przez renomowane galerie i instytucje sztuki w Polsce. Zobaczcie zdjęcia!

Nagrody Property Design Awards

Jak co roku, podczas uroczystej gali wieńczącej pierwszy dzień 4 Design Days, przyznano nagrody Property Design Awards honorujące najlepszą architekturę, wyjątkowe wnętrza oraz ich twórców. Statuetki wręczono 25 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Po raz pierwszy rozdano także nagrody w ramach plebiscytu RenOwacja, wyróżniającego inwestycje polegające na modernizacji energetycznej budynków.

Finał konkursu Property Design Awards to nieodłączna część 4 Design Days, która towarzyszy wydarzeniu od pierwszej edycji. Podczas tegorocznej odsłony pod uwagę wzięto projekty, które zostały oddane do użytku w 2023 r. Doceniono budynki z najlepszą architekturą oraz wnętrza z najlepszym designem, a także ich projektantów.

Dzisiejsza gala to podsumowanie tego, co działo się w architekturze i designie w 2023. Nasze spotkanie to także okazja do ogłoszenia zwycięzców pierwszej edycji konkursu RenOwacja. mówił dziennikarz Dzień Dobry TVN, Marcin Sawicki

Tegoroczne nagrody Property Design Awards 2024 zostały przyznane w 9. kategoriach. Z nadesłanych zgłoszeń wybrano finałową piątkę z nominacji ogłoszonych w każdej grupie. W głosowaniu wzięli udział zarówno czytelnicy portali Propertydesign.pl i Propertynews.pl, jak i grono jury składające się z ekspertów branżowych. Wyjątkowo, w jednym z obszarów wyróżniono nie jeden, a dwa obiekty.

W składzie kapituły konkursowej znaleźli się: Małgorzata Burzec-Lewandowska, redaktor naczelna PropertyDesign.pl, zastępca redaktora naczelnego PropertyNews.pl; Piotr Fokczyński, prezes IARP; Klaudiusz Fross, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej; Agnieszka Kaczmarska, architektka ARSIS Atelier Projektowe; Agnieszka Kalinowska-Sołtys, prezeska Stowarzyszenia Architektów Polskich, architektka, partnerka, członkini zarządu APA Wojciechowski; Pete Kercher, ambasador Design for All Europe; Robert Konieczny, architekt, założyciel KWK Promes; Tomasz Konior, architekt, właściciel Konior Studio; Krzysztof Koszewski, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej; Magdalena Kozień-Woźniak, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej; Ewa Kuryłowicz, generalna projektantka, wiceprezeska Kuryłowicz & Associates; Zbigniew Maćków, założyciel, główny projektant Maćków Pracownia Projektowa; Rainer Mahlamäki, architekt, współzałożyciel Lahdelma & Mahlamäki Architects; Robert Posytek, redaktor naczelny PropertyNews.pl, zastępca redaktora naczelnego PropertyDesign.pl; Łukasz Smolarczyk, członek zarządu Oddziału SARP Katowice.

Laureaci konkursu Property Design Awards 2024

Kategoria: „Bryła: Hotel"

 • Hotel Barceló w Warszawie

Czterogwiazdkowy Barceló zlokalizowany na terenie Elektrowni Powiśle łączy industrialny klimat ponad stuletniego zakładu z efektownym wzornictwem przemysłowym. Dopełnia także obraz intensywnie rozwijającej się dzielnicy Warszawy.

Kategoria: „Bryła: Biurowiec"

 • Biurowiec Lakeside w Warszawie

Zbudowano go na warszawskim Mokotowie, przy ul. Szturmowej. Doskonale spełnia swą użytkową funkcję i równie dobrze wpisuje się w otoczenie. Jego proste, geometrycznie wykreślone linie, kontrastują z naturalnym krajobrazem, tworząc wraz z nim harmonijną, unikatową kompozycję.

Kategoria: „Bryła: Obiekty publiczne"

 • Dworzec w Lublinie

Nowy, lubelski dworzec to jądro Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Mimo swej oczywistej, utylitarnej funkcji, jest ciekawym obiektem architektonicznym.

Kategoria: „Bryła: Centrum handlowe"

 • Fabryka Park w Katowicach

To pierwsza inwestycja handlowa TDJ Estate. Nazwą nawiązuje do dawnych zakładów firmy FAMUR, które funkcjonowały w tym miejscu. Obiekt ma 9 tys. mkw. powierzchni.

Kategoria: „Design – wnętrza: Hotel"

 • Grand Hotel Łódź

Funkcjonuje nieprzerwanie od roku 1888. Po metamorfozie zachwyca indywidualnie zaprojektowanymi pokojami, apartamentami i wyjątkowymi przestrzeniami eventowymi. W budynku znajduje się Wellness&SPA z basenem, są dwie restauracje, Grand Café, Cigar Room oraz teatr.

Kategoria: „Design – wnętrza: Biuro"

 • Rewitalizacja biura przedsiębiorstwa energetycznego we Wrocławiu

Przedsięwzięcie jest przykładem realizacji projektu nowoczesnego i zrównoważonego. Inwestorowi i architektom chodziło o stworzenie przestrzeni elastycznej, przyjaznej dla pracowników i uwzględniającej rozwiązania ekologiczne.

Kategoria: „Design – wnętrza: Obiekty publiczne"

 • Biblioteka Nowy Horyzont w Kraśniku

Jej projektanci podjęli się stworzenia pierwszej w Polsce, a może i w Europie, biblioteki publicznej w pełni inspirowanej ideą „trzeciego miejsca". Dzięki tej wizji powstała przestrzeń, w której można czytać książki, pracować i odpoczywać.

 • Budynek edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni

Ogród ma na celu zbliżenie do świata dzikiej przyrody i stanowi miejsce, w którym dzieci poznają zasady zrównoważonego rozwoju, dowiadują się, jak ważna jest rola fauny i flory. Zadbano o to, by budynek nie zaburzył naturalnego środowiska.

Kategoria: „Design – wnętrza: Przestrzeń handlowo-usługowa"

 • Cocktail bar ToyStore w Katowicach

Na pierwszy rzut oka to zwykły sklep z zabawkami. Ale wtajemniczeni wiedzą, że za ukrytymi drzwiami znajduje się coctailbar – pierwszy taki na Śląsku, wpisujący się w koncept speakeasy, przywodzący na myśl czasy amerykańskiej prohibicji.

Kategoria: „Przestrzeń publiczna"

 • Zagospodarowanie nabrzeży Jeziora Słupeckiego w Wielkopolsce

Istotą przedsięwzięcia była minimalistyczna i ostrożna interwencja projektantów w naturalną przestrzeń. Drewniane pomosty dobrze wpisują się w istniejący tu wcześniej kontekst krajobrazowy. Dzięki inwestycji zaniedbana okolica została przywrócona mieszkańcom.

Laureaci konkursu RenOwacja 2024

Tegoroczna gala była również okazją do przyznania nagród w pierwszej edycji konkursu RenOwacja, organizowanego przez Stowarzyszenie Fala Renowacji oraz Grupę PTWP. W plebiscycie wyróżniono inwestycje polegające na modernizacji energetycznej budynków. Oceniono projekty, które zostały zrealizowane na terenie Polski i ukończone w ciągu ostatnich pięciu lat, do końca 2023 roku. Nagrody przyznano w 4. kategoriach.

Kategoria: „Budynki mieszkalne wielorodzinne"

 • Nagrodzono budynek przy ul. Bogusza w Zwoleniu zarządzany przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Zwoleniu.

Kategoria: „Budynki użyteczności publicznej"

 • W tej kategorii zwycięzcą został Ratusz Oruński.

Kategoria: „Budynki komercyjne"

 • Nagroda w tej kategorii powędrowała do Plantonia Aparthotel Kraków.

Kategoria: „Budynki mieszkalne jednorodzinne"

 • Nagrodzono dom jednorodzinny w Podwilku.

W ramach konkursu RenOwacja 2024 przyznano także Nagrodę Publiczności oraz jedno wyróżnienie. Laureata pierwszej nagrody wyłoniono na podstawie głosów użytkowników portalu Propertynews.pl i PropertyDesign.pl. Publiczność, podobnie jak wcześniej jury, doceniła Ratusz Oruński.

Organizatorem 4 DESIGN DAYS, od pierwszej edycji w 2016 r., jest Grupa PTWP, wydawca branżowych pism i portali, m.in.: propertynews.pl, propertydesign.pl, dobrzemieszkaj.pl. Grupa PTWP specjalizuje się także w organizacji kongresów, konferencji, szkoleń, seminariów i wydarzeń specjalnych na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – największą imprezą biznesową Europy Centralnej.   

8 zdjęć

Nagrody Property Design Awards 2024 oraz RenOwacja 2024 przyznane

Wcześniej pisaliśmy, 25.01.2024

Otwarcie 4 Design Days 2024 w Katowicach

Panelem dyskusyjnym „Nieśmiertelny design. Wieczna architektura. Dożyć wieku Empire State Building i dalej być hot jak fotel Barcelona” rozpoczęła się w Katowicach konferencja 4 Design Days 2024. To czas dyskusji o designie i architekturze. Wydarzenie już od kilku lat gości w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Chciałbym podziękować uczestnikom tego kongresu. Zawsze czekamy na to wydarzenie. Chcemy się uczyć designu jako samorządowcy, chcemy wyciągać wnioski z takich wydarzeń i realizować rozwój miast z zastosowaniem tych cennych wskazówek. mówił w czasie oficjalnego otwarcia wydarzenia prezydent Katowic, Marcin Krupa

Jesteśmy odpowiedzialni za to, jak kształtujemy przestrzenie naszych miast. Chcemy wkładać jeszcze więcej wysiłku, by realizować to coraz lepiej. dodał przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli, Kazimierz Karolczak

Przewodniczący GZM wraz z prezydentem Katowic otworzyli uroczyście ósmą już edycję 4 Design Days w Katowicach, tuż po godzinie 10:00, w czwartek, 25 stycznia. Kongres potrwa 4 dni, do niedzieli, 28 stycznia.

Pierwsza sesja tegorocznego 4DD skoncentrowana była na trwałości i wartości w projektowaniu i architekturze. Dyskutanci wspólnie zastanawiali się, dlaczego często otaczamy się rzeczami krótkotrwałymi i przelotnymi oraz badali tendencję do masowego produkowania i wykorzystywania "szybkich" rozwiązań. Zaproszeni goście próbowali odpowiedzieć na pytanie, jakie działania mają destrukcyjny wpływ na design i architekturę, zastanawiając się nad błędami, które popełniają projektanci. Uczestnicy panelu dyskusyjnego wskazywali "10 grzechów twórcy".

Sesja inaugurująca pod hasłem "Nieśmiertelny design. Wieczna architektura" skoncentrowała się na trwałości w projektowaniu i architekturze. Otwarcie 4 Design Days swoją obecnością uświetnił Ananya Singhal, Managing Partner w Studio Saar. Obok niego, w gronie prelegentów znaleźli się: Tomasz Augustyniak, projektant, założyciel Tomasz Augustyniak Studio; Justyna Hodurek, Kusch+Co Brand Team Manager, Nowy Styl; Jan Kochański, projektant, właściciel, Studio Jan Kochański; Tomasz Konior, architekt, właściciel, Konior Studio; Ewa Kuryłowicz, generalny projektant, wiceprezes Kuryłowicz & Associates; Przemo Łukasik, właściciel medusa group oraz Marta Sękulska-Wrońska, architekt, CEO, partner WXCA.

Dyskutanci, podając własne przykłady ponadczasowych projektów, omawiali ich aspekty pod kątem użyteczności i ponadczasowości.

Jestem entuzjastą kanonu. Uważam, że pewne rzeczy poprzez wieki stają się na tyle uniwersalne i na tyle adekwatne, że przetrwały próbę czasu. I ta użyteczność, która się za tym kryje, akurat w naszym przypadku, jest niezwykle ważna i rzadko komu udaje się wprowadzić jakąś nową wartość, w to, co już wcześniej zostało przez naszych przodków wymyślone. podsumował Tomasz Konior

Różne rzeczy się zmieniają, wchodzi sztuczna inteligencja, natomiast my i nasze ręce architektów jesteśmy niezastąpieni. powiedziała Ewa Kuryłowicz

Więcej o ósmej edycji 4 Design Days 2024 w Katowicach można przeczytać, klikając TUTAJ.

13 zdjęć

Otwarcie 4 Design Days

Tegoroczne wydarzenie gości ponad 120. wystawców oferujących usługi oraz produkty związane z projektowaniem i urządzaniem różnego rodzaju przestrzeni użytkowych – najbliższe dni zapowiadają się kreatywnie i inspirująco.

Goście wydarzenia będą mieli okazję po raz pierwszy odwiedzić strefę Well.Art, specjalną przestrzeń w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, w której wyeksponowano najciekawsze dzieła sztuki dostarczone przez renomowane galerie i instytucje sztuki w Polsce.

Nowością w programie jest również tematyka Green Buildings, która stanowi centralny punkt dla zrównoważonego budownictwa. Forum Ekspertów Zrównoważonego Budownictwa, powołane w trakcie wydarzenia, wypracuje kluczowe rekomendacje, kierując się dążeniem do przyspieszenia zielonej rewolucji w polskim przemyśle budowlanym.

W weekend drzwi otwarte dla wszystkich

Inspirujące warsztaty, spotkania ze znanymi postaciami telewizji i internetu, wykłady czołowych polskich architektów i projektantów, liczne atrakcje zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych uczestników, a także wyjątkowa wystawa w ramach Well.Art – wszystko to czeka na uczestników Dni otwartych 4 Design Days w dniach 27-28 stycznia.

Zobacz także

Kalendarium architektów: Aleksander Franta i Karol Fojcik
Kalendarium architektów: Aleksander Franta i Karol Fojcik
w Katowicach

Kalendarium architektów: Aleksander Franta i Karol Fojcik

Za nami 8. edycja 4 Design Days w Katowicach. W wydarzeniu wzięło udział ponad 14 tysięcy osób [Zdjęcia]
Za nami 8. edycja 4 Design Days w Katowicach. W wydarzeniu wzięło udział ponad 14 tysięcy osób [Zdjęcia]
w Katowicach

Za nami 8. edycja 4 Design Days w Katowicach. W wydarzeniu wzięło udział ponad 14 tysięcy osób [Zdjęcia]

Katowice przystępują do prac nad "Planem ogólnym"
Katowice przystępują do prac nad "Planem ogólnym"
w Katowicach

Katowice przystępują do prac nad "Planem ogólnym"

Weekend w Katowicach: 26-28 stycznia. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!
Weekend w Katowicach: 26-28 stycznia. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!
w Katowicach

Weekend w Katowicach: 26-28 stycznia. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!

Wielki finał WOŚP już 28 stycznia na rynku w Katowicach. Na scenie zagra Pokahontaz! [Program]
Wielki finał WOŚP już 28 stycznia na rynku w Katowicach. Na scenie zagra Pokahontaz! [Program]
w Katowicach

Wielki finał WOŚP już 28 stycznia na rynku w Katowicach. Na scenie zagra Pokahontaz! [Program]

Najciekawsze dzieła sztuki z renomowanych galerii i instytucji w Polsce. Wszystko na Well.Art x 4 Design Days 2024
Najciekawsze dzieła sztuki z renomowanych galerii i instytucji w Polsce. Wszystko na Well.Art x 4 Design Days 2024
w Katowicach

Najciekawsze dzieła sztuki z renomowanych galerii i instytucji w Polsce. Wszystko na Well.Art x 4 Design Days 2024

Zwiedzanie Strefy Kultury w Katowicach z architektem. Atrakcja w ramach 4 Design Days
Zwiedzanie Strefy Kultury w Katowicach z architektem. Atrakcja w ramach 4 Design Days
w Katowicach

Zwiedzanie Strefy Kultury w Katowicach z architektem. Atrakcja w ramach 4 Design Days

4 Design Days powraca do Katowic. Trwa rejestracja na wydarzenie
4 Design Days powraca do Katowic. Trwa rejestracja na wydarzenie
w Katowicach

4 Design Days powraca do Katowic. Trwa rejestracja na wydarzenie

do góry