Przebudowa wiaduktów i...chaos. Władze Katowic z obawą patrzą na wielką inwestycję kolejową PKP PLK [Zdjęcia]

Mateusz Terech
30.08.2024w drodze

Tydzień po konferencji prasowej zorganizowanej przez PKP PLK, katowicki Urząd Miasta zorganizował własną konferencję na ten sam temat – chodzi o wielką przebudowę kolejową w Katowicach, w ramach której zmodernizowanych zostanie kilkanaście wiaduktów drogowo-kolejowych, a pierwsze prace są planowane na wrzesień tego roku. Do tematu konferencji prasowej w oświadczeniu odniosła się spółka PKP PLK.

Wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula i naczelnik Wydziału Transportu UM Katowice, Bogusław Lowak

W Katowicach będą zamykane przejazdy przez wiadukty kolejowe

Tydzień po konferencji prasowej inwestora – PKP PLK – swoją konferencję prasową zaplanowało Miasto Katowice. Wiceprezydent miasta, Bogumił Sobula oraz naczelnik Wydziału Transportu UM Katowice, Bogusław Lowak informowali w jej trakcie o stanie przygotowania inwestycji, która na kilka lat utrudni przemieszczanie się po Katowicach. Jak się okazuje, mimo że do planowanego rozpoczęcia prac można już odliczać ostatnie dni, to nadal nie trafiły do katowickiego magistratu dokumenty dotyczące zmian w organizacji ruchu drogowego na czas kolejowej modernizacji.

Spółka PKP PLK poinformowała w czasie konferencji prasowej, która odbyła się 23 sierpnia w Katowicach, o terminach zamknięcia przejazdów w rejonach kilku wiaduktów kolejowych w naszym mieście. W pierwszej kolejności, w ramach wielkiej modernizacji linii E65 remontowane będą wiadukty na:

  • Bagiennej – planowany ruch wahadłowy dla samochodów od 9 września,
  • Granicznej – planowane zamknięcie przejazdu dla samochodów od 16 września,
  • Mikołowskiej - planowane zamknięcie przejazdu dla samochodów od 23 września,
  • Kłodnickiej - planowane zamknięcie przejazdu dla samochodów od 30 września,
  • Przodowników - planowane zamknięcie przejazdu dla samochodów od 11 listopada,
  • Załęskiej - planowane zamknięcie przejazdu dla samochodów od 11 listopada.

Nadal nie wiadomo, jak zostaną poprowadzone objazdy w Katowicach

Jak podkreślał wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula, aby dało się dobrze przygotować zmiany w organizacji ruchu, a następnie odpowiednio zakomunikować je mieszkańcom Katowic i całego regionu, potrzebne są co najmniej 3 tygodnie.

Żeby móc zamknąć te wiadukty trzeba mieć zatwierdzony projekt organizacji ruchu. To opracowanie dotyczące tego, na jakich skrzyżowaniach zmieniamy oznakowanie i na co, które sygnalizacje świetlne mają pracować na innych programach, muszą być zamontowane tablice informacyjne dotyczące tego, co i kiedy będzie się tutaj działo. Kiedy w kwietniu PKP PLK wybrało wykonawcę tej inwestycji, to już wtedy informowaliśmy, że naszym zdaniem, w tych najważniejszych punktach od momentu zatwierdzenia organizacji ruchu do rozpoczęcia prac powinny być minimum 3 tygodnie. mówi wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula

Pierwszy tydzień potrzebny jest na wprowadzenie tej organizacji w życie – ustawienie znaków, zmian w sygnalizacji. Dwa kolejne tygodnie są potrzebne na to, żeby mieszkańców Katowic i regionu, pieszych, podróżnych, kierowców, zapoznać z tym, co się będzie działo. dodaje wiceprezydent

O ile do Urzędu Miasta w Katowicach trafił projekt organizacji ruchu dla ul. Bagiennej, o tyle nie ma takich dokumentów m.in. dla dwóch kolejnych – na ul. Granicznej i Mikołowskiej. To oznacza, że okres trzech tygodni, o którym mówił wiceprezydent, nie zostanie zachowany, jeśli prace miałyby się zacząć zgodnie z określonym przez PKP PLK harmonogramem.

W czasie wielkiej przebudowy linii kolejowej w Katowicach zmodernizowanych zostanie 14 wiaduktów kolejowych, z których większość zostanie wyburzona i zbudowana na nowo. W pierwszej kolejności wytypowano 6 obiektów, co do których PKP PLK podała już terminy rozpoczęcia prac. Teraz jednak przedstawiciele spółki informują katowicki magistrat, że zakomunikowane daty rozpoczęcia prac są tylko orientacyjne i nie muszą być ostateczne.

To, co udało się wynegocjować w rozmowach między Urzędem Miasta Katowice a PKP PLK, to warunki dotyczące utrzymania ruchu na wiaduktach i przejściach dla pieszych w sąsiedztwie modernizowanych obiektów. Oznacza to, że PKP PLK nie mogło zaplanować na jeden czas remontów wiaduktów na ulicach Damrota i Francuskiej, Granicznej i Damrota czy na ulicach Mikołowskiej i św. Jana. Ma to zapewnić alternatywę dla mieszkańców chcących przedostać się z jednej strony torowiska na drugą w czasie modernizowania wiaduktów.

Objazdy pokaże projekt organizacji ruchu. Wydział Transportu Urzędu Miasta Katowice przedstawił wykonawcy wszystkie uwarunkowania. Dokumenty powinny do nas dotrzeć, ale jeszcze nie dotarły. Jeśli chodzi o ten kluczowy wiadukt – przy ulicy Mikołowskiej – to ruch kołowy ma być zastępczo przekierowany stamtąd na ramę transportową miasta Katowice, czyli: autostradę A4, ul. Murckowską, DTŚ i ulicę Bocheńskiego. tłumaczy naczelnik Wydziału Transportu UM Katowice, Bogusław Lowak

Takie rozwiązania wymagają zmiany organizacji ruchu na kilkudziesięciu skrzyżowaniach w mieście. dodaje naczelnik Bogusław Lowak

Według planów PKP PLK, wiadukt na ulicy Mikołowskiej ma być nieprzejezdny dla samochodów przez ponad 2 lata.

16 zdjęć

Konferencja prasowa dotycząca przebudowy linii kolejowej E65 w Katowicach (30.08.2024)

Komunikacja publiczna w czasie kolejowej przebudowy w Katowicach

Nie są także pewne losy pasażerów komunikacji publicznej, korzystających z linii przejeżdżających zwykle przez modernizowane wiadukty. Nie są jeszcze określone nowe rozkłady jazdy ani czasowe wyłączenia przystanków i organizacja przystanków tymczasowych. ZTM, który jest organizatorem komunikacji zbiorowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, będzie musiał dostosować kursowanie autobusów do wprowadzonych zmian w organizacji ruchu – a tych w ostatnich dniach sierpnia jeszcze nie znamy.

Dobrą informacją jest za to uruchomienie ruchu tramwajowego na katowickim rynku – połączenie między CP Brynów a CP Zawodzie funkcjonuje już po modernizacji, a połączenie między rondem Ziętka a Placem Wolności ma być gotowe przed planowanym przez PKP PLK zamknięciem wiaduktu na ul. Mikołowskiej (23 września).

Specjalna linia autobusowa

W związku z tym, że wraz z początkiem września zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy na kolei – uwzględniający remonty na kolei - uruchomiona zostanie dodatkowa linia autobusowa łącząca Podlesie z CP Brynów. Linia Z-37 jest odpowiedzią na ograniczoną liczbę połączeń kolejowych realizowanych przez Spółkę Koleje Śląskie. Zacznie ona kursować 2 września 2024 r. Linia ta będzie umożliwiać dojazdy i przesiadki na inne linie komunikacji miejskiej.

  • Trasa linii w kierunku Podlesia: Brynów CP 01 – Ochojec Lechicka 01 – Piotrowice Fabryka Maszyn 01 – Piotrowice Fabryka Maszyn 03 – Piotrowice Skrzyżowanie 01 – Piotrowice Cmentarz 01 – Kostuchna Fińskie Domki 01 – Kostuchna Skrzyżowanie 01 – Kostuchna Stabika 01 – Podlesie Kaczeńców Podlesie Tarninowa nż 01 – Zarzecze Azalii 01 – Podlesie Dworzec PKP 02 – Podlesie Uczniowska 02 – Podlesie Poczta 02 – Podlesie Saska 01.
  • Trasa linii w kierunku Brynowa: Podlesie Saska 01 – Podlesie Poczta 01 – Podlesie Uczniowska 01 – Podlesie Dworzec PKP 01 – Zarzecze Azalii 02 – Podlesie Tarninowa nż 02 – Podlesie Kaczeńców 02 – Kostuchna Stabika 02 – Kostuchna Skrzyżowanie 02 – Kostuchna Fińskie Domki 02 – Piotrowice Cmentarz 02 – Piotrowice Skrzyżowanie 03 – Piotrowice Fabryka Maszyn 04 – Piotrowice Fabryka Maszyn 02 – Ochojec Lechicka 02 – Brynów CP 02.

Uruchomione zostaną nowe, czasowe przystanki autobusowe:

  • Kostuchna Stabika 01 – zlokalizowany przy ul. Stabika, w pobliżu skrzyżowania z ul. Stefana Suberlaka,
  • Kostuchna Stabika 02 – zlokalizowany przy ul. Stabika, w pobliżu skrzyżowania z ul. Miętową,
  • Podlesie Saska 01 – zlokalizowany na ul. Chabrowej, w pobliżu skrzyżowania z ul. Dąbrową i ul. Saską.

Więcej informacji można znaleźć na stronie ZTM.

Miasto chce, by wszystkie potrzebne informacje o przebudowie trafiły do mieszkańców

Miasto Katowice od początku podkreślało, że priorytetem jest informowanie mieszkańców o zmianach w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji publicznej. Dlatego zadeklarowano pełne wsparcie przy dotarciu z informacjami udostępnionymi przez PKP do mieszkańców. Przygotowano wykaz miejsc, w których miały się odbyć spotkania dla mieszkańców z przedstawicielami PKP PLK S.A., regularnie udostępniana jest strona w miejskim biuletynie, do dyspozycji są także miejskie media społecznościowe. Wszystkie materiały, które dotychczas udostępniało PKP PLK S.A., zostały przez miasto udostępnione.

Miasto informuje także, że w związku z realizacją inwestycji kolejowej wycinką objęto ok. 1000 szt. drzew o różnych średnicach oraz ponad 100 000 m2 różnych zakrzewień na całym obszarze kontraktu. Urząd Miasta Katowice podkreśla, że nie wydał zgody na usunięcie żadnego z tych drzew.

Zgodnie z ustawą o transporcie kolejowym, do usuwania drzew i krzewów znajdujących się na nieruchomościach objętych decyzją o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej, nie stosuje się przepisów ustawy o ochronie przyrody w zakresie obowiązku uzyskiwania zezwoleń na ich usunięcie. W pozyskanych przez kolej decyzjach administracyjnych nie wydano obowiązku nasadzeń zastępczych.

Stanowisko PKP PLK

Do uwag Urzędu Miasta Katowice w oświadczeniu odniosła się spółka PKP PLK. Poniżej publikujemy całą jego treść.

Przygotowujemy wdrożenie realizacji jednej z największych inwestycji infrastrukturalnych na terenie województwa śląskiego.

Odziedziczyliśmy projekt z licznymi zaniedbaniami na poziomie planowania wdrażania robót budowlanych oraz interakcji z interesariuszami i sąsiadami inwestycji w czasie jej realizacji. Kwestie, które powinny być adresowane w poprzednich latach planowania inwestycji, a które nie zostały dopilnowane przez poprzednie władze PLK SA. 

Tym większy wysiłek wkładamy od daty podpisania umowy z wykonawcą w kwietniu tego roku, nadrabiając zaległości w tym zakresie, w dbanie o to, aby realizacja inwestycji przebiegała z jak najmniejszymi uciążliwościami dla podróżnych, mieszkańców i kierowców. Mając na uwadze ich komfort, zmiany w komunikacji związane z przebudową pierwszych czterech wiaduktów w Katowicach będą wprowadzane etapami, w cotygodniowych odstępach. Zakres prac nie objął sąsiadujących ze sobą obiektów właśnie po to, by zapewnić mieszkańcom alternatywne drogi przemieszania się po mieście.

Od kilku miesięcy prowadziliśmy intensywne prace przygotowawcze do realizacji inwestycji w Katowicach, w tym szerokie uzgodnienia z Urzędem Miasta, Metropolią i przewoźnikami. Ustalany jest harmonogram zmian w komunikacji. Wykonawca gromadził materiały. Trwała rozszerzona inwentaryzacja przyrodnicza, przygotowanie placu budowy, inwentaryzacja dróg i budynków oraz uszczegóławiające badania geologiczne.

Od 2 września rozpoczynamy przebudowę linii kolejowej na szlaku Katowice Szopienice Południowe – Katowice Piotrowice. W wyjątkowych sytuacjach, gdy będzie tego wymagać technologia robót, prace mogą być realizowane w godzinach nocnych z ograniczeniem ich wpływu na komfort mieszkańców Katowic.

W związku z szerokim zakresem przebudowy oraz jej oddziaływania, konieczne będą całkowite lub częściowe zamknięcia wiaduktów dla ruchu drogowego i pieszego. Na czas tych zmian, będą przygotowane alternatywne trasy dojazdu dla samochodów i przejść dla pieszych. Terminy zamknięć zostały ustalone z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta, którzy od początku biorą aktywny udział w uzgodnieniach wpływu inwestycji na transport i układ komunikacyjny.

Od ponad 2 miesięcy organizowane są cotygodniowe spotkania PLK SA z przedstawicielami Urzędu Miasta Katowice oraz wskazanymi przez Urząd interesariuszami (m.in. ZTM, MZUiM, Policja), na których omawiane i uzgadniane były szczegółowe rozwiązania, dotyczące tymczasowej organizacji ruchu.

Wykonawca robót (firma TORPOL) przygotował projekty organizacji robót z udziałem specjalistycznych firm, które wykonują podobne projekty na terenie aglomeracji śląskiej, zgodnie z wymaganiami wskazanymi m.in. przez Urząd Miasta. Projekty zostały sporządzone na podstawie bieżących ustaleń z Urzędem Miasta oraz poszczególnymi interesariuszami.

W wyniku prowadzonych spotkań został już uzgodniony komplet projektów tymczasowej organizacji ruchu przez wskazanych przez Miasto Katowice interesariuszy - ZTM oraz MZUiM. Aktualnie jesteśmy w trakcie uzyskiwania ostatnich formalnych uzgodnień przez Policję w zakresie sygnalizacji świetlnej dla ul. Granicznej i Mikołowskiej oraz organizacji ruchu dla ul. Załęskiej i Przodowników.

Mamy uzgodnioną przez Miasto Katowice tymczasową organizację ruchu dla ulicy Bagiennej oraz złożony komplet dla ulicy Kłodnickiej. Dla ulicy Mikołowskiej oraz Granicznej dokumentacja zostanie złożona do Urzędu Miasta Katowice na początku przyszłego tygodnia.

Tymczasowa organizacja ruchu będzie wprowadzana sukcesywnie, zgodnie z terminami do tej pory uzgadnianymi przez Urząd Miasta:

- Bagienna 9.09.2024

- Graniczna 16.09.2024

- Mikołowska 23.09.2024

- Kłodnicka 30.09.2024

- Załęska, Przodowników 18.11.2024.

Niezmiennie traktując samorząd jako kluczowego partnera w tej inwestycji i biorąc pod uwagę dziś zgłoszone sugestie Urzędu Miasta Katowice o potrzebnym dodatkowym czasie na wprowadzenie przez Urząd oznakowania w ramach organizacji ruchu, nasze prace rozpoczniemy zaraz po zrealizowaniu odpowiednich działań przez samorząd, intensyfikując prace Wykonawcy tak, aby utrzymać główne terminy umowne.

Wykonawca PLK SA ma podpisane umowy na usługi tymczasowej komunikacji miejskiej z Kolejami Śląskimi oraz ZTM, na cały okres obowiązywania zamknięć.

Przypomnijmy, inwestycja PKP PLK w Katowicach ma potrwać do wiosny 2028 roku.

Zobacz także

Remont wiaduktów kolejowych w Katowicach. Ile potrwają poszczególne przebudowy?
Remont wiaduktów kolejowych w Katowicach. Ile potrwają poszczególne przebudowy?
w Katowicach

Remont wiaduktów kolejowych w Katowicach. Ile potrwają poszczególne przebudowy?

Peron piąty w Katowicach zostanie odbudowany. Będzie pochylnia i winda [Zdjęcia+wizualizacje]
Peron piąty w Katowicach zostanie odbudowany. Będzie pochylnia i winda [Zdjęcia+wizualizacje]
w Katowicach

Peron piąty w Katowicach zostanie odbudowany. Będzie pochylnia i winda [Zdjęcia+wizualizacje]

PKP PLK zmienia terminy zamknięcia wiaduktów kolejowych w Katowicach. Kiedy rozpoczną się utrudnienia dla kierowców i pieszych? [Zdjęcia]
PKP PLK zmienia terminy zamknięcia wiaduktów kolejowych w Katowicach. Kiedy rozpoczną się utrudnienia dla kierowców i pieszych? [Zdjęcia]
w drodze

PKP PLK zmienia terminy zamknięcia wiaduktów kolejowych w Katowicach. Kiedy rozpoczną się utrudnienia dla kierowców i pieszych? [Zdjęcia]

Początek budowy łącznika na DK94 w Sosnowcu. To kolejny remont na drodze w naszym regionie
Początek budowy łącznika na DK94 w Sosnowcu. To kolejny remont na drodze w naszym regionie
w drodze

Początek budowy łącznika na DK94 w Sosnowcu. To kolejny remont na drodze w naszym regionie

Start przebudowy wiaduktu na ul. Bagiennej. Utrudnienia na DK79 między Mysłowicami a Katowicami [Zdjęcia]
Start przebudowy wiaduktu na ul. Bagiennej. Utrudnienia na DK79 między Mysłowicami a Katowicami [Zdjęcia]
w drodze

Start przebudowy wiaduktu na ul. Bagiennej. Utrudnienia na DK79 między Mysłowicami a Katowicami [Zdjęcia]

Stare wiadukty kolejowe w Katowicach przechodzą do historii. To ostatni moment, by je zobaczyć [Zdjęcia]
Stare wiadukty kolejowe w Katowicach przechodzą do historii. To ostatni moment, by je zobaczyć [Zdjęcia]
w Katowicach

Stare wiadukty kolejowe w Katowicach przechodzą do historii. To ostatni moment, by je zobaczyć [Zdjęcia]

Kolejny etap remontu nawierzchni na DTŚ w Katowicach. Prace potrwają niespełna tydzień
Kolejny etap remontu nawierzchni na DTŚ w Katowicach. Prace potrwają niespełna tydzień
w drodze

Kolejny etap remontu nawierzchni na DTŚ w Katowicach. Prace potrwają niespełna tydzień

Znamy daty rozpoczęcia remontów 6 wiaduktów kolejowych w Katowicach. Wielka modernizacja PKP potrwa kilka lat [Zdjęcia]
Znamy daty rozpoczęcia remontów 6 wiaduktów kolejowych w Katowicach. Wielka modernizacja PKP potrwa kilka lat [Zdjęcia]
w drodze

Znamy daty rozpoczęcia remontów 6 wiaduktów kolejowych w Katowicach. Wielka modernizacja PKP potrwa kilka lat [Zdjęcia]

Remont 6 wiaduktów i 4 nowe przystanki kolejowe w Katowicach. PKP PLK wkrótce rozpocznie wielką modernizację linii E65 [Zdjęcia]
Remont 6 wiaduktów i 4 nowe przystanki kolejowe w Katowicach. PKP PLK wkrótce rozpocznie wielką modernizację linii E65 [Zdjęcia]
w drodze w Katowicach

Remont 6 wiaduktów i 4 nowe przystanki kolejowe w Katowicach. PKP PLK wkrótce rozpocznie wielką modernizację linii E65 [Zdjęcia]

Po starym dworcu PKP na Ochojcu nie ma już śladu. Na południu Katowic powstają nowe przystanki kolejowe
Po starym dworcu PKP na Ochojcu nie ma już śladu. Na południu Katowic powstają nowe przystanki kolejowe
w Katowicach

Po starym dworcu PKP na Ochojcu nie ma już śladu. Na południu Katowic powstają nowe przystanki kolejowe

do góry