Katowice Airport samoloty terminal c

Ładowarka do autobusów elektrycznych stanie przy Katowice Airport

W lutym 2024 roku pomiędzy Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią a Górnośląskim Towarzystwem Lotniczym zawarty został list intencyjny. Na mocy tego dokumentu obie instytucje będą współpracować na rzecz m.in. rozwoju wszystkich środków transportu oraz infrastruktury mobilnościowej.

Pierwszym krokiem w zacieśnianiu współpracy będzie wybudowanie jednostanowiskowej ładowarki dla autobusów elektrycznych Transport GZM, które docierają na lotnisko. Ładowarka najprawdopodobniej powstanie w rejonie zatoki przystankowej, przed terminalem pasażerskim „C”.

Jak podkreśla Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM, dobre połączenia z lotniskiem to istotny punkt rozwoju regionu, który doceniają pasażerowie.

Zbliża się sezon wakacyjnych wyjazdów. Wybierając połączenia autobusowe, które oferuje Transport GZM, na lotnisko możemy dotrzeć z wielu miast GZM już za kilka złotych. Rozbudowa infrastruktury dla pojazdów elektrycznych to również ważny krok w kierunku poprawy jakości powietrza i zmniejszenia emisji zanieczyszczeń.

mówi Kazimierz Karolczak

W ostatnich latach, dzięki Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, nastąpiła zdecydowana poprawa w skomunikowaniu publicznym transportem zbiorowym miast metropolii z Katowice Airport. Warto podkreślić, że do Pyrzowic z różnych miast konurbacji, dojeżdża już pięć linii metropolitalnych. Z satysfakcją przyjęliśmy kolejną inicjatywę GZM, która tym razem dotyczy montażu ładowarki pantografowej dla autobusów elektrycznych przed terminalami pasażerskimi katowickiego lotniska. GTL SA chce wspierać elektromobilność i transport publiczny, dlatego podobne punkty zaplanujemy w projektowanym centrum przesiadkowym, które do 2028 roku powstanie przed głównym terminalem pasażerskim. dodaje prezes zarządu GTL SA., Artur Tomasik

Obecnie na lotnisko w Pyrzowicach docierają autobusy:

  • AP,
  • M11,
  • M14,
  • M19
  • i M116.

W ubiegłym roku te linie łącznie przejechały ponad 2 miliony kilometrów.

Aktualnie GZM i GTL opracowują szczegóły formalne dotyczące budowy i użytkowania stacji ładowania. Najprawdopodobniej do użytku przewoźników będzie szybka ładowarka pantografowa o mocy ok. 180kW.