Plac Karola Miarki w Katowicach

Przy muzyce o historii - 160 lat Katowic

Zabawa i edukacja na Placu Miarki

Aktualizacja, 3 czerwca, 14:00

Plac Miarki w Katowicach zamienił się w przestrzeń do zabawy i edukacji.  Z okazji 160-lecia Katowic mieszkańcy zostali zaproszeni na wydarzenie, które łączy tradycję, historię, sztukę i ekologię. W godzinach 12:00–16:00 zaplanowano animacje, warsztaty i gry inspirowane śląską kulturą, wystawy historyczne oraz Zielony Punkt Edukacyjny. Swoją twórczość zaprezentuje Adam Plackowski z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Od 16:00 rozpoczną się prelekcje o historii miasta (m.in. prof. Irma Kozina, dr Dariusz Zalega, Aleksandra Goniewicz) oraz o roli drzew w przestrzeni miejskiej (dr Wojciech Zarzycki). Zwieńczeniem dnia będzie koncert „W hołdzie lipom” oraz występy zespołów Katowice Kleofas i Zawodzianki. 

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia:

41 zdjęć

Spotkanie edukacyjno-kulturalne "Przy muzyce o historii - 160 lat Katowice"

Spotkania edukacyjno-kulturalne "Przy muzyce o historii - 160 lat Katowice"

W programie wydarzenia zaplanowano zarówno koncerty, jak i prelekcje, animacje, warsztaty oraz wystawy historyczne. Uczestnicy będą mogli nie tylko posłuchać muzyki śląskich artystów, ale również poszerzyć swoją wiedzę o mieście i jego dziedzictwie.

Historia w rytmie muzyki

Od godziny 12:00 do 16:00 plac wypełnią śląskie inspiracje – animacje, gry i zabawy związane z lokalną tradycją, a także performance Adama Plackowskiego, absolwenta katowickiej ASP, zatytułowany „Malarstwo Emocjonalne – Placek”. Ciekawostką będzie również możliwość zanurzenia się w świecie VR w ramach projektu „Rajza z Korfantym”. Na uczestników czekać będą również wystawy: „Katowice dawniej i dziś” oraz ekspozycja poświęcona Wojciechowi Korfantemu. W Zielonym Punkcie Edukacyjnym będzie można dowiedzieć się więcej o ekologii miejskiej.

Prelekcje i spotkania

W części edukacyjnej wydarzenia zaplanowano prelekcje:

  • prof. Irmy Koziny („Gdy Katowice przestały być wsią”),

  • Aleksandry Goniewicz („Katowice Wojciecha Korfantego”),

  • dr. Dariusza Zalegi („Wkład spółdzielczości w rozwój Miasta Katowice”).

Nie zabraknie również spotkania z dendrologiem dr. Wojciechem Zarzyckim, który opowie o drzewach w ekosystemie miejskim.

Popołudnie z muzyką – od 16:00 do 19:00

Na scenie pojawią się artyści związani z regionem, m.in. pianistka Natalia Tomecka oraz skrzypek Kuba Kołodziejczyk, którzy zaprezentują autorski program muzyczny oraz koncert „W hołdzie lipom – dla drzew, które pamiętają”. Wystąpią także Zespół Akordeonistów Katowice Kleofas oraz Śląski Ludowy Zespół Śpiewaczy „Zawodzianki” z Miejskiego Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie” pod opieką Stanisława Wodnickiego, a także Bożena Mielnik.

Wydarzenie objęli patronatem honorowym marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Katowic Marcin Krupa. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców i gości Katowic do wspólnego świętowania przy dźwiękach muzyki, w otoczeniu historii i zieleni.