Przy ul. Bytkowskiej trwa rozbiórka dawnej siedziby katowickiej filmówki. Kiedyś budynek zachwycał, obecnie straszył [Zdjęcia]

Kamil Zatoński
03.01.2025w Katowicach

Przy ulicy Bytkowskiej rozpoczęła się rozbiórka byłej siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, czyli popularnej filmówki. Dokładnie mowa o terenie alei Targowej w Chorzowie. Obecnie należy on do firmy DECO1.

W Katowicach przy ulicy Bytkowskiej rozpoczęła się rozbiórka byłej siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego

Rozbiórka dawnej filmówki

10 grudnia 2024 w Katowicach rozpoczęła się rozbiórka budynku przy ulicy Bytkowskiej, który od 3 października 1978 roku do 2017 był siedzibą Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Mieściła się tam również przepiękna - w minionych czasach - sala kinowa.

Od lat budynek popadał w ruinę, a w zasadzie był odwiedzany tylko przez fanów urbexa, czyli aktywności polegającej na odkrywaniu i badaniu opuszczonych, niezagospodarowanych lub zamkniętych obszarów miejskich. Roboty w tamtym miejscu mają potrwać rok i zakończyć się 10 grudnia 2025.

8 zdjęć

Historyczne zdjęcia Szkoły Filmowej UŚ w Katowicach

Przeprowadzaliśmy się z tej nieruchomości prawie 5 lat. Proces trwał długo, dlatego też wszystko, co było wartościowe i niewartościowe, zostało z niej zabrane. Dokumentacje, archiwa, nawet meble, które rozdaliśmy w tamtym czasie potrzebującym. Stare prace naszych absolwentów, które były na różnych nośnikach np. taśmach filmowych 35 mm, zostały zabezpieczone i dziś można je zobaczyć w nowoczesnym archiwum w nowej siedzibie szkoły.

mówi nam dziekan Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego, prof. UŚ dr hab. Krystyna Doktorowicz

Warto też nadmienić, że w minionych latach siedziba przy Bytkowskiej była niezwykle prestiżowa i luksusowa. To się jednak z czasem zmieniło i popadała w ruinie. Nawet jeszcze wtedy, gdy byliśmy tam, sala kinowa była zamknięta, a przechowywanie taśm w podziemiach był ryzykowne, bo groziło to zawaleniem.

dodaje

37 zdjęć

Rozpoczęła się rozbiórka byłej siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego

Na razie nie ma informacji, co powstanie w tym miejscu. Kiedy takie się pojawią, będziemy Was informować na bieżąco.

Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego

Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego, czyli dawniej Wydział Radia i Telewizji, została utworzona w 1978 roku. W 2001 roku, decyzją Senatu Uniwersytetu Śląskiego, wydział otrzymał imię Krzysztofa Kieślowskiego. W katowickiej filmówce prowadzone jest kształcenie w szczególności w zakresie sztuki i dyscyplin artystycznych.

W katowickiej filmówce znajdziemy takie kierunki, jak:

  • Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej,
  • Reżyseria,
  • Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografia,
  • a także Creative Management in New Media.

Od 2004 roku studenci drugiego roku Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej, organizują Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Węgiel Film Festival", określony mianem "święta szkół filmowych".

W nowoczesnym budynku szkoły znajdują się:

  • atelier,
  • specjalistyczne pracownie fotografii wielkoformatowej, montażu, technik multimedialnych, fotografii,
  • pracownie komputerowe
  • oraz biblioteka i archiwum filmowe.
29 zdjęć

Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach

Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego należy wraz z Akademią Muzyczną w Katowicach oraz Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach do wiodących instytucji edukacyjnych w dziedzinie sztuki zlokalizowanych w regionie. Pełni istotną rolę kulturotwórczą, prowadzi działalność na rzecz upowszechniania sztuki i kultury filmowej. Szkoła współpracuje w dziedzinie twórczej i organizacyjnej także z Wyższą Szkołą Teatralną w Krakowie, Telewizją Polską SA, Telewizją TVN, Telewizją Polsat, Canal+ i Kino Polska oraz Instytucją Filmową Silesia Film – Centrum Sztuki Filmowej.

Twórczość studentów szkoły jest prezentowana i nagradzana na krajowych i międzynarodowych festiwalach (np. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Krakowski Festiwal Filmowy, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, Camerimage, festiwale w Cottbus, San Sebastian, Clermont-Ferrand, Tampere, Santiago de Compostela, Kioto, Monachium, Nowym Jorku, Aspen, Wilnie, Kijowie i Bratysławie).

Działalność w zakresie produkcji studenckich etiud filmowych szkoły jest finansowana z dotacji z budżetu państwa (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz ze środków programów operacyjnych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Zobacz także

Katowicka filmówka walczy o studenckiego Oscara! "Złamanie otwarte" to jedyny film z całej Polski
Katowicka filmówka walczy o studenckiego Oscara! "Złamanie otwarte" to jedyny film z całej Polski
w Katowicach

Katowicka filmówka walczy o studenckiego Oscara! "Złamanie otwarte" to jedyny film z całej Polski

Śląski Fundusz Filmowy 2024. Jakie filmy otrzymały dofinansowanie?
Śląski Fundusz Filmowy 2024. Jakie filmy otrzymały dofinansowanie?
w Katowicach

Śląski Fundusz Filmowy 2024. Jakie filmy otrzymały dofinansowanie?

Filmowa majówka w Katowicach. Co można zobaczyć w kinie?
Filmowa majówka w Katowicach. Co można zobaczyć w kinie?
w Katowicach

Filmowa majówka w Katowicach. Co można zobaczyć w kinie?

do góry