Rajd Śląska 2023 w Katowicach. Zmiany w organizacji ruchu i w rozkładach komunikacji ZTM

Mateusz Terech
06.09.2023w Katowicach

8 września w Katowicach odbędzie się widowiskowy odcinek specjalny Rajdu Śląska, a tym samym rozpocznie się rywalizacja w tegorocznej edycji rajdu. Organizatorzy imprezy przygotowali niespodziankę dla kibiców. Organizacja Rajdu Śląska oznacza także wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu i zmian w funkcjonowaniu komunikacji publicznej.

Rajd Śląska 2023

Rajd Śląska 2023 w Katowicach

Rajd Śląska to największa i najważniejsza impreza motoryzacyjna w regionie. Zawody są rundą Rajdowego Pucharu Europy (FIA ERT), a także Mistrzostw Strefy Europy Centralnej (FIA CEZ). Oprócz tego na odcinkach specjalnych Rajdu Śląska zmierzą się również uczestnicy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Rajdowych Mistrzostw Południa oraz załogi w rajdówkach sprzed lat, które ścigają się w ramach Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Łącznie do Rajdu Śląska zgłosiło się 99 załóg, w tym trzy zagraniczne.

Rajd Śląska to okazja, by zobaczyć profesjonalne ekipy rajdowe w akcji. W tym roku organizatorzy zadbali o to, by trasa była jeszcze bardziej atrakcyjna. Wszystko rozpocznie się od odcinka specjalnego w Katowicach. Ekipy rajdowe przejadą Aleją Roździeńskiego, ul. Olimpijską, Haralda i Góreckiego. Już dzisiaj zapraszam do wspólnego kibicowania, tym bardziej że impreza jest otwarta, niebiletowana. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Już po raz trzeci z rzędu ceremonia rozpoczęcia zawodów odbędzie się w stolicy województwa śląskiego. W sezonie 2021 rajdowe załogi ruszały z Placu Sławika i Antala pod katowickim Spodkiem, a rok temu uroczyste otwarcie Rajdu Śląska odbyło się na ulicy Dworcowej. Rajdówki pojawią się na ulicy Mariackiej i Dworcowej również w najbliższy piątek, 8 września. Ceremonia startu Rajdu Śląska rozpocznie się o godzinie 18:00. W tym miejscu kibice będą mogli z bliska zobaczyć wszystkie rajdówki czy też porozmawiać z kierowcami i pilotami oczekującymi na start rajdu.

O 18:30 ruszy motoryzacyjne widowisko na ulicach miasta, a więc spektakularne ściganie na zamkniętym i zabezpieczonym odcinku specjalnym w centrum Katowic, który w tym roku będzie jeszcze bardziej atrakcyjny dla kibiców. Jego trasa jest wydłużona i pokonywana w pętlach, co oznacza, że w jednym miejscu każdą z rajdówek będzie można dwukrotnie zobaczyć w akcji. Najpierw kibicom zaprezentują się załogi w samochodach historycznych, które dwukrotnie pokonają próbę w sercu Katowic (od 18:30 i od 19:00). Zawodnicy we współczesnych samochodach rozpoczną swój show o 20:30.mówi prezes Fundacji Automobilistów, organizatora imprezy, Grzegorz Wróbel

Odcinek specjalny w Katowicach będzie transmitowany na żywo na antenie Motowizji.

Dodatkową atrakcją będą pokazowe przejazdy Mateusza Kaprzyka. Katowiczanin zaprezentuje kibicom Ligiera JS-P320. To wart ponad milion złotych, prototypowy samochód, którym reprezentant ORLEN Team ściga się w European Le Mans Series - prestiżowym cyklu wyścigów długodystansowych. Bolid Kaprzyka waży 950 kg, ale dzięki 455-konnemu silnikowi V8 o pojemności 5,6 litra rozpędza się aż do 290 km/h. Mateusz ruszy na trasę w centrum miasta około 19:15 i pokona dwa okrążenia katowickiego superoesu. Przez dwa kolejne dni zawodnik oraz jego auto czekać będą na kibiców w bazie Rajdu na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

20 zdjęć

Rajd Śląska 2023 - konferencja prasowa przed startem rajdu

Zmiany w organizacji ruchu w Katowicach (8 września)

Organizacja Rajdu Śląska wiąże się z wprowadzeniem tymczasowej organizacji ruchu, która będzie obowiązywała od godziny 15:00 do 23:00, w piątek, 8 września. Z ruchu będą wyłączone następujące ulice:

 • Wschodnia jezdnia al. Wojciecha Korfantego od skrzyżowania z ul. Stanisława Moniuszki do skrzyżowania z ul. Olimpijską (brak przejazdu przez rondo na północ - w kierunku Koszutki i Bogucic);
 • Północna jezdnia al. Walentego Roździeńskiego (w kierunku Chorzowa) od skrzyżowania z ul. Tadeusza Dobrowolskiego do ronda im. Gen. Jerzego Ziętka (brak przejazdu przez rondo w kierunku Chorzowa);
 • Południowa jezdnia al. Walentego Roździeńskiego (w kierunku Sosnowca) od ronda im. Gen. Jerzego Ziętka do skrzyżowania z ul. Uniwersytecką;
 • ul. Uniwersytecka od ronda Pietera do al. Wojciecha Korfantego;
 • ul. Olimpijska od skrzyżowania z al. Walentego Roździeńskiego do skrzyżowania z al. Wojciecha Korfantego;
 • Parking w Strefie Kultury - między ul. Olimpijską i ul. Jerzego Haralda;
 • ul. Jerzego Haralda od wyjazdu z parkingu w Strefie Kultury do ul. Mikołaja Góreckiego;
 • ul. Mikołaja Góreckiego od skrzyżowania z ul. Jerzego Haralda do ul. Olimpijskiej.

Tunel pod katowickim rondem nie będzie zamykany! Objazd ronda im. Gen. Jerzego Ziętka dla relacji z Koszutki i Bogucic w kierunku Sosnowca będzie poprowadzony zachodnią jezdnią al. Wojciecha Korfantego, a następnie ul. Piotra Skargi i Sokolską.

Mapa OS Katowice. Rajd Śląska 2023

Jednocześnie warto pamiętać o tym, że czasowe wyłączenie wymienionych ulic może wydłużyć czas przejścia czy przejazdu w obrębie centrum Katowic. W związku z tym organizatorzy Rajdu Śląska uprzejmie proszą mieszkańców miasta, by wzięli to pod uwagę w swoich planach i z góry dziękują za wyrozumiałość.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej (8 września)

W związku z organizacją Rajdu Śląska w Katowicach wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zachęcamy pasażerów do zapoznania się z opisywanymi zmianami oraz sprawdzania rozkładów jazdy w internecie przed wyjściem z domu na przystanek.

Zmiany będą obowiązywać w piątek, 8 września, od godziny 15:00 do 23:00 i będą dotyczyć następujących linii autobusowych: 1, 4, 30, 40, 154, 673, 800, 805, 807, 808, 813, 814, 817, 835, 920, 930, 940, AP, M2, M4, M10, M23 i M101.

Dodatkowo, w tych godzinach z obsługi będą wyłączone przystanki:

 • Katowice Aleja Korfantego 01;
 • Katowice Strefa Kultury NOSPR 01 i 02;
 • Katowice Strefa Kultury 02;
 • Katowice Strefa Kultury Muzeum Śląskie 01;
 • Katowice Uniwersytet Śląski 01.

Jednocześnie uruchomione zostaną tymczasowe stanowiska przystankowe:

 • Katowice Strefa Kultury 32 - zlokalizowany przy ul. Dudy-Gracza za skrzyżowaniem z Aleją Roździeńskiego;
 • Katowice Szkoła Filmowa UŚ 01 - zlokalizowany przy ul. Warszawskiej, przed skrzyżowaniem z ulicą Damrota (na wysokości przystanku tramwajowego).

Więcej informacji o zmianach w kursowaniu autobusów podczas pierwszego dnia Rajdu Śląska znajduje się na stronie Zarządu Transportu Metropolitarnego GZM - [LINK].

Dodatkowe informacje o przebiegu trasy rajdu w pozostałych miejscowościach dostępne są na stronie Rajdu Śląska - [LINK]

Program Rajdu Śląska 2023 - piątek, 8 września

 • 11:00 - 15:00 - odcinek testowy (2,85 km, Bieruń - ERG),
 • 18:00 - Ceremonia startu (Katowice, ulica Dworcowa),
 • 18:30 - Odcinek specjalny Katowice (4 km) - przejazdy samochodów historycznych,
 • 19:00 - Odcinek specjalny Katowice (4 km) - przejazdy samochodów historycznych,
 • 19:15 - Odcinek specjalny Katowice (4 km) - przejazd bolidu z European Le Mans Series - Mateusz Kaprzyk,
 • 20:30 - Odcinek specjalny Katowice (4 km) - przejazdy współczesnych rajdówek.

Zobacz także

Rajdowe zmagania w centrum Katowic za nami! Rajd Śląska 2023 [Zdjęcia]
Rajdowe zmagania w centrum Katowic za nami! Rajd Śląska 2023 [Zdjęcia]
w Katowicach

Rajdowe zmagania w centrum Katowic za nami! Rajd Śląska 2023 [Zdjęcia]

Rajd Śląska 2023: Setka załóg i decydująca rozgrywka o mistrzostwo Polski. Inauguracja imprezy w Katowicach
Rajd Śląska 2023: Setka załóg i decydująca rozgrywka o mistrzostwo Polski. Inauguracja imprezy w Katowicach
w Katowicach

Rajd Śląska 2023: Setka załóg i decydująca rozgrywka o mistrzostwo Polski. Inauguracja imprezy w Katowicach

Rajd Śląska 2023 przejedzie ulicami Śląska. Szykujemy się na wieczorne ściganie w Katowicach [Program i trasa]
Rajd Śląska 2023 przejedzie ulicami Śląska. Szykujemy się na wieczorne ściganie w Katowicach [Program i trasa]
w Katowicach

Rajd Śląska 2023 przejedzie ulicami Śląska. Szykujemy się na wieczorne ściganie w Katowicach [Program i trasa]

Rajd Śląska 2023. Impreza zyskała międzynarodową rangę!
Rajd Śląska 2023. Impreza zyskała międzynarodową rangę!
w Katowicach

Rajd Śląska 2023. Impreza zyskała międzynarodową rangę!

do góry