Rusza sprzedaż węgla w Katowicach. Gdzie mieszkańcy mogą złożyć wniosek?

Kamil Zatoński
14.11.2022w Katowicach

Rusza sprzedaż węgla w Katowicach na preferencyjnych warunkach. Organizacją całego procesu zarządza miasto, w procesie aplikacyjnym poprzez MOPS, natomiast koordynacją samej dystrybucji zajmuje się MPGK Katowice współpracując z komercyjnymi składami węglowymi.

mops katowice

Sprzedaż węgla w Katowicach

Dystrybucja węgla nie jest zadaniem samorządu. Jednak działając w stanie wyższej konieczności i kierując się interesem mieszkańców Katowic, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, podjęliśmy decyzję, że włączymy się w działania rządowe i pomożemy w dystrybucji węgla na naszym terenie. Zadanie to jest trudne i złożone, ale wiele razy w kryzysowych sytuacjach pokazywaliśmy, że potrafimy szybko i skutecznie działać. Ważną kwestią jest fakt, że katowiczanie będą mieli do dyspozycji węgiel wydobywany przez PGG, która odpowiada za jego jakość. Poza samym węglem pozostaje także kwestia szybkiej i profesjonalnej obsługi mieszkańców. Wnioski będzie można składać aż w 10 punktach w różnych częściach miasta oraz drogą elektroniczną poprzez ePUAP.

mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

8 zdjęć

Sprzedaż węgla w Katowicach. Terenowe jednostki MOPS

Z udogodnienia, jakim jest możliwość zakupu węgla na preferencyjnych warunkach, może skorzystać osoba, której przyznano dodatek węglowy oraz wszyscy, którzy nie składali wniosku o dodatek węglowy, ale spełniają warunki do jego otrzymania (w takich przypadkach sprawa jest weryfikowana indywidualnie przez pracowników MOPS).

Warunkiem otrzymania jest oświadczenie, że mieszkaniec oraz inne osoby z jego gospodarstwa domowego nie nabyły paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022-2023, po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości co najmniej 1,5 tony - w przypadku,  gdy wniosek dotyczy zakupu do dnia 31 grudnia 2022 r. lub 3,0 tony - w przypadku gdy wniosek dotyczy zakupu również od dnia 1 stycznia 2023 r. Węgiel kamienny można będzie nabyć w partiach, przy czy m maksymalnie do 1,5 tony do 31 grudnia 2022 r. oraz do 1,5 tony od 1 stycznia 2023 r. do 30 kwietnia 2023 r.

Wnioski przyjmowane od 14 listopada 2022 roku

Mieszkańcy będą mogli składać wnioski od poniedziałku 14 listopada. Formularze dostępne są do wydruku na stronie www.katowice.eu/wegiel, a także w wersji papierowej w terenowych oddziałach MOPS. Uzupełniony wniosek należy wsunąć do wrzutni dostępnych w oddziałach terenowych MOPS (lista poniżej). Dostępna jest również możliwość złożenia wniosku elektronicznie jako pismo ogólne do podmiotu publicznego za pośrednictwem ePUAP.

W poniedziałek 14 listopada uruchamiamy możliwość składania wniosków o zakup węgla na preferencyjnych warunkach. Wnioski dostępne są już na stronie www.katowice.eu/wegiel - można je wydrukować i wsunąć do wrzutni, które będą w dziesięciu lokalizacjach na terenie Katowic. Ponadto wnioski można składać elektronicznie za pośrednictwem ePUAP, wystarczy do tej czynności profil zaufany.

wyjaśnia dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Anna Trepka i dodaje, że w oddziałach terenowych MOPS będą dostępne wydrukowane wnioski

Wniosek jest prostym dokumentem, w którym należy uzupełnić podstawowe dane osobowe, a także określić zapotrzebowanie na węgiel. Miasto zwraca szczególną uwagę na podanie poprawnie danych, szczególnie że dwukrotnie z mieszkańcami będzie odbywał się kontakt telefoniczny lub mailowy - pierwszy w zakresie decyzji o weryfikacji wniosku, następnie w zakresie transportu.

Do dyspozycji mieszkańców są jego trzy rodzaje:

 • frakcja orzech,
 • frakcja ekogroszek,
 • frakcja groszek.

Sama realizacja wniosków będzie uzależniona od dostaw kopalń PGG. Należy liczyć się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców tą ofertą, dlatego weryfikacja wniosków po stronie urzędu będzie odbywać się przy dodatkowym wsparciu osobowym dla katowickiego MOPSu.

Lista punktów przyjmujących wnioski:

 • TPPS nr 1 ul. Andrzeja 10,
 • TPPS nr 2 ul. Warszawska 42,
 • TPPS nr 3 ul. Oblatów 24 ,
 • TPPS nr 4 ul. Gliwicka 96,
 • TPPS nr 5 ul. Dębowa 16 c,
 • TPPS nr 6 ul. Czecha 2,
 • TPPS nr 7 ul. Świdnicka 35a,
 • TPPS nr 8 ul. Łętowskiego 6a,
 • TPPS nr 9/10 ul. Krakowska 138
 • w centrali Ośrodka - przy ul. Jagiellońskiej 17

Opłaty za węgiel

Po złożeniu i rozpatrzeniu wniosku zamówienie zostanie przekazane do Urzędu Miasta Katowice do realizacji. Na tym etapie mieszkaniec również otrzyma informację w formie e-mail, telefonicznie lub SMS od pracowników MOPS o wyniku weryfikacji wniosku, w przypadku decyzji pozytywnej o konieczności uiszczenia opłaty. Jej wysokość uzależniona jest od ilości paliwa, które wnioskodawca zamierza kupić. Przykładowo, gdy jest to 1 tona, to należy wpłacić 2 tys. zł. Natomiast w przypadku chęci zakupu 1,5 tony należy wpłacić 3 tys. zł.

Miasto zwraca szczególną uwagę, by dokonywać przelewu wyłącznie na konto Urzędu Miasta Katowice. Wszystkie informacje z danymi do przelewu, jak i dotyczące dystrybucji węgla w Katowicach dostępne są na specjalnej podstronie www.katowice.eu/wegiel

Opłaty za nabycie węgla od miasta Katowice, na podstawie złożonych wniosków, można uregulować bez prowizji na konto Urzędu Miasta Katowice:

 • Bezgotówkowo przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej:

PKO BP S.A. 83 1020 2313 0000 3102 0514 9242

Tytuł przelewu: wniosek o zakup węgla, imię i nazwisko, adres zamieszkania wnioskodawcy np. „Wniosek o zakup węgla JAN KOWALSKI, UL. MŁYŃSKA 4 KATOWICE”

 • W przypadku braku możliwości uregulowania zapłaty w powyższy sposób zapłaty gotówkowej można dokonać w oddziałach banku PKO BP S.A. na terenie Katowic na w/w rachunek bankowy Urzędu Miasta Katowice.

Oddziały mieszczące się w Katowicach: ul. Damrota 23, ul. Dworcowa 6, ul. Chorzowska 6, ul. Zielonogórska 1, ul. Zawiszy Czarnego 16, ul. Uniwersytecka 13, ul. Przedwiośnia 8A, ul. Hierowskiego 70, ul. Ligocka 103, ul. Górniczego Stanu 60, Pl. Plac Szewczyka 3.

Zainteresowane osoby otrzymaniem faktury za zakup węgla proszone są o kontakt pod numerem telefonu (32) 25 93 483.

Odbiór węgla i usługa transportu

Po dokonaniu opłaty i jej zaksięgowaniu, przedstawiciele MPGK Katowice skontaktują się bezpośrednio z mieszkańcami, aby ustalić dogodny termin odbioru węgla lub ewentualne zasady skorzystania z odpłatnej oferty dostawy.

W przypadku transportu własnego mieszkaniec otrzyma informację w zakresie punktu i terminu odbioru węgla, natomiast w przypadku skorzystania z odpłatnej oferty dostawy - zostaną uzgodnione jej szczegóły. Biorąc pod uwagę potrzeby mieszkańców, będą uzgadniane kwestie terminu dostawy, które będą realizowane od poniedziałku do soboty, a także formy dostawy (produkt sypki, zapakowany itd.). Przy czym sposób dostarczenia węgla będzie determinował wysokość opłaty dodatkowej. Co istotne, tę opłatę, w przypadku skorzystania z oferty dostawy, mieszkańcy będą realizować na konto MPGK Katowice. Mieszkańcy korzystający z usług MPGK Katowice będą przelew wykonywać na swój indywidualny numer klienta (ten sam, który dotyczy np. odbioru odpadów), natomiast dla ewentualnych nowych klientów będzie wygenerowany nowy numer konta. Opłaty będą dokonywane na podstawie wystawionej faktury.

Zobacz także

PGG zawiesza sprzedaż węgla opałowego w sklepie internetowym. Grupa ostrzega też przed oszustami
PGG zawiesza sprzedaż węgla opałowego w sklepie internetowym. Grupa ostrzega też przed oszustami
w Katowicach

PGG zawiesza sprzedaż węgla opałowego w sklepie internetowym. Grupa ostrzega też przed oszustami

Samorządy mają sprzedawać węgiel? "Rząd po raz kolejny chce zrzucić na nas odpowiedzialność"
Samorządy mają sprzedawać węgiel? "Rząd po raz kolejny chce zrzucić na nas odpowiedzialność"
w Katowicach

Samorządy mają sprzedawać węgiel? "Rząd po raz kolejny chce zrzucić na nas odpowiedzialność"

Kolejka po węgiel przed biurem Mateusza Morawieckiego w Katowicach. Protest trwa [Zdjęcia]
Kolejka po węgiel przed biurem Mateusza Morawieckiego w Katowicach. Protest trwa [Zdjęcia]
w Katowicach

Kolejka po węgiel przed biurem Mateusza Morawieckiego w Katowicach. Protest trwa [Zdjęcia]

W Katowicach wystartował XIX Węgiel Film Festival. Ludzie filmu spotkają się z mieszkańcami i studentami
W Katowicach wystartował XIX Węgiel Film Festival. Ludzie filmu spotkają się z mieszkańcami i studentami
w Katowicach

W Katowicach wystartował XIX Węgiel Film Festival. Ludzie filmu spotkają się z mieszkańcami i studentami

do góry