SOR w Katowicach. Jak obliczyć, ile powinniśmy czekać na pomoc?
Szpitalny oddział ratunkowy to miejsce, gdzie ratuje się życie i nagle zagrożone zdrowie człowieka. W jakich przypadkach powinniśmy się do niego udać? Dzięki specjalnej mapie możemy obliczyć, ile mniej więcej czasu powinniśmy czekać na pomoc w wybranej przez nas placówce.
Szpitalne Oddziały Ratunkowe w Katowicach
Pomoc w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) obejmuje badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. W razie potrzeby SOR kieruje pacjenta na leczenie szpitalne na miejscu lub zapewnia transport do innej specjalistycznej placówki.
SOR nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza specjalisty. Na SOR nie idziesz w razie przeziębienia czy niestrawności. Nie jest to też miejsce, do którego przychodzisz po receptę lub skierowanie.
W Katowicach działają dwa SOR-y:
- Górnośląskie Centrum Medyczne, ul. Ziołowa 45-47,
- Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka, ul. Medyków 16.
Jaką pomoc można uzyskać na SOR?
Pomoc w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) obejmuje świadczenia, które wymagają szybkiej diagnostyki i leczenia. Lekarz SOR kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. W razie potrzeby SOR kieruje pacjenta na leczenie szpitalne na miejscu lub zapewnia transport do innej specjalistycznej placówki. Lekarz SOR może także wypisać cię do domu z zaleceniami. Wypis z SOR znajdziesz w swojej elektronicznej dokumentacji pacjenta (EDM) na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).
W szpitalnym oddziale ratunkowym nie obowiązuje kolejność zgłoszeń według czasu przybycia. To pracownik medyczny (nie pracownik rejestracji) decyduje na podstawie stanu zdrowia pacjentów, kogo przyjmie lekarz SOR w pierwszej kolejności.
Triaż to metoda segregacji pacjentów na tych, którzy potrzebują pomocy natychmiast bądź pilnie, i tych, którzy mogą z medycznego punktu widzenia na pomoc poczekać.
Jaki kolor dostaniesz po triażu (kategoria pilności):
- czerwony – priorytet najwyższy, czyli natychmiastowy kontakt z lekarzem,
- pomarańczowy – priorytet wysoki, czas oczekiwania po triażu na pierwszy kontakt z lekarzem powinien wynosić do 10 minut,
- żółty – priorytet średni, czas oczekiwania po triażu na pierwszy kontakt z lekarzem powinien wynosić do 60 minut,
- zielony – priorytet niski, czas oczekiwania po triażu na pierwszy kontakt z lekarzem powinien wynosić do 120 minut,
- niebieski – priorytet najniższy, czas oczekiwania po triażu na pierwszy kontakt z lekarzem powinien wynosić do 240 minut.
Jeśli podczas triażu pracownik medyczny stwierdzi, że Twój stan zdrowia nie wymaga natychmiastowej pomocy medycznej (kolor zielony lub niebieski), może skierować Cię do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Dostaniesz od niego kartę segregacji medycznej (KSM).
Jak policzysz czas oczekiwania na SOR?
Dzięki specjalnej mapie możemy sprawdzić, jak długo powinniśmy oczekiwać na pomoc w SOR-ze. Wystarczy wejść TUTAJ. Klikamy na mapie na SOR, który nas interesuje i pojawi się jego wizytówka. Znajdziemy tam najważniejsze informacje, również z liczbą osób oczekujących na kolejkę w danym triażu.
Aby oszacować średni czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem SOR, należy dodać czasy oczekiwania w kolejkach: rejestracja + triaż + kolejka w ramach priorytetu przyznanego po triażu.
Źródło: pacjent.gov.pl