Śląscy policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Jej łupem padło 14 milionów złotych

Kacper Jurkiewicz
13.03.2023w Katowicach

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli śledztwo przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej specjalizującej się w tzw. oszustwach vatowskich. Zebrane dowody świadczą o tym, że sprawcy, wystawiając fikcyjne faktury, wyłudzili lub próbowali wyłudzić od Skarbu Państwa przynajmniej 14 milionów złotych. Do sądu trafił akt oskarżenia wobec 10 podejrzanych.

radiowóz

Policjanci rozbili grupę przestępczą

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która w latach 2014-2015 zajmowała się uzyskiwaniem nienależnego zwrotu podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego obrotu cynkiem, ołowiem i włóknem stalowym.

Działanie oszustów polegało na wystawianiu faktur, dokumentujących fikcyjny obrót tym towarem oraz wprowadzeniu ich do księgowości prowadzonych firm. Na tej podstawie następowało rozliczanie w składanych deklaracjach skarbowych, w celu uzyskania z urzędów skarbowych nienależnego zwrotu podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru do podmiotów w Czechach. W czasie swojej przestępczej działalności członkowie grupy doprowadzili bądź usiłowali doprowadzić Skarb Państwa do nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie co najmniej 14 milionów złotych.

Sprawcom zarzucono dodatkowo udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstwo „prania brudnych pieniędzy”, które, w celu uwiarygodnienia fikcyjnych transakcji, przyjmowali na rachunki bankowe prowadzonych firm, wykonując przelewy na rzecz kolejnych uczestniczących w przestępczej „karuzeli” kontrahentów.

Śledczy zebrali materiał dowodowy, pozwalający na skierowanie przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach do katowickiego Sądu Okręgowego aktu oskarżenia wobec 10 podejrzanych w wieku od 32 do 74 lat, którym zarzucono popełnienie łącznie 25 przestępstw. Oskarżeni ze swojego procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu i grozi im kara do 10 lat więzienia. Wobec czterech podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

do góry