chór i dyrygent na scenie Akademii Muzycznej

Śląski Związek Chórów i Orkiestr ma już 115 lat! 

Poznajcie Śląski Związek Chórów i Orkiestr. To niesamowita społeczność, pełna pasji i miłości do muzyki. Aktualnie związek zrzesza około 100 chórów i orkiestr, czyli prawie 3500 członków w ośmiu okręgach administracyjnych rozciągających się po całym Śląsku. By lepiej poznać działalność Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr wybraliśmy się do Akademii Muzycznej w Katowicach na Chóralną Fiestę - koncert Chóru Cantiamo Tutto z Wrocławia pod dyrekcją Sebastiana Sikory, czyli występu laureata Grand Prix Ogólnpolskiego Konkursu Chóralnego odbywającego się w ramach XVI Śląskiego Święta Pieśni Chóralnej MAGNIFICAT organizowanego przez Katedrę Dyrygentury Chóralnej oraz Śląski Związek Chorów i Orkiestr. 

Tuż przed koncertem rozmawialiśmy z Weroniką Czech, prezes zarządu głównego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, prof. dr hab. Iwoną Melson, dyrektor ds. artystycznych oraz Kamilem Gojowym, koordynatorem ds. organizacji i promocji ŚZCHIO. Posłuchajcie i poznajcie niezwykły Śląski Związek Chórów i Orkiestr.

Jubileusz jest dla nas niejako podsumowaniem dotychczasowej działalności. Jesteśmy po etapie boomu rozwojowego. Teraz przed nami kolejne wyzwania, a jednym z najważniejszych jest wpis "tradycji wspólnego śpiewu przez śląskie chóry amatorskie" na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To będzie długi proces, wymagający wielu konsultacji w wielu miejscach, by następnie pomyśleć o UNESCO, o tym by ten śpiew, te tradycje śpiewu amatorskiego było na tej liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. mówi koordynator ds. organizacji i promocji ŚZCHIO, Kamil Gojowy

To nie koniec wyzwań. Śląski Związek Chórów i Orkiestr otwiera się na młodych. Mamy Radę Młodych, ona w tej chwili ma 14 osób. Chcemy też wprowadzić nowe produkcje. dodaje Kamil Gojowy

Wśród zespołów należących do ŚZCHiO jest też sporo chórów z Katowic m.in. Chór Kościelny św. Cecylii Par. św. Józefa Robotnika, Chór Mieszany Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach, Chór Mieszany Ogniwa, Chór Mieszany Słowiczek, Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Muzealny Chór Społeczny przy Muzeum Śląskim w Katowicach czy Zespół Śpiewaczy Apertum Cor.

Członkowie Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr organizują nawet do 200 wydarzeń artystyczno-edukacyjnych rocznie, a zarząd główny w stałej ofercie przygotowuje dla członków, chórów niezrzeszonych i regionalnej społeczności m.in. spotkania kolędowe, konkursy i festiwale - jak np.:

  • Święto Śląskiej Pieśni Chóralnej MAGNIFICAT,
  • wymiany międzynarodowe - TROJOK ŚLĄSKI,
  • a także warsztaty podnoszące wiedzę o tradycji Śląska
  • czy specjalistyczne spotkania rozwijające kompetencje wykonawcze.

Związek jest współorganizatorem m.in.:

  • Międzynarodowego Festiwalu NOC CHÓRÓW, wspartego w tym roku przez Narodowe Centrum Kultury oraz Międzynarodowej Akcji Muzyka - Wsparcie osób w depresji, którego internacjonalizację wsparł Europejski fundusz IGNITE, czy też RUCHU MAM GŁOS i Ogólnopolskiej Konferencji MAM GŁOS.

Inną ważną częścią działalności związku jest informacyjno-edukacyjna rola ukazującego się od 1920 roku kwartalnika Śpiewak Śląski - najstarszego i jedynego w Polsce wydawnictwa poświęconego działalności amatorskich zespołów śpiewaczo-muzycznych. Śpiewak Śląski obchodzi w tym roku jubileusz 105 lat.

17 zdjęć

Koncert Chóru Cantiamo Tutto