Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy opiekuje się około 100 Ukraińców

Kacper Jurkiewicz
09.03.2022w Katowicach

1 marca działać zaczęło Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy. Po pierwszym tygodniu ma już pod swoją opieką około 100 uchodźców, czyli ponad 40 rodzin. W projekt zaangażowało się ponad 700 wolontariuszy i kilkanaście organizacji pozarządowych działających w Katowicach. Koordynatorem inicjatywy jest Centrum Integracji Międzypokoleniowej "Bezpieczna Twierdza" prowadzone przez Fundację Index do Przyszłości przy ogromnym wsparciu Centrum Organizacji Pozarządowych, Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach oraz przy wsparciu Urzędu Miasta w Katowicach.

Fot. Dagmara Kasperczyk. Gdy ruszyło Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy organizatorzy zorganizowali spotkanie z wolontariuszami w LO nr VII im. Harcerzy Obrońców Katowic

Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy podsumowało pierwszy tydzień swojej działalności w Katowicach. W projekt zaangażowanych jest kilkanaście organizacji pozarządowych działających w mieście. Wolontariusze działają w strukturze, która ma zapewnić opiekę uchodźcom nie tylko w czasie ich przyjazdu do Katowic, ale także w czasie całego pobytu.

Na ten moment mamy pod opieką ponad 40 rodzin, czyli około 100 osób. Zgłosiło się do pomocy ponad 700 wolontariuszy. Jest także kilkunastu koordynatorów działających w obszarze szukania noclegów, organizowania tłumaczy, dzisiaj przydzieliłam też koordynatorkę ds. wsparcia medycznego dla opiekunów rodzin, która będzie miała na bieżąco kontakt z rodzinami - zadba o ich zdrowie, samopoczucie, zorganizuje leki, ale też rozwiąże większe problemy, jak zorganizowanie pompy insulinowej. powiedziała członkini zarządu Fundacji Index do Przyszłości, Natalia Grabka 

Dzięki szerokiej współpracy wielu firm i instytucji, w tym m.in. Regionalnego Centrum Wolontariatu, Centrum Organizacji Pozarządowych, Centrum Integracji Międzypokoleniowej "Bezpieczna Twierdza" czy Stowarzyszenia Mieszkańcy dla Katowic, udało się nie tylko skoordynować działania wolontariuszy, ale też uruchomić 3 magazyny, w których są rzeczy dla uchodźców. 

Magazyny znajdziemy:

  • w Szkole Podstawowej nr 64 w katowickiej dzielnicy Ligota,
  • na Osiedlu Franciszkańskim,
  • na ulicy Grabowej 1.

Ostatni punkt to miejsce szczególne - magazyn socjalny, który przypomina sklep, z tą różnicą, że uchodźcy nie płacą za rzeczy, które tam na nich czekają. Pomysłodawczynią i koordynatorką tego miejsca jest Katarzyna Majchrzak ze stowarzyszenia Mieszkańcy dla Katowic.

Tworzymy miejsce, w którym goście z Ukrainy mogą otrzymać bezpłatną pomoc, ale też poczuć trochę normalności, jak w prawdziwym sklepie. Mogą wybrać rozmiar ubrania, zdjąć bluzkę z wieszaka i ją przymierzyć, nie śpieszyć się. To nasza misja, by choć na chwilę zapomnieli, że to darmowa pomoc. mówi Katarzyna Majchrzak

Katarzyna Majchrzak podkreśla także, że wciąż pojawiają się nowe potrzeby i zamówienia do magazynu m.in. kosmetyki dla kobiet, buty w dużych rozmiarach zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn (przejściowe i sportowe, nie zimowe).

Fot. mat. pras. Ubrania w magazynie socjalnym dla gości z Ukrainy, mieszczącego się przy ulicy Grabowej 1 w Katowicach

Każdego dnia wolontariusze Społecznego Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy pełnią dyżury telefoniczne dla Polaków i dla uchodźców z Ukrainy. Pomoc wolontariuszy podzielona jest na kilka konkretnych obszarów działania. Pomagają uruchamiając ścieżkę pomocy, czyli udzielają potrzebnych informacji (o zbiórkach, magazynach, pomocy prawnej, medycznej), a także przekazują rodzinę grupie wolontariuszy opiekunów. To ważna grupa wolontariuszy, którzy mają bezpośrednio kontakt z rodziną ukraińską, ale i z rodziną polską, która ich przyjmuje pod swój dach lub udostępnia lokum.

Grupa opiekunów rodzin to niezwykle istotni wolontariusze. Dbają o bezpieczeństwo uchodźców i reagują na potrzeby obu stron. To bardzo ważne, żeby w tej strukturze pomagania nikt nie czuł się pozostawiony bez opieki czy wsparcia, bo wtedy zaczyna się zmęczenie, zniechęcenie i frustracja. Tak, jak zależy nam na podziale zadań wśród wolontariuszy, tak również zależy nam na rozłożeniu wsparcia wśród polskich rodzin i odciążeniu ich, żebyśmy mogli pomagać tak długo, jak będzie to potrzebne, a nie tylko teraz. dodaje prezes zarządu Fundacji Index do Przyszłości, Anna Skrzyńska

Wolontariusze pełnią również dyżury przy skrzynce odbiorczej na Facebooku Centrum Integracji Międzypokoleniowej "Bezpieczna Twierdza", czuwają na grupie Katowice dla Ukrainy, udzielają informacji i przyjmują oferty wsparcia (np. noclegu, transportu, organizacji zajęć dla dzieci, pomocy prawnej, medycznej itp.). Co istotne, wprowadzają te informacje do baz danych, które tworzą na potrzeby swoich działań. Aktualnie w bazie danych społecznego centrum pomocy jest ponad 170 ofert noclegów - głównie na terenie Katowic, ale i w sąsiednich miejscowościach. Rodzin jest coraz więcej, coraz więcej jest też wyzwań i problemów, które trzeba rozwiązywać. Struktura się rozrasta, a zespół rozszerza.

Chcę bardzo podziękować wszystkim wolontariuszom, którzy zadeklarowali chęć i gotowość do pomagania - to teraz fundament naszej działalności, bo to pomaganie to ogrom pracy wolontariuszy, którzy mają też u nas możliwość - do czego ich zachęcamy - skorzystania ze wsparcia psychologicznego, bo oni także mierzą się z tematyką wojny i negatywnymi informacjami, które do nas napływają. podkreśla Natalia Grabka

Link do formularza, gdzie wolontariusze mogą się zgłaszać i i oferować konkretną pomoc znajduje się tutaj.

Fundacja Index do Przyszłości założyła specjalne konto na zbiórki pieniężne niezbędnych rzeczy dla uchodźców, jak leki czy materiały trudno dostępne w magazynach. Nr konta, na które można wpłacać środki na konto Fundacji Index do Przyszłości: 84109011860000000134358559. Koniecznie z dopiskiem: DAROWIZNA - KATOWICE DLA UKRAINY. Telefon dla osób potrzebujących pomocy:

  • 604 099 095 - dla Ukraińców,
  • 796 258 987 - dla Polaków.

Zobacz także

Poradnik dla obywateli Ukrainy w Katowicach. гід для українців у місті Катовіце
Poradnik dla obywateli Ukrainy w Katowicach. гід для українців у місті Катовіце
Katowice dla Ukrainy

Poradnik dla obywateli Ukrainy w Katowicach. гід для українців у місті Катовіце

Już 2 tysiące osób z Ukrainy skorzystało z punktu powitalnego przy Sądowej w Katowicach
Już 2 tysiące osób z Ukrainy skorzystało z punktu powitalnego przy Sądowej w Katowicach
Katowice dla Ukrainy

Już 2 tysiące osób z Ukrainy skorzystało z punktu powitalnego przy Sądowej w Katowicach

Degustacja ukraińskich dań w Dąbrówce Małej. Akcja OSP na rzecz Ukrainy
Degustacja ukraińskich dań w Dąbrówce Małej. Akcja OSP na rzecz Ukrainy
w Katowicach

Degustacja ukraińskich dań w Dąbrówce Małej. Akcja OSP na rzecz Ukrainy

Punkt powitalny na Międzynarodowym Dworcu Autobusowym w Katowicach
Wideo
WIDEO Z Katowic

Punkt powitalny na Międzynarodowym Dworcu Autobusowym w Katowicach

W mieście trwają zbiórki dla obywateli Ukrainy
Wideo
WIDEO Z Katowic

W mieście trwają zbiórki dla obywateli Ukrainy

do góry