Sport, kino i teatr. Sprawdzamy, jak można zaplanować weekend w naszym mieście

Mateusz Terech
01.03.2023w Katowicach

Czas biegnie nieubłaganie - pora zerwać z kalendarza kartę lutego i zaplanować wolne chwile w marcu. Niezawodny okazuje się tu nasz cotygodniowy cykl „Weekend w Katowicach”, który pomoże nie przegapić najciekawszych wydarzeń w naszym mieście. Co można zaplanować na pierwszy weekend marca? Sprawdzamy!

weekend w Katowicach

Weekend w Katowicach 3-5 marca

Mecz hokejowy GKS Katowice

Pierwszy weekend marca można rozpocząć od sportowych emocji. W piątek kolejne spotkanie ćwierćfinałowe Polskiej Hokej Ligi, na Satelicie rozegra GKS Katowice. Przed spotkaniem w Katowicach w rywalizacji pomiędzy GieKSą a JKH GKS-em Jastrzębie jest wynik 2-2. Aby dostać się do kolejnej rundy fazy play-off trzeba wygrać 4 mecze.

Lodowisko Satelita, 3 marca, godz. 18:30. 

RUNgnarok w Katowickim Parku Leśnym

Już w czwartek rusza II edycja Podróżniczego Festiwalu Biegowego. Tematem przewodnim biegu będzie Skandynawia.

W ramach Podróżniczego Festiwalu Biegowego odbędą się:

  • 02.03 - pokazy i prezentacje podróżnicze, podczas których podróżnicy podzielą się swoimi pasjonującymi doświadczeniami ze Skandynawii,
  • 04.03 - bieg pod nazwą RUNgnarok, na dystansie 5 km (Burza Normańska) oraz 10km (Ekspansja Winlandii), a także marsz Nordic Walking na dystansie 5 km (Obchód Jarła).

Premiera spektaklu Germinal i Zanurzenie

Teatr Śląski zaprasza na dwie nowe premiery. 1 marca prapremierę miało Zanurzenie, które będzie grane m.in. w dniach 2-5 marca. O czym opowie?

Witajcie w Podwodnym Świecie! Zapomnijcie o zasadach, które obowiązują na powierzchni - tutaj rządzą szczerość, przyjaźń i troska. W miejscu takim jak to nieakceptowane są tajemnice, nienawiść, oszustwa czy wzajemna niechęć. A przynajmniej tak mogłoby się wydawać…

Kiedy u mieszkającej w Katowicach rodziny Kamockich pojawia się niespodziewany gość, dawne sekrety zaczynają wypływać na powierzchnię. Ile ten człowiek wie o wydarzeniu sprzed lat, o którym wszyscy woleliby zapomnieć? I czy rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje? W jaki sposób dawna trauma odbija się na dzisiejszym życiu? Czasem, żeby poznać prawdę, trzeba zejść dużo głębiej, niż mogło się wydawać.

Z kolei od piątku, 3 marca będzie można zobaczyć spektakl Germinal. Tak zapowiada się ten spektakl:

Zapędzone do pracy w kopalni ciała to jedynie trybiki w kapitalistycznej maszynie wyzysku. Jedno życie da się zastąpić drugim, ponieważ to nie człowiek jest ważny, a wydobycie. Nie tylko jednak o węgiel tu chodzi - przywiązani do bezrefleksyjnie używanych nowych technologii wydobywamy dane, udostępniamy emocje, sprzedajemy swoje ciała, dajemy nadzorować swoje popędy. Zaślepieni obietnicą sukcesu oraz wiarą w postęp. Dostrzega to jedynie Stefan, który właśnie przybył do Montsou w poszukiwaniu pracy. Jego niezgoda na wyzysk może stać się zarzewiem buntu. Czy w społeczeństwie zmęczenia jest jednak jeszcze miejsce na rewolucję? A jeśli tak, gdzie nas ona zaprowadzi?

Teatr Śląski, 3 marca, 19:00 (premiera)

Gala Operetkowo- Musicalowa ATMASFERA EXCLUSIVE

Podczas Gali soliści wykonają najpiękniejsze utwory z popularnych musicali. Na tym jednak nie koniec, bowiem w programie nie zabraknie również arii i duetów operetkowych. Ze sceny popłyną dźwięki utworu "Memory" z musicalu "Koty", z mocą zabrzmi "Upiór w Operze", walczykowo rozbuja publiczność duet utworem  "W rytm Walczyka" oraz "Usta milczą, dusza śpiewa", a w szampański nastrój wprowadzi wszystkich słynny "Czardasz Sylwii" z operetki "Księżniczka Czardasza". W repertuarze znajdą się również uwielbiane i znane przez publiczność utwory takie jak: Brunetki, blondynki" czy "Przetańczyć całą noc". To zaledwie kilka tytułów, które zostaną zaprezentowane podczas "Gali Operetkowo-Musicalowej".

Katowice Miasto Ogrodów, 4 marca, 18:00

GKS Katowice - Wisła Kraków

Dzień po meczu hokeistów w Katowicach, przy Bukowej swoje spotkanie rozegrają piłkarze. Mecz z Wisłą Kraków w ramach Fortuna 1. Ligi budzi sporo emocji. Czy podopieczni trenera Góraka dają własnej publiczności powody do radości? Okaże się w sobotę na Stadionie Miejskim w Katowicach.

Stadion Miejski, 4 marca, godz. 17:30

Pikantni w MCK

„Pikantni” to komedia obyczajowa, która wykorzystuje znany schemat czworokąta. Wystawiana setki razy w całej Polsce - zawsze entuzjastycznie przyjmowana przez publiczność.

Kim są tytułowi "Pikantni"? To dwie znudzone sobą pary, Alex i Doris oraz Bea i Christoph, szukają wrażeń, by podnieść temperaturę swoich związków. Poznają się w portalu randkowym i umawiają się na wspólną intymną schadzkę.

Bohaterowie spektaklu, podekscytowani pomysłem urozmaicenia pożycia małżeńskiego, nie spodziewają się, co z tego wyniknie. Czy żądny nowych eksperymentów Alex, jego sceptyczna żona Doris, nowoczesna i rozwiązła Bea oraz jej monogamiczny mąż Christoph wiedzą, na co się decydują?

Jak przekonamy się w teatrze, to spotkanie będzie dopiero początkiem emocjonujących zmian w życiu całej czwórki.

Wartkie tempo, humor sytuacyjny i błyskotliwe dialogi - to wszystko znajdziemy w komedii Stefana Vögla. „Pikantni” to materiał na fantastyczną zabawę, niepozbawioną refleksji na temat nowoczesnego małżeństwa. Dla wszystkich, którzy zarezerwują bilety do teatru na ten spektakl, mamy solidną dawkę zdrowego śmiechu z bezkrytycznej pogoni za wolnością.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe, 5 marca, godz. 16:00 i 19:00

Co w katowickich kinach?

Najbliższy tydzień przyniesie widzom intrygujące premierowe tytuły z filmową adaptacją kontrowersyjnej książki Piotra C. na czele. Oprócz nowości na ekranach sieci kinomani znajdą także wielkie światowe hity: „Ant-Man i Osa. Kwantomania” oraz „Asteriks i Obeliks: Imperium smoka”. Aktualny repertuar w heliosowym wydaniu uzupełniają uwielbiane przez widzów seanse specjalne: Filmowe Poranki, Kino Kobiet oraz Kino Konesera. 

  • „Pokolenie Ikea” to pozycja dla wszystkich, którzy chociaż raz posmakowali randkowania… Piotr Czarny to czarujący trzydziestokilkuletni prawnik. Ciągle goni za adrenaliną, kobietami i imprezami. Za cel postawił sobie zapełnienie spisu kochanek imionami na każdą literę alfabetu. Jego plan staje pod znakiem zapytania, gdy jedyna kobieta, z którą jest szczery i z którą nie sypia stawia mu ultimatum. Podążając za hedonistycznym bohaterem, wnikamy w świat szybkich randek i jednonocnych romansów. Film w bezpruderyjny sposób portretuje ludzi, których łatwy dostęp do dóbr nauczył, że wszystko można tanio i bezrefleksyjnie zastąpić - komputer, meble, mieszkanie, a nawet związek.
  • Na młodych widzów czeka familijna nowość - „Szczęście Mikołajka”. Wszystko zaczęło się wiele lat temu, gdy na świat przyszedł chłopiec o imieniu Mikołajek. Niewiele wiadomo o jego pierwszych latach życia, ale o czasach szkolnych usłyszał cały świat! Razem z paczką kumpli opanował do perfekcji sztukę doprowadzania do szaleństwa nauczycieli, rodziców, sąsiadów, a nawet sklepikarzy. Każda ich przygoda wywołuje istne tsunami, a kłótnia urasta do rozmiarów bitwy pod Waterloo! Nie sposób ich jednak nie kochać, bo wszystko czego dotkną zamieniają w radość i śmiech. Z myślą o osobach z nadwrażliwością sensoryczną, dla których wizyta w kinie może stanowić wyzwanie, Helios zaprasza na pokaz tego filmu także w ramach unikalnego cyklu Seansów Przyjaznych Sensorycznie w sobotę, 4 marca.
  • „Filip” to dramat wojenny na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda. Frankfurt 1943. Tytułowy bohater jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa swoje żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta ze wszystkich uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart…
  • Porywająca produkcja „Ant-Man i Osa. Kwantomania” to spektakularny powrót Scotta Lang i Hope Van Dyne jako słynnych superbohaterów. Razem z rodzicami Hope oraz córką Scotta przeżyją zupełnie nowe przygody, przemierzając niezwykły kwantowy świat. Podczas tej misji zostaną zmuszeni do przekroczenia granic tego, co dotychczas uważali za możliwe…
  • Na młodych widzów czekają seanse filmu „Asteriks i Obeliks: Imperium smoka”. Cesarzowa Chin, w wyniku zamachu stanu przeprowadzonego przez zdradzieckiego księcia, zostaje uwięziona. Córka władczyni wraz z wiernym ochroniarzem i fenickim kupcem wyrusza do odległej Galii, aby szukać pomocy. Tak oto poznaje Asteriksa i Obeliksa - dwóch dzielnych bohaterów. Galowie z wielką chęcią przystają na prośbę księżniczki i wspólnie z jej przyjaciółmi oraz odpowiednim zapasem magicznego napoju wyruszają w pełną przygód podróż na Daleki Wschód.
  • W niedzielę, 5 marca o godzinie 10:30, Helios zaprasza także na kolejną porcję filmowych niespodzianek. Wówczas, w ramach cyklu Filmowe Poranki, zaprezentowany zostanie nowy zestaw bajek „Strażak Sam”. Ta ciepła animacja podbija serca małych kinomanów na całym świecie. Codzienne życie tytułowego bohatera toczy się spokojnie, jednak czasami zdarzają się różne zaskakujące sytuacje i przygody. Projekcję tradycyjnie poprzedzą konkursy i zabawy na sali kinowej.
  • 6 marca miłośnicy cyklu Kino Konesera będą mogli wybrać się na dramat kostiumowy „W gorsecie”. Cesarzowa Elżbieta, skandalistka wiedeńskiego dworu, robi wszystko, by współtworzyć swój mit. U progu 40. urodzin, które według opinii publicznej są ostatecznym końcem jej młodości, Sisi za wszelką cenę chce zadbać o swój wizerunek…
  • Helios zaprasza także na najbliższą odsłonę Kina Kobiet. W środę, 8 marca na ekranach kin w całej Polsce zagości film „Plan na miłość” - międzykulturowa komedia romantyczna, która bawi i wzrusza niezależnie od tego, skąd pochodzimy i w którym miejscu na Ziemi biją nasze serca. Poza filmem na Panie czeka moc atrakcji, konkursów oraz doskonałej zabawy w wyjątkowym klimacie Bollywood!
4 zdjęć

Pierwszy weekend marca w Kinie Helios

4 zdjęć

W Katowicach na widzów czekają m.in. sale kinowe Heliosa w Galerii Libero. Bilety na marcowe seanse dostępne są na stronie www.helios.pl, w kasach kin oraz w  aplikacji mobilnej. Przy zakupie warto pamiętać o ofercie „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz”, gwarantującej wybór najlepszych miejsc, a także korzystne ceny biletów.

Zaproponowane wyżej wydarzenia to tylko niektóre spośród tych, które w najbliższy weekend odbędą się w Katowicach. Terminarz wydarzeń, które planowane są w Katowicach, znajdziecie także w naszej sekcji "Wydarzy się w Katowicach". Sami również możecie zgłaszać wydarzenia, w których warto wziąć udział, a odbywają się w przestrzeni naszego miasta!

Zobacz także

GKS Katowice przegrywa z Zagłębiem Sosnowiec 2:1. Mecz otwarcia ArcelorMittal Park w Sosnowcu [Zdjęcia]
GKS Katowice przegrywa z Zagłębiem Sosnowiec 2:1. Mecz otwarcia ArcelorMittal Park w Sosnowcu [Zdjęcia]
Sportowe

GKS Katowice przegrywa z Zagłębiem Sosnowiec 2:1. Mecz otwarcia ArcelorMittal Park w Sosnowcu [Zdjęcia]

Germinal i Zanurzenie w Teatrze Śląskim. Przed nami dwa nowe spektakle
Germinal i Zanurzenie w Teatrze Śląskim. Przed nami dwa nowe spektakle
w Katowicach

Germinal i Zanurzenie w Teatrze Śląskim. Przed nami dwa nowe spektakle

Kot, Seweryn i Mecwaldowski w Katowicach. Premiera "Niebezpiecznych dżentelmenów" Macieja Kawalskiego w Kinie Kosmos i Kinoteatrze Rialto
Kot, Seweryn i Mecwaldowski w Katowicach. Premiera "Niebezpiecznych dżentelmenów" Macieja Kawalskiego w Kinie Kosmos i Kinoteatrze Rialto
w Katowicach

Kot, Seweryn i Mecwaldowski w Katowicach. Premiera "Niebezpiecznych dżentelmenów" Macieja Kawalskiego w Kinie Kosmos i Kinoteatrze Rialto

do góry