Sytuacja na drogach w Katowicach. Wiemy, kiedy przyjdzie ocieplenie

Kamil Zatoński
21.01.2022w Katowicach

Na drogach jest mokro i ślisko, a tym samym bardzo niebezpiecznie. Policjanci z katowickiej drogówki apelują do pieszych i kierowców, by Ci nie lekceważyli warunków, jakie panują w województwie śląskim, i zachowali szczególną czujność i ostrożność. Tylko wczoraj w naszym regionie policja odnotowała blisko 300 zdarzeń drogowych.

Fot. Grzegorz Bargieła. Mł. asp. Szymon Czysz z katowickiej drogówki

Katowice - sytuacja na drogach

W tak trudnych drogowych warunkach odpowiedzialny powinien być każdy. Zarówno pieszy, który stoi przed pasami, jak i kierowca, który siedzi za kierownicą prowadzonego samochodu. Policjanci z katowickiej drogówki apelują o czujność i zwracają uwagę na kilka ważnych aspektów. 

Musimy powiedzieć sobie wprost. Letnie opony przy takich warunkach to skandal. Pamiętajmy też o prawidłowym odśnieżaniu auta, bo wtedy widoczność jest zdecydowanie lepsza.

mówi portalowi WKatowicach.eu mł. asp. Szymon Czysz z katowickiej drogówki

Dzień babci i dziadka - pamiętajmy o starszych osobach

Do policyjnego apelu, w sprawie zachowania czujności na drogach, policjanci z okazji Dnia Babci i Dziadka, dołączają również statystyki związne z wypadkami osób starszych. Te mogą przyprawić o niemały zawrót głowy i niejeden siwy włos. 

Od początku bieżącego roku na naszych drogach zginęło już 4 pieszych, wszyscy w wieku powyżej 60 lat. Natomiast w ostatnich trzech latach, w 1043 wypadkach z udziałem pieszych powyżej 50. roku życia, śmierć poniosło 118 osób, a 936 zostało rannych.

Mundurowi przypominają, wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę, że z wiekiem u większości osób spada sprawność fizyczna i ruchowa. To raz. Dwa, pamiętajmy, że bez względu na to ile dziś mamy lat, prawdopodobnie też będziemy kiedyś w tym wieku. 

Pogoda w Katowicach i regionie. Co dalej?

Najbliższy weekend zapowiada się śnieżnie, czyli typowo zimowo. W ciągu dnia będą nam towarzyszyły opady śniegu, które wieczorem będą się wzmagać i takie silne opady będą miały miejsce przez całą noc.

Jutro w ciągu dnia już raczej bez opadów, jedynie lokalnie popołudniu mogą wystąpić przelotne opady śniegu. Temperatura podobna do tej dzisiejszej, bo około 3 stopnie Celsjusza. Zacznie za to wzrastać ciśnienie, bo z 1020 hPa do 1029 hPa. Noc z soboty na niedzielę bez opadów, z temperaturą do -5 stopni. W niedzielę, szczególnie w pierwszej połowie dnia, możemy spodziewać się kolejnych opadów śniegu. Termometry wskażą od -2 stopni do -7 stopni po południu i wieczorem.

mówi Katarzyna Gajda z Planetarium Śląskiego

Podobna pogoda utrzyma się jeszcze w poniedziałek, gdzie termometry wskażą -6 stopni, ale wieczorem ponownie pojawią się opady śniegu, na szczęście już nie tak intensywne.

Od wtorku czeka nas ocieplenie, bo termometry wskażą temperatury do +2 stopni, co wiąże się z tym, że opady śniegu przerodzą się w opady deszczu. Jedynie w nocy temperatura spadnie minimalnie poniżej 0 stopni.

dodaje Gajda

Zobacz także

10-letni chłopiec potrącony na pasach! Auto na letnich oponach
10-letni chłopiec potrącony na pasach! Auto na letnich oponach
w drodze

10-letni chłopiec potrącony na pasach! Auto na letnich oponach

Przedłużenie ulicy Bocheńskiego w Katowicach. O przebiegu drogi zdecydowali mieszkańcy
Przedłużenie ulicy Bocheńskiego w Katowicach. O przebiegu drogi zdecydowali mieszkańcy
w drodze

Przedłużenie ulicy Bocheńskiego w Katowicach. O przebiegu drogi zdecydowali mieszkańcy

Zima w Katowicach. Policja apeluje o ostrożność
Wideo
WIDEO Z Katowic

Zima w Katowicach. Policja apeluje o ostrożność

do góry