Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023. Ponad 15 tys. fanów w naszym mieście

Kacper Jurkiewicz
13.06.2023w Katowicach

Tegoroczny sezon festiwalowy rozpoczął się w samym sercu Śląska. Tauron Nowa Muzyka Katowice wystartował już 8 czerwca i ściągnął najciekawszych artystów z całego świata. Trzy dni, pięć scen i niezliczone godziny spędzone w towarzystwie różnorodnych brzmień - przed nami edycja 2023!

scena Tauron Nowa Muzyka Katowice

Aktualizacja, 13.06

Sezon festiwalowy można uznać za otwarty! W miniony weekend już po raz osiemnasty odbył się Tauron Nowa Muzyka Katowice. W wydarzeniu wzięło udział ponad 15 tys. fanów z Polski i zagranicy, którzy przez cztery dni obcowali z najbardziej intrygującymi dźwiękami w wykonaniu czołówki polskich i światowych artystów. Współorganizatorem festiwalu było Miasto Katowice, a sponsorem głównym Tauron Polska Energia.

Festiwal otworzył w wyśmienitym stylu Max Cooper. Jego wielowątkowe show audiowizualne w 3D zachwyciło publiczność, która w czwartek 8 czerwca szczelnie wypełniła gmach NOSPRu.

Było przepięknie, nie mogło być inaczej.

komentowali oczarowani festiwalowicze

Przez następne dwa dni tłum fanów oblegał koncerty i sety didżejskie w Strefie Kultury. Mimo niejednoznacznych prognoz pogoda sprzyjała festiwalowiczom, choć w piątkowe popołudnie nie obyło się bez krótkiego deszczu. W tych warunkach nietrudno było o prawdziwy entuzjazm pod każdą z 5 scen festiwalu.

Najwięcej fanów wyczekiwało koncertu norweskiej grupy Röyksopp. Artyści postawili na połączenie potęgi dźwięku i imponującej choreografii w wykonaniu zaproszonych tancerzy. Do najlepiej przyjętych występów należały także sety weteranów elektroniki, zarówno duetu Orbital, jak i nowego wcielenia formacji Tangerine Dream. Nie zabrakło także świeżego spojrzenia na muzykę elektroniczną, którą podczas festiwalu zapewnili m.in. Oneohtrix Point Never, Romare i Hudson Mohawke. Na pochwałę zasługuje zwłaszcza oprawa wizualna, która była bardzo mocnym punktem Sceny Miasta Muzyki w MCK oraz sceny klubowej. Bogactwo środków wyrazu pogłębiało festiwalowe doświadczenie, a skomplikowana praca świateł i laserów hipnotyzowała publiczność i dodawała dodatkowego wymiaru dźwiękom płynącym z głośników.

To już swego rodzaju mini tradycja festiwalowa, że jedną z najciekawszych scen pozostaje Amfiteatr NOSPR, czyli PERŁA FEEL THE BEAT Stage. Niebanalna scenografia, która łączyła futurystyczne kształty z zadaszeniem chroniącym muzyków przed deszczem, stała się miejscem świetnie przyjętych koncertów na wysokim poziomie. Oprócz doskonale znanych artystów, jak np. Fisz Emade, dużym odkryciem dla festiwalowiczów były pełne energii koncerty takich grup, jak Komfortrauschen czy Kerala Dust. Podczas festiwalu dominowała elektronika w różnych odsłonach, ale nie brakowało również rapu i jazzu. Iście nowojorski klimat zapewnili raper billy woods oraz saksofonista Theon Cross, którzy zagrali na scenie Tauron Music Hall. Podczas tegorocznej edycji jednym z najbardziej obleganych miejsc była również wielka sala koncertowa NOSPR, która działała także w weekendowe noce. Zagrali tam m.in. William Basinski z orkiestrą. Po koncercie artysta nie ukrywał wzruszenia. „Dziękuję za niesamowite przeżycie. Spędziliśmy niesamowity czas na tym światowej klasy festiwalu” - mówił amerykański kompozytor. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się także wspólny koncert polskich jazzmanów z EABS oraz pakistańskich muzyków z Jaubi. Niestety z powodów problemów z paszportem na festiwal nie dotarł zapowiadany wcześniej Clark.

Zwieńczeniem festiwalu była całodzienna impreza pod gołym niebem w JAZBAR Muchowiec. Niedzielny FAJRANT zgromadził fanów tanecznych szaleństw, którzy do nocy tańczyli przy dźwiękach serwowanych m.in. przez popularną duńską didżejkę Courtesy. Podczas Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023 nie zabrakło także licznych wydarzeń towarzyszących. Zainteresowaniem cieszyła się zwłaszcza specjalna wystawa na 18-lecie festiwalu, którą można było oglądać w przestrzeniach MCK. Furorę zrobiła także Orkiestra Górnicza, która zagrała w Strefie Kultury oraz interaktywna instalacja Enter w strefie sponsora wydarzenia Tauron Polska Energia. Jak co roku, spragnieni festiwalowicze mogli napoić się darmową wodą dostarczoną przez GPW. Dystrybucja ponad 2 tys. litrów wody prosto z beczkowozu po raz kolejny pozwoliła ograniczyć ilość plastiku. Strefa Kultury po raz kolejny zamieniła się w tętniące życiem miasteczko festiwalowe. W opinii wielu Tauron Nowa Muzyka Katowice to najlepiej zorganizowany festiwal muzyczny w Polsce i miniona edycja potwierdziła ten pogląd.

Sponsorem festiwalu jest Tauron Polska Energia. Współgospodarzem festiwalu jest Miasto Katowice.

Aktualizacja, 10.06

Zobaczcie zdjęcia z piątkowej zabawy na festiwalu Tauron Nowa Muzyka:

19 zdjęć

Tauron Nowa Muzyka 2023

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023

W czwartek, 8 czerwca rozpoczęła się kolejna edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice. Zapowiada się cudowna impreza.

Okres wiosenno-letni idealnie sprzyja imprezom w plenerze, a Katowice z takich słyną. Festiwal Tauron Nowa Muzyka otwiera cykl dużych festiwali, które odbywają się w naszym mieście. Jednocześnie to jedna z najpopularniejszych imprez muzycznych odbywających się w Katowicach - Mieście Muzyki UNESCO. Wydarzenie każdego roku przyciąga tysiące fanów nowych brzmień nie tylko ze Śląska, ale z całej Polski i wielu innych krajów Europy. To będzie festiwalowy długi weekend w Katowicach. Przypominam, że z Katowicką Kartą Mieszkańca bilety na to wydarzenie można kupić taniej. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Długi czerwcowy weekend spędzimy w festiwalowym stylu. Letni klimat, niepowtarzalna atmosfera i wyjątkowy, łączący różne brzmienia line-up - oto stałe punkty Tauron Nowa Muzyka Katowice, o których można opowiadać godzinami. Tegoroczna edycja nie jest tu wyjątkiem: program obfituje w intrygujących artystów i artystki, którzy zapewnią koncertowe emocje na najwyższym poziomie. Podczas osiemnastej, pełnoletniej odsłony festiwalu, zagrają m.in.:

 • Royksopp,
 • Orbital,
 • Biig Piig,
 • Kerala Dust,
 • Helena Hauff,
 • William Basinski,
 • Tangerine Dream,
 • Sudan Archives
 • czy Hudson Mohawke.

Jednym z najbardziej magicznych momentów będzie koncert otwarcia, podczas którego wystąpi Max Cooper - brytyjski producent zaprezentuje audiowizualny show na najwyższym poziomie.

A to tylko sam początek długiej i różnorodnej listy artystów. Na Tauron Nowa Muzyka Katowice nie zabraknie też mocnej polskiej reprezentacji. W Strefie Kultury wystąpią najciekawsi muzycy rodzimej sceny, wśród nich m.in.:

 • Błażej Król,
 • Avtomat,
 • Baasch,
 • Fisz Emade Soundsystem,
 • 1988,
 • EABS,
 • Bartek Wąsik
 • i Jazxing.

Warto sprawdzić również program wydarzeń towarzyszących. Po raz kolejny oficjalnym klubem festiwalowym stanie się JazBar Muchowiec, czyli jedna z ulubionych letnich miejscówek mieszkańców Katowic - komu mało muzyczno-tanecznych wrażeń, z pewnością znajdzie tam coś dla siebie. Sobotnia Szychta i niedzielny Fajrant zapewnią dodatkową dawkę doskonałej muzyki.

Scenę Szychty przejmą wyjątkowe osobistości polskiej i ukraińskiej sceny muzyki elektronicznej. O program artystyczny sobotniego wydarzenia zadbał Avtomat z kolektywu Ciężki Brokat - dzięki występującym Annie Borsuk, Aldonie Relax, Pupper DJ i themsel in distress w JazBarze zdecydowanie będzie głośno!

A jeśli spodziewacie się luźnej, festiwalowej niedzieli… lepiej przygotujcie się na wyjątkowe zamknięcie festiwalu. Podczas Fajrantu za DJ-ką stanie Courtesy - urodzona na Grenlandii a rezydująca w Danii producentka, dziennikarka i wydawczyni płyt, znana ze swojej eklektycznej selekcji i zamiłowania do różnych gatunków elektroniki. Zabierze wszystkich uczestników w wyjątkową muzyczną podróż! Wstęp dla posiadaczy opasek jest bezpłatny, dla pozostałych osób - w cenie 20 zł.

Najważniejszym punktem każdego festiwalu jest oczywiście muzyka, ale nie mniej istotne są klimat i lokalizacja. Jeśli mowa o TNMK, to miejsce jest jedyne w swoim rodzaju - industrialna przestrzeń Strefy Kultury sprawia, że koncertów, setów DJ-skich i wszystkich innych występów doświadcza się w wyjątkowy sposób.

W tym roku na uczestników czeka pięć różnorodnych scen:

 • Main,
 • Tauron Music Hall,
 • Amfiteatr Perła Feel The Beat,
 • Clug Stage
 • oraz Scena Główna NOSPR.

Instrukcja do zakupu biletu z Katowicką Kartą Mieszkańca znajduje się tutaj. A z programem imprezy zapoznacie się m.in. na naszej stronie w tym miejscu.

5 zdjęć

Tauron Nowa Muzyka

5 zdjęć

Zobacz także

Tauron Nowa Muzyka Katowice powraca w 2024 roku!
Tauron Nowa Muzyka Katowice powraca w 2024 roku!
w Katowicach

Tauron Nowa Muzyka Katowice powraca w 2024 roku!

Promenada po muzyce 2023 w Katowicach. Darmowe koncerty w Parku Kościuszki
Promenada po muzyce 2023 w Katowicach. Darmowe koncerty w Parku Kościuszki
w Katowicach

Promenada po muzyce 2023 w Katowicach. Darmowe koncerty w Parku Kościuszki

[Weekend w Katowicach] Tauron Nowa Muzyka i wiele więcej! Sprawdzamy wydarzenia na długi weekend!
[Weekend w Katowicach] Tauron Nowa Muzyka i wiele więcej! Sprawdzamy wydarzenia na długi weekend!
w Katowicach

[Weekend w Katowicach] Tauron Nowa Muzyka i wiele więcej! Sprawdzamy wydarzenia na długi weekend!

Tauron Biegnij dla Aniołów. Świetna charytatywna zabawa w Parku Kościuszki [Galeria zdjęć, wyniki]
Tauron Biegnij dla Aniołów. Świetna charytatywna zabawa w Parku Kościuszki [Galeria zdjęć, wyniki]
w Katowicach

Tauron Biegnij dla Aniołów. Świetna charytatywna zabawa w Parku Kościuszki [Galeria zdjęć, wyniki]

Juwenalia Śląskie 2023 dzień pierwszy. Na scenie Lor, Ofelia, Igo i Margaret [Galeria zdjęć]
Juwenalia Śląskie 2023 dzień pierwszy. Na scenie Lor, Ofelia, Igo i Margaret [Galeria zdjęć]
w Katowicach

Juwenalia Śląskie 2023 dzień pierwszy. Na scenie Lor, Ofelia, Igo i Margaret [Galeria zdjęć]

Juwenalia Śląskie 2023 czas zacząć! Barwny korowód i przekazanie kluczy do miasta studentom [Zdjęcia]
Juwenalia Śląskie 2023 czas zacząć! Barwny korowód i przekazanie kluczy do miasta studentom [Zdjęcia]
w Katowicach

Juwenalia Śląskie 2023 czas zacząć! Barwny korowód i przekazanie kluczy do miasta studentom [Zdjęcia]

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023 [Program, bilety]
Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023 [Program, bilety]
w Katowicach

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023 [Program, bilety]

Rowerowe 47. Tauron Kryterium Asów 2023 w Katowicach. Kolarze opanowali Dolinę Trzech Stawów! [Zdjęcia]
Rowerowe 47. Tauron Kryterium Asów 2023 w Katowicach. Kolarze opanowali Dolinę Trzech Stawów! [Zdjęcia]
Sportowe

Rowerowe 47. Tauron Kryterium Asów 2023 w Katowicach. Kolarze opanowali Dolinę Trzech Stawów! [Zdjęcia]

Off Festival 2023 w sierpniu w Katowicach. Kto wystąpi?
Off Festival 2023 w sierpniu w Katowicach. Kto wystąpi?
w Katowicach

Off Festival 2023 w sierpniu w Katowicach. Kto wystąpi?

do góry