To pierwszy tego typu zabieg w Polsce! Pan Krzysztof przeszedł go w Katowicach [Galeria zdjęć]

Jakub Dyl
08.05.2024w Katowicach

Za nami kolejny historyczny moment w działalności Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca w Katowicach. 6 maja 2024 zespół sercowy GCM przeprowadził u 58-letniego pacjenta pierwszy w Polsce zabieg TAVI z wykorzystaniem specjalnie utrwalonej zastawki biologicznej. Pan Krzysztof przeszedł zabieg pomyślnie i już niedługo zostanie wypisany do domu. 

kardiochirurgia ochojec katowice

Pan Krzysztof otrzymał nową zastawkę

Pierwszym pacjentem w Polsce, który przeszedł nowatorski zabieg TAVI z wykorzystaniem specjalnie utrwalonej zastawki biologicznej, był Krzysztof Tarnowski. 58-letni pacjent Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach w 2019 roku miał zawał serca. To tutaj została mu udzielona pomoc i trafił pod opiekę lekarską oraz przeszedł rehabilitację. W trakcie leczenia okazało się, że stan zastawki jest niepokojący. 

Co pół roku miałem wizyty u kardiologia. Już wtedy prowadzący leczenie doktor zauważył, że jest coś nie tak z zastawką. Zastawka zwapniała i nie domykała się. Wtedy czułem się jeszcze dobrze, ale z biegiem czasu doktor zasugerował operację.

Ekipa lekarzy wszystko mi wytłumaczyła tak, jakby to było tak proste, jak bułka z masłem. Wszystko poszło gładko. Teraz czuję się wyśmienicie. Dostałem już skierowanie do szpitala na kolejne badania kontrolne. 

mówił pacjent, który przeszedł zabieg, Krzysztof Tarnowski 

Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości wokół operatora umożliwia szybkie i sterylne wywołanie trójwymiarowych obrazów wideo, wyników badań pacjenta oraz niezbędnych dokumentów, które pomogą mu w wykonaniu trudnych interwencji. W 2023 roku w Górnośląskim Centrum Medycznym wykonanych zostało ponad 300 zabiegów TAVI.

Zastawka biologiczna - o co chodzi? 

Dziedzina kardiochirurgii oraz zabiegów z nią związanych, jest złożona i specjalistyczna. Czym zatem jest omawiana zastawka?

Do konstrukcji zastawek biologicznych są użyte tkanki zwierzęce pochodzące z zastawek świńskich lub osierdzia wołowego. Z biegiem czasu ulegają degeneracji – zwapnieniu - analogicznie do własnych zastawek pacjenta. 

Płatki zastawki, z których zbudowana jest nowa proteza zastawkowa Edwars-Sapien 3 Ultra Resilia (wszczepiona panu Krzysztofowi), są konserwowane w szczególny, nowatorski sposób. Dzięki temu ryzyko, że zastawka zdegeneruje się, jest znacznie mniejsze. Dla pacjenta oznacza to, że prawdopodobnie w ciągu jego życia nie będzie musiał mieć powtarzanego zabiegu, lub jeśli będzie taka konieczność, to zabieg będzie powtórzony tylko raz, za wiele lat. 

Nowa zastawka firmy Edwards do wszczepienia śródskórnego u pacjentów ze stenozą aortalną. Nowatorskość tej zastawki polega na tym, że wykorzystywany jest nowy materiał do jej budowy, głównie jej płatków. To materiał biologiczny, pochodzący z osierdzia wołowego, który jest w specyficzny sposób przygotowywany, aby zwiększyć jego trwałość. Chcemy, aby taka zastawka działała i służyła pacjentowi jak najdłużej. 

wyjaśniał dr hab. n. med. Radosław Gocoł

12 zdjęć

Pan Krzysztof przeszedł nowatorski zabieg w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach

Zabieg TAVI przeprowadzony w Katowicach

Technologia TAVI to najnowszy rozdział rozwoju w kardiologii interwencyjnej. Ten skomplikowany dla lekarzy zabieg ma ułatwić życie pacjentów po jego przeprowadzeniu. Polega na wyświetlaniu trójwymiarowej grafiki komputerowej w polu widzenia operatora. Dzięki jego odwzorowaniu na ciele chorego operatorzy widzą trójwymiarowy obraz serca, aorty oraz tętnic udowych i szyjnych, które będą wykorzystane do wszczepienia zastawki aortalnej. 

Przezskórna implantacja zastawki to jest technologia, z którą mamy do czynienia co najmniej kilkanaście lat. To, co tym razem chcemy pokazać, to model zastawki, której trwałość przypuszczalnie będzie liczona w kilkudziesięciu latach. W związku z tym, zastawkę będziemy mogli dedykować osobom młodszym, które mimo swojego wieku, z pewnych powodów nie mogą mieć leczenia kardiochirurgicznego.

To wszczepienie z punktu widzenia technicznego jest bardzo podobne do pozostałych zastawek, natomiast metoda dostępu przez szyję to rzecz warta podkreślenia. mówił prof. dr. hab. n. med. Grzegorz Smolka

"Zespół sercowy" w GCM

Tak nowatorski zabieg TAVI przeprowadza „zespół sercowy" (HEART-TEAM). W jego skład wchodzą: kardiochirurg, kardiolog interwencyjny, anestezjolog, kardiolog echokardiografista, technik radiologii oraz personel pielęgniarski.

Wśród nich znajdują się m.in. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Smolka – Lekarz Kierujący II Oddziałem Kardiologii, prof. dr hab. n. med. Tomasz Darocha – Lekarz Kierujący Oddziałem Anestezjologii, dr hab. n. med. Radosław Gocoł - Lekarz Kierujący Oddziałem Kardiochirurgii oraz dr hab. n. med. Damian Hudziak – Z-ca Lekarza Kierującego Oddziałem Kardiochirurgii. 

Zobacz także

To pierwsza taka operacja w Szpitalu w Ochojcu!
To pierwsza taka operacja w Szpitalu w Ochojcu!
w Katowicach

To pierwsza taka operacja w Szpitalu w Ochojcu!

Robot da Vinci w Katowicach. Rewolucyjne rozwiązanie i operacja 67-latka [Zdjęcia]
Robot da Vinci w Katowicach. Rewolucyjne rozwiązanie i operacja 67-latka [Zdjęcia]
w Katowicach

Robot da Vinci w Katowicach. Rewolucyjne rozwiązanie i operacja 67-latka [Zdjęcia]

Operacja zamiast amputacji. W Zagłębiowskim Centrum Onkologii wykonali pierwszą nowoczesną operację stawu biodrowego
Operacja zamiast amputacji. W Zagłębiowskim Centrum Onkologii wykonali pierwszą nowoczesną operację stawu biodrowego
poza Katowicami

Operacja zamiast amputacji. W Zagłębiowskim Centrum Onkologii wykonali pierwszą nowoczesną operację stawu biodrowego

do góry