Trwa akcja darmowej kastracji kotów w Katowicach. Jak można im pomóc?

Mateusz Terech
14.03.2023w Katowicach

W Katowicach trwa akcja bezpłatnej kastracji kotów wolno żyjących. Kastracja i sterylizacja to zabiegi chirurgiczne uniemożliwiające kotu rozmnażanie się. Dzięki zabiegowi zwierzęta mogą też uniknąć groźnych nowotworów. 

kot

Jak pomóc wolno żyjącym kotom w Katowicach?

Katowicki Urząd Miasta prowadzi kolejną akcję bezpłatnej kastracji kotów wolno żyjących na terenie miasta Katowice. W roku 2023 zabiegi wykonywane są w Przychodni Weterynaryjnej Animals Centrum przy ul. Kanarków 7 w Katowicach.

Koty wolno bytujące nie są zwierzętami bezdomnymi, dlatego nie należy ich łapać i odwozić do schroniska. Zwierzęta te od urodzenia nie miały właściciela czy opiekuna, w związku z czym nie potrzebują go. Zgodnie z zapisem ustawy o ochronie zwierząt, zwierzęta bezdomne to „zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka”.

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej dzikich miejsc zostaje zabudowanych, a trawniki zamieniają się w parkingi, zwierzętom żyjącym na wolności bardzo trudno utrzymać się przy życiu. Na dużych blokowiskach zsypy śmieci są niedostępne, a szczelnie zamykane worki na odpadki uniemożliwiają kotom zdobycie pożywienia. Błędne jest zatem przekonanie, że dokarmianie kotów jest zbędne, gdyż potrafią się one same wyżywić.

W kontaktach z wolno bytującymi kotami powinniśmy się kierować przede wszystkim ich dobrem oraz pamiętać, że:

  • Dokarmianie dzikich kotów powoduje, że stają się one uzależnione od dokarmiających, nie potrafią poradzić sobie same w chwili, gdy dokarmiający przestanie się nimi interesować, wyjedzie, przeprowadzi się itd. Zwierzęta te cierpią wtedy głód, a jednocześnie pozostają na tyle dzikie, by nie dać się udomowić w celu zapewnienia im opieki.
  • Koty błyskawicznie przyzwyczajają się do regularnego dokarmiania, zaczynają się w szybkim tempie rozmnażać, w wyniku czego następuje gwałtowny wzrost populacji i zarazem gwałtowny spadek dobrostanu tych zwierząt. Dokarmiający powinien zadbać o sterylizację i kastrację swych podopiecznych oraz regularne szczepienia wykonywane w ramach finansowanych przez miasto akcji.
  • Oswajanie dzikich zwierząt z obecnością człowieka może spowodować ich brak czujności w kontaktach z ludźmi (co może skończyć się tragicznie - z reguły to człowiek jest największym zagrożeniem dla tych zwierząt).

Zanim więc podejmie się decyzję o dokarmianiu kotów wolno bytujących, należy zastanowić się, czy jest się w stanie robić to regularnie, przez cały okres ich życia. Należy przy tym pamiętać o systematyczności i dbałości o jakość pożywienia.

Niepokojące doniesienia z Janowa-Nikiszowca

W mediach społecznościowych w pierwszej połowie marca 2023 roku pojawiły się niepokojące doniesienia z katowickiej dzielnicy Janów-Nikiszowiec. Wedle relacji mieszkańców tej części miasta, ktoś ma truć wolno żyjące koty, rozsypując truciznę w rejonie ulicy Zamkowej. Oczywiście jest to zachowanie niezgodne z prawem, więc jeśli ktokolwiek posiada informacje dotyczące tego typu zdarzeń, powinien natychmiast zgłosić sprawę odpowiednim służbom.

Na razie do policjantów z tamtejszego komisariatu nie wpłynęło żadne zgłoszenie dotyczące tego typu zdarzeń. Gdyby takie zachowania zostały zgłoszone policjantom, to funkcjonariusze z pewnością zajęliby się sprawą. mówi w rozmowie z nami podkom. Agnieszka Żyłka z katowickiej policji

Warto przy tym pamiętać, że zapewnienie kotom schronienia niewiele kosztuje, a zwierzęta mogą się za pomoc odwdzięczyć. Katowicki magistrat przypomina:

  • Otwieranie okienek piwnicznych nie jest zabronione przepisami prawa, a utrudnianie sprawowania opieki nad bezdomnymi zwierzętami grozi konsekwencjami karnymi jak „postępowanie prowadzące do skutków porównywalnych do znęcania się”.
  • Jedno okienko lub otwór nie spowoduje wyziębienia piwnic, za to zapewni potrzebną wentylację, która zapobiegnie gnieżdżeniu się w zbyt ciepłych piwnicach prusaków, mrówek faraona itp.
  • Koty są doskonałym zabezpieczeniem przed plagą gryzoni.

Zobacz także

Po miesiącu od wybuchu w Szopienicach odnalazła się poszukiwana kotka Szarotka!
Po miesiącu od wybuchu w Szopienicach odnalazła się poszukiwana kotka Szarotka!
w Katowicach

Po miesiącu od wybuchu w Szopienicach odnalazła się poszukiwana kotka Szarotka!

Kotek Roman został poparzony. Trwa zbiórka i bazarek na leczenie zwierzaka
Kotek Roman został poparzony. Trwa zbiórka i bazarek na leczenie zwierzaka
w Katowicach

Kotek Roman został poparzony. Trwa zbiórka i bazarek na leczenie zwierzaka

Dzień Kota w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach
Dzień Kota w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach
w Katowicach

Dzień Kota w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach

do góry