Uczniowie z Katowic poznają tajniki IT. Firma Kyndryl dołącza do P-TECH

Kacper Jurkiewicz
06.04.2022w Katowicach

Międzynarodowy program rozwoju edukacyjno-zawodowego P-TECH ma nowego partnera - firmę Kyndryl. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach poznają tajniki nowoczesnych technologii. 

Fot. Julia, Wiktoria, Dawid, Jędrzej, Kacper, Kamil, Kevin, Kuba, Marcin, Marek, Robert, Wojtek, uczniowie biorący udział w programie P-TECH, z ZSTiO Nr 2 w Katowicach

W ramach programu uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach po pięciu latach nauki zdobędą maturę oraz możliwość uzyskania kwalifikacji rynkowej na piątym poziomie Polskiej Ramy Kwalifikacji z zakresu monitorowania konsoli oraz prowadzenia działań interwencyjnych w systemie Mainframe, która powstała dzięki współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych, partnerem merytorycznym P-TECH. Eksperci z firmy Kyndryl będą prowadzić wszystkie zajęcia dydaktyczne z tego obszaru.

Ostatnie dwa lata dobitnie nam potwierdziły, iż żyjemy w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, które wymaga od nas zarówno doskonałych umiejętności dostosowywania się do zmian, jak i zdolności przewidywania kierunków rozwojowych. Tak jak mówiłem w momencie wprowadzania pilotażowego programu P-TECH w Katowicach w 2019 roku, jest on odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie gospodarki na specjalistów IT, a w szerokim ujęciu na osoby z kompetencjami cyfrowymi. Po pierwsze, P-TECH wspiera nas w kształceniu młodych ludzi, którzy będą potrafili nadążać za zmieniającym się rynkiem pracy, zapewniając im stabilne zatrudnienie. Po drugie, P-TECH potwierdza, iż inwestorzy zagraniczni oraz szkoły wraz z lokalnym samorządem z sukcesem realizują inicjatywny przygotowujące młodzież do funkcjonowania w cyfrowej gospodarce. Dziękuję wszystkim za dotychczasową pracę i zaangażowanie! mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Głównym celem P-TECH jest wsparcie lokalnych społeczności. Jest to możliwe przez przygotowanie młodzieży do pracy w zawodach STEM niezależnie od branży, ale odpowiednio do potrzeb rynku pracy XXI wieku. Program P-TECH zapewnia uczniom wsparcie w rozwoju umiejętności naukowych, technicznych, pracowniczych i zawodowych. Dzięki wielostronnemu partnerstwu publiczno-prywatnemu uczniowie szkół technicznych i ogólnokształcących mogą się rozwijać także w środowisku zawodowym.

W sierpniu 2022 roku miną trzy lata odkąd wprowadziliśmy z naszymi partnerami, inicjatywę Pathways to Technology (P-TECH) do Polski, zaczynając właśnie tutaj w Katowicach. Od tego momentu udało nam się znacząco zwiększyć nasze zaangażowanie w zakresie strategii rozwoju edukacji technicznej w Polsce, zarówno w ramach programu P-TECH, jak również uruchamiając w ubiegłym roku, nowy program - SkillsBuild. powiedział dyrektor generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie, Marcin Gajdziński

W ramach P-TECH uczniowie będą m.in. śledzić codzienną pracę swojego mentora (tzw. „job shadowing”), poznając od wewnątrz środowisko biznesowe czy też biorąc udział w wykładach i stażach. P-TECH nie wymaga wprowadzania zmian do podstawy programowej. Firmy partnerskie w Katowicach, czyli IBM i Kyndryl w ZSTiO Nr 2 w Katowicach oraz Fujitsu Technology Solutions w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych we współpracy z kadrą dydaktyczną szkoły dostarczają dodatkowy wkład merytoryczny lub narzędzia do już istniejących przedmiotów i zajęć, tak by uczniowie zyskali konkretne umiejętności potrzebne na rynku pracy.

Jestem bardzo zadowolony, że dzięki podpisanemu porozumieniu nasi pracownicy mogą kontynuować swoje zaangażowanie w edukację młodzieży Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach w ramach nowej marki Kyndryl, tak jak przez ostatnie dwa lata. W Kyndryl przywiązujemy wielką wagę do działań na rzecz lokalnych społeczności, a zwłaszcza jeśli przyczynia się to do lepszego startu w życie zawodowe młodych ludzi, którzy być może w przyszłości zasilą szeregi naszych pracowników. Kształcenie nowych adeptów w różnych dziedzinach IT, między innymi: sztuczna inteligencja, rozwiązania chmurowe, zarządzanie projektami, etc, które prowadzimy w ramach P-TECH, jest istotne dla naszego centrum w Katowicach, ale również zapewni uczniom stabilna pracę w IT, pomagając im przygotować się do zawodów przyszłości. Takie zaangażowanie pracowników, wzmacnia ich poczucie sprawczości oraz daje możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i doświadczenia poprzez przekazywanie wiedzy młodzieży. mówi dyrektor generalny Kyndryl Customer Innovation Center w Polsce, Zbigniew Traczyk

P-TECH został współtworzony przez IBM w Stanach Zjednoczonych. Pierwsza szkoła przystąpiła do programu w 2011 roku na Brooklynie w ramach współpracy pomiędzy Departamentem Edukacji Miasta Nowy Jork, The City University w Nowym Jorku i IBM. Od tego momentu P-TECH został wdrożony w ponad 300 szkołach w 28 krajach. Obecnie program zrzesza 600 firm partnerskich i setki uniwersytetów. W Polsce IBM jest również partnerem branżowym wielu z tych inicjatyw.

W Polsce działa siedem szkół, w których prowadzone są zajęcia w ramach P-TECH. Oprócz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 i Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych z Katowic, do programu dołączyły także szkoły:

  • Zespół Szkół Elektronicznych w Radomiu,
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego z Krakowa,
  • Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie,
  • Technikum nr 1 „Szkoła na Leśnej” we Wronkach
  • i Zespół Szkół Politechnicznych w Łodzi.

Polska edycja programu P-TECH odbywa się przy wsparciu premiera Mateusza Morawieckiego i Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Zobacz także

Uczniowie z SP19 najlepszymi e-sportowcami w Esportowej Lidze Szkół. Zdobyli nagrodę wartą 50 tysięcy złotych!
Uczniowie z SP19 najlepszymi e-sportowcami w Esportowej Lidze Szkół. Zdobyli nagrodę wartą 50 tysięcy złotych!
w Katowicach

Uczniowie z SP19 najlepszymi e-sportowcami w Esportowej Lidze Szkół. Zdobyli nagrodę wartą 50 tysięcy złotych!

Matura 2022 w Katowicach. Terminy, zasady i przedmioty obowiązkowe. Ile uczniów z województwa śląskiego podejdzie do egzaminu dojrzałości?
Matura 2022 w Katowicach. Terminy, zasady i przedmioty obowiązkowe. Ile uczniów z województwa śląskiego podejdzie do egzaminu dojrzałości?
w Katowicach

Matura 2022 w Katowicach. Terminy, zasady i przedmioty obowiązkowe. Ile uczniów z województwa śląskiego podejdzie do egzaminu dojrzałości?

do góry