Urodziny Katowic 2022 - darmowy koncert, atrakcje, jarmark i dożynki

Olga Krzyżyk
31.08.2022w Katowicach

Urodziny Katowic 2022 rozpoczną się 2 września i potrwają do 15 września. W tym czasie na rynku w Katowicach będzie Jarmark Urodzinowy. Główny punkt świętowania to jednak koncert "Kocham Katowice", który odbędzie się 10 września na katowickim Muchowcu. W tym roku miasto Katowice świętuje 157. urodziny. Co innego zaplanowano w ramach urodzin Katowic?

ludzie bawiący się na koncercie

Urodziny Katowic 2022 - świętowanie od 2 do 15 września

11 września minie 157 lat od chwili, gdy Katowice stały się miastem. W tym roku urodziny Katowic potrwają od 2 do 15 września. Świętowanie rozpocznie Jarmark Urodzinowy na rynku. Stoiska będą czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-19:00, w soboty i niedziele do godz. 22:00. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci.

Główną urodzinową atrakcją będzie koncert "Kocham Katowice", który przygotuje wyjątkowy duet: Vito Bambino i Brodka. Koncert odbędzie się w sobotę 10 września w Katowickim Parku Leśnym na Muchowcu. Start o godzinie 16:00. Wstęp na koncert z okazji 157. urodzin Katowic jest darmowy. 

Do tradycji obchodów jubileuszu Katowic należą też: uroczysta sesja Rady Miasta oraz odsłonięcie popiersia w Galerii Artystycznej. Dodatkowo czeka nas Festiwal Organizacji Pozarządowych.

Jarmark Urodzinowy Katowic 2022

Budki z rękodziełem i smakołykami oraz karuzela. 2 września na katowickim rynku rozpocznie się Jarmark Urodzinowy Katowic. Jarmark potrwa do 15 września.

Zachęcamy mieszkańców i gości do wizyty na urodzinowym jarmarku. To doskonałe miejsce do spotkań z przyjaciółmi czy rodzin z dziećmi, dla których atrakcją może być przejazd kolejką lub udział w grze plenerowej. mówi naczelnik wydziału promocji Urzędu Miasta w Katowicach, Marta Chmielewska

Na Jarmarku będzie można nabyć m.in.

 • indyjskie herbaty,
 • tureckie kawy,
 • holenderskie sery,
 • włoskie
 • i węgierskie wędliny
 • czy gruzińskie wina.

Na stoiskach nie zabraknie polskich produktów regionalnych - będą miody, tłoczone naturalną metodą oleje, pierniki i rzemieślnicze krówki. W strefie gastronomicznej natomiast będzie można spróbować grillowanych serów górskich, belgijskich frytek, a także węgierskiego kołacza czy owoców w czekoladzie.

Dla dzieci atrakcją będzie z pewnością karuzela. Nie zabraknie również kolejki jeżdżącej po terenie Jarmarku oraz wielkoformatowych gier, które zapewne cieszyć się będą sporym zainteresowaniem najmłodszych odwiedzających katowicki Rynek.

Od 2 do 4 września, również w ramach Jarmarku Urodzinowego, odbędzie się Festiwal Piwa. Zagoszczą tu wówczas różne browary i food trucki.

O Urodzinowym Jarmarku w Katowicach przeczytasz też - TUTAJ.

Urodziny Katowic - koncert "Kocham Katowice" na Muchowcu

Koncert plenerowy z okazji 157. urodzin Katowic "Kocham Katowice" przygotuje wyjątkowy duet: Vito Bambino i Brodka. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 10 września w Katowickim Parku Leśnym na Muchowcu. Start o godz. 16:00. Wstęp na koncert jest darmowy.

Urodziny Miasta Katowice są doskonałą okazją, żeby przypomnieć, jak wielkim i różnorodnym muzycznym potencjałem dysponują Katowice. Dlatego zapraszamy mieszkańców na wspaniałe widowisko, które w tym roku przygotuje dla nas duet Vito Bambino i Brodka wraz ze swoimi gośćmi. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Na podwójnej scenie, liderom koncertu z okazji 157. urodzin Katowic będą towarzyszyć m.in.

 • Igo,
 • Ewa Bem,
 • Natalia Grosiak,
 • Rosalie.,
 • Natalia Szroeder,
 • Dagadana,
 • Jarecki,
 • Majka Jeżowska
 • i inni.

Na mieszkańców czekać będzie trzygodzinne show, które poprowadzi Gabi Drzewiecka. Przed głównym koncertem wieczoru, na scenie zaprezentują się laureaci tegorocznej edycji programu Dzielnica Brzmi Dobrze.

Urodziłem się w Katowicach i staram się pielęgnować związek z miastem. Z tego powodu koncert z mojej perspektywy urasta do rangi Opener’a. Bardzo cieszę się z tego, że zaproponowano mi rolę dyrektora artystycznego wydarzenia i że będę mógł współpracować w tym zakresie z Moniką Brodką, która ma fantastyczną energię. mówi artysta, Vito Bambino

Wraz z moim serdecznym kolegą Vito Bambino przejmiemy Katowice i zajmiemy się dyrekcją muzyczną koncertu z okazji urodzin Katowic. Bardzo się cieszę, że jako pierwsza kobieta w tej roli mam okazję być w tym miejscu. dodaje Monika Brodka

Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Dla najmłodszych, w ramach koncertu urodzinowego Katowic zorganizowana zostanie „strefa dla dzieci”, w której znajdą się bezpłatne dmuchańce, a do wspólnej zabawy małych katowiczan wciągną artyści teatralni.

Dzień później, czyli w niedzielę 11 września, na tej samej scenie, od godziny 16:30 rozpocznie się Motocyklowe Zakończenie Lata. W tym dniu zagrają: Big Cyc, Luxtorpeda, TSA Michalski/Niekrasz/Kapłon oraz EL.PANK.EL. Wstęp na koncerty jest darmowy.

Festiwal Organizacji Pozarządowych w Katowicach

Na rynku w Katowicach 10 września spotka się ponad 50 katowickich organizacji pozarządowych i kilkuset społeczników, by pod hasłem „Aktywni razem”, wspólnie promować ideę aktywności społecznej.

Festiwalowe miasteczko będzie działać od godz. 12:00 do 16:00 na placu nad Rawą przy katowickim rynku.

Festiwal Organizacji Pozarządowych jest imprezą, która propaguje i prezentuje działania organizacji pozarządowych działających w Katowicach, a także integruje mieszkańców.

Podczas Festiwalu chcemy pokazać, że organizacje pozarządowe to przede wszystkim ludzie je tworzący. Społecznicy niejednokrotnie poświęcają swój wolny czas, by pomagać innym czy pracować na rzecz dobra wspólnego. Zapraszamy mieszkańców, aby przyszli na plac przy Rawie na katowickim Rynku i poznali te osoby. Będzie można zobaczyć efekty ich działań i ewentualnie je wesprzeć - czy to poprzez zakup rękodzieła wykonanego przez podopiecznych fundacji i stowarzyszeń, czy też charytatywne zbiórki prowadzone przez organizacje. zachęca naczelnik wydziału polityki społecznej, Małgorzata Moryń-Trzęsimiech

W Festiwalu wezmą udział zarówno organizacje lokalne, jak i ogólnopolskie prowadzące aktywną działalność na terenie Katowic - od organizacji pomocowych wspierających różne grupy społeczne, przez organizacje proekologiczne, kulturalne, sportowe, edukacyjne, hobbystyczne, aż po organizacje doradcze i strażnicze.

Wśród atrakcji będą m.in.

 • występy artystyczne,
 • wystawa zdjęć i pamiątek z okazji 25. rocznicy uchwalenia konstytucji,
 • wymiana książkowa,
 • animacje,
 • malowanie buziek,
 • modelowanie balonów i puszczanie wielkich baniek mydlanych,
 • będzie również możliwość zagrania w wielkoformatowe gry plenerowe
 • i wzięcia udziału w loterii fantowej.

Chętni wezmą udział w warsztatach kulinarnych, plastycznych, np. malowania na wodzie, zajęciach sensorycznych z zakresu hortiterapii, czyli leczenia ogrodem, warsztatach wykonywania biżuterii, „zero waste”, czyli jak nie marnować jedzenia, a także zajęciach „sztrykowania i heklowania”.

Będą też konsultacje z prawnikiem i mediatorem, bezpłatne pomiary ciśnienia, poziomu cukru we krwi i spirometrii, a także nauka samobadania piersi.

Uroczysta sesja Rady Miasta Katowice i powiększenie Galerii Artystycznej

Urodzinowa tradycją Katowic jest uroczysta sesja Rady Miasta Katowice. W tym roku odbędzie się ona 12 września. W trakcie sesji radni przyznają tytuł honorowy „Zasłużony dla Miasta Katowice” oraz tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Katowice”.

W kolejne rocznice nadania Katowicom praw miejskich odsłaniane są rzeźby przedstawiające osoby szczególnie zasłużone dla miasta w dziedzinie kultury. Co roku, w pierwszej kolejności mieszkańcy głosują na osoby wskazane przez instytucje kultury, a ostateczną decyzję podejmuje prezydent Katowic. W tym roku to postać Krystyny Bochenek dołączy do grona ludzi kultury upamiętnionych w Galerii Artystycznej przy pl. Grunwaldzkim.

Na Krystynę Bochenek, Tadeusza Grabowskiego i Piotra Szmitke, w głosowaniu mieszkańców oddano łącznie ponad 57% głosów. Biorąc pod uwagę wyrównane wyniki głosowania, zdecydowałem, że uhonorujemy całą trójkę. W Galerii Artystycznej pojawi się popiersie Krystyny Bochenek, natomiast Piotr Szmitke i Tadeusz Grabowski zostaną uhonorowani tablicami pamiątkowymi. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

W poprzednich latach w ten sposób uhonorowano m.in.

 • Henryka Mikołaja Góreckiego,
 • Wojciecha Kilara,
 • Teofila Ociepkę,
 • Alfreda Szklarskiego
 • czy Bernarda Krawczyka.

W ubiegłym roku miejsce to wzbogaciły popiersia Kazimierza Kutza i Józefa Świdra.

Uroczyste odsłonięcie rzeźby upamiętniającej Krystynę Bochenek w Galerii Artystycznej na placu Grunwaldzkim planowane jest na 15 września o godz. 15:00. Odsłonięcie tablic poświęconych Piotrowi Szmitke i Tadeuszowi Grabowskiemu nastąpi w późniejszym terminie.

Katowickie dożynki w Podlesiu

W ramach Urodzin Katowic zaplanowano także dożynki. W Katowicach nie brakuje pól uprawnych. Dlatego też miasto ma swoje dożynki, święto ukończenia żniw i prac polowych. W tym roku Katowickie Dożynki odbędą się w niedzielę, 4 września w Podlesiu.

W ramach Katowickich Dożynek nie zabraknie barwnego korowodu z orkiestrą. Dożynki rozpocznie uroczysta msza świętej, która rozpocznie się o godz. 13:00 w kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej. Następnie, po mszy barwny korowód przejdzie spod kościoła na boisko MOSiR przy ulicy Sołtysiej 25a, gdzie czeka nas wspólne świętowanie do samego wieczora.

Podczas wydarzenia, będzie można m.in. zobaczyć wystawę drobnego inwentarza i Związku Hodowców Gołębi. Na uczestników czekać będzie strefa małej gastronomii, dla dzieci przygotowane zostaną dmuchańce, a na koniec wydarzenia odbędzie się koncert i impreza taneczna.

Zobacz także

Urodziny Katowic 2022: montaż sceny na koncert "Kocham Katowice". Wystąpi Brodka, Vito Bambino i przyjaciele
Urodziny Katowic 2022: montaż sceny na koncert "Kocham Katowice". Wystąpi Brodka, Vito Bambino i przyjaciele
w Katowicach

Urodziny Katowic 2022: montaż sceny na koncert "Kocham Katowice". Wystąpi Brodka, Vito Bambino i przyjaciele

Urodziny Katowic 2022. Brodka i Vito Bambino wraz z przyjaciółmi na scenie na Muchowcu [Program]
Urodziny Katowic 2022. Brodka i Vito Bambino wraz z przyjaciółmi na scenie na Muchowcu [Program]
w Katowicach

Urodziny Katowic 2022. Brodka i Vito Bambino wraz z przyjaciółmi na scenie na Muchowcu [Program]

Szkoła Podstawowa nr 21 w Podlesiu w Katowicach zostanie rozbudowana. Powstanie m.in. hala sportowa
Szkoła Podstawowa nr 21 w Podlesiu w Katowicach zostanie rozbudowana. Powstanie m.in. hala sportowa
w Katowicach

Szkoła Podstawowa nr 21 w Podlesiu w Katowicach zostanie rozbudowana. Powstanie m.in. hala sportowa

Wystartował Jarmark Urodzinowy Katowic 2022. Przysmaki i rękodzieło na rynku [Zdjęcia]
Wystartował Jarmark Urodzinowy Katowic 2022. Przysmaki i rękodzieło na rynku [Zdjęcia]
w Katowicach

Wystartował Jarmark Urodzinowy Katowic 2022. Przysmaki i rękodzieło na rynku [Zdjęcia]

Jarmark urodzinowy w Katowicach 2022. Smakołyki i rękodzieła na rynku
Jarmark urodzinowy w Katowicach 2022. Smakołyki i rękodzieła na rynku
w Katowicach

Jarmark urodzinowy w Katowicach 2022. Smakołyki i rękodzieła na rynku

Rowerem na Urodziny Miasta - Kocham Katowice 2022. Koncert w katowickim Muchowcu
Rowerem na Urodziny Miasta - Kocham Katowice 2022. Koncert w katowickim Muchowcu
w Katowicach

Rowerem na Urodziny Miasta - Kocham Katowice 2022. Koncert w katowickim Muchowcu

Urodziny Katowic 2022. Brodka, Vito Bambino i przyjaciele pojawią się na wielkiej scenie w Dolinie Trzech Stawów
Urodziny Katowic 2022. Brodka, Vito Bambino i przyjaciele pojawią się na wielkiej scenie w Dolinie Trzech Stawów
w Katowicach

Urodziny Katowic 2022. Brodka, Vito Bambino i przyjaciele pojawią się na wielkiej scenie w Dolinie Trzech Stawów

do góry