W Katowicach doszło do niezwykłego porodu! To jedyna taka mama w Polsce

Kamil Zatoński
03.02.2022w Katowicach

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym SUM w Katowicach doszło do niezwykłego porodu! Zdrową córeczkę urodziła pani Monika, która choruje na mukowiscydozę i jest jedną z 60 pacjentek na świecie oraz jedyną w Polsce, która przyjmuje leki nowej generacji modulujące białko CFTR. Pomimo przewlekłej choroby, 26.01.2022, urodziła w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym SUM w Katowicach dziecko.

Fot. Szczęśliwa pani Monika z córeczką Lilianą

Moją chorobę zdiagnozowano, jak miałam 6 miesięcy. Wtedy nie dawano mi szans na przeżycie. Choruję na mukowiscydozę pełnoobjawową - płucną i brzuszną. Całe moje wnętrze jest zainfekowane. To choroba genetyczna. Gen otrzymałam od mamy i taty. 

mówi pani Monika

Decyzja o ciąży była oczywiście konsultowana z lekarzami. Dziś jestem ogromnie szczęśliwa. Mam nadzieję, że leki będą w końcu refundowane jak w większości państw Europy i da nam to wszystkim szanse na lepsze jutro.

dodaje mama Liliany

Przyjmowane leki nowej generacji działają przyczynowo przywracając prawidłowe funkcjonowanie dróg oddechowych. Poród odbył się przez cięcie cesarskie i był możliwy dzięki zaangażowaniu zespołu anestezjologów pod kierownictwem lek. Sławomira Domagały z Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz perinatologów z Kliniki Ginekologii i Położnictwa pod kierownictwem dr Tomasza Zielińskiego i lek. Katarzyny Korony.

Pacjentka dokonała rzeczy niezwykłej. Zebrała na zbiórce pieniądze na lek, dzięki któremu poprawił się jej stan fizyczny. Zaszła w ciąże naturalnie i urodziła zdrową dziewczynkę. Za sukcesem często stoi zespół ludzi. Tak było w tym przypadku. Współpraca pacjentki i lekarzy. 

mówi lek. Katarzyna Korona

Poród nie byłby możliwy bez konsultacji z profesorem Henrykiem Mazurkiem kierownikiem Oddziału Klinicznego Pneumonologii Mukowiscydozy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce Zdroju, który prowadzi pacjentkę od urodzenia.

Dziś szczęśliwa mama i córeczka Lilianna zostaną wypisane do domu.

Zbiórka na leczenie pani Moniki: Zbiórka charytatywna | Siepomaga.pl

 

 

do góry