W Katowicach kolejne budynki będą "Łapać deszczówkę". W mieście pojawią się nowe zbiorniki

W Katowicach od 2020 r. realizowana jest akcja „Łapiemy deszczówkę”. W ramach tego programu w pobliżu budynków mieszkalnych znajdujących się w zasobie komunalnym w różnych częściach miasta montowane są pojemniki na deszczówkę, która później jest wykorzystywana do podlewania zieleni. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zainstaluje w tym roku kolejnych 25 takich zbiorników.
Katowice ustawią kolejne pojemniki na deszczówkę
W nowej edycji programu „Łapiemy deszczówkę” zamontowanych zostanie aż 25 pojemników.
W Katowicach jesteśmy świadomi obowiązku adaptacji do zmian klimatu. W tym zakresie działamy na wielu frontach. Z jednej strony prowadzimy nasadzenia zieleni w centrum miasta, tak jak, chociażby miało to miejsce na al. Korfantego czy ul. Warszawskiej, z drugiej natomiast za ponad 92 mln zł wybudowaliśmy sieć 27 zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności 11 mln litrów, które pozwalają magazynować wodę podczas ulewnych deszczów. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Do tego dochodzi edukacja wśród dzieci i młodzieży oraz drobniejsze, ale równie istotne zadania jak montaż przy budynkach z zasobu miejskiego zbiorników, dzięki którym możliwe jest podlewanie osiedlowej zieleni. W ciągu czterech dotychczasowych lat działania akcji „Łapiemy deszczówkę” KZGM i TBS zamontowały ponad 250 takich zbiorników, które pozwalają na zebranie łącznie ponad 91 tys. litrów deszczówki. dodaje prezydent
W tym roku zaplanowano ustawienie kilkudziesięciu nowych pojemników w różnych dzielnicach Katowic. Katowicki KZGM za 11,5 tys. zł zakupił 25 zbiorników, każdy o pojemności 450 l. Wybór lokalizacji poprzedza analiza techniczna, a także konsultacje z mieszkańcami i zarządcami nieruchomości.
Montaż pierwszych zbiorników ruszy jeszcze w maju i obejmie m.in. takie lokalizacje jak:
- ul. Grażyńskiego,
- ul. Warmińska,
- ul. Małopolska
- oraz ul. Piotrowicka.
Mieszkańcy kamienic wchodzących w skład miejskiego zasobu komunalnego, którzy chcieliby, aby takie pojemniki zostały zamontowane również przy ich kamienicach mogą zgłosić to do poszczególnych Oddziałów Eksploatacji Budynków KZGM.
Dla nas to naturalny kierunek rozwoju. Ekologia i oszczędność idą w parze. Montaż pojemników nie tylko pozwala zagospodarować wodę opadową, ale też przyczynia się do zmniejszenia kosztów utrzymania zieleni, co w dłuższej perspektywie korzystnie wpływa również na finanse mieszkańców. zaznacza dyrektor KZGM, Marcin Gawlik
W ciągu czterech lat akcji „Łapiemy deszczówkę” sam tylko KZGM postawił 176 sztuk zbiorników. Znajdują się one przy budynkach należących miasta m.in. przy ulicach: Zarębskiego, Uniczowskiej, Owsianej, Bytkowskiej, Kijowskiej, Mariackiej, Plebiscytowej, Wojewódzkiej czy Ligonia. Mają pojemność od 210 l do 1000 l.
Inicjatywa, która zyskała bardzo pozytywny odbiór wśród mieszkańców, wpisuje się w realizowaną przez miasto politykę zrównoważonego rozwoju i ma na celu m.in. ograniczenie zużycia wody wodociągowej, przeciwdziałanie skutkom suszy oraz promowanie postaw proekologicznych wśród katowiczan.
Deszczówkę gromadzi także KTBS
Pojemniki na zarządzanym przez siebie terenie zamontował nie tylko KZGM, ale też KTBS. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat m.in. przy ul. Pod Kasztanami i Saint Etienne pojawiły się 63 nowe instalacje. Razem ze zbiornikami zamontowanymi wcześniej KTBS dysponuje dzisiaj 77 zbiornikami.
Kiedy w 2020 r. pierwsze zbiorniki pojawiły się na naszych osiedlach, od razu wzbudziły zainteresowanie. Mieszkańcy dostrzegają korzyści – zarówno ekologiczne, jak i praktyczne. Dlatego zdecydowaliśmy się kontynuować ten projekt w szerszym zakresie. podkreśla prezes KTBS, Janusz Olesiński
Zbiorniki montowane przez KZGM i KTBS to specjalnie zaprojektowane pojemniki, które gromadzą wodę spływającą z dachów budynków poprzez systemy rynnowe. Tak zebrana woda wykorzystywana jest m.in. do podlewania zieleni osiedlowej, mycia powierzchni utwardzonych czy też na potrzeby prac porządkowych. W zależności od warunków technicznych danego budynku oraz potrzeb mieszkańców, pojemność zbiorników jest dostosowywana indywidualnie do lokalizacji.
Na powstającym aktualnie przy ul. Kosmicznej nowym osiedlu KTBS zaplanowano odzysk wody deszczowej, która wykorzystywana będzie do spłukiwania toalet. Dodatkowo zaprojektowano zbiornik dekoracyjny z funkcją zbiornika retencyjnego, przejmującego wodę deszczową z placu rekreacyjnego, znajdującego się wokół zbiornika. Zbiornik posiadać będzie przelew awaryjny, odprowadzający wodę do ogrodów deszczowych.
Zobacz także

Nocne burze i ulewy. W Katowicach bez szkód, w województwie śląskim 231 interwencji
![Trzy razy więcej chętnych niż mieszkań KTBS przy ul. Mariackiej. Powstały tu nowoczesne mieszkania dla seniorów [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-05/TBS_Mariacka_32_mini.jpeg)
Trzy razy więcej chętnych niż mieszkań KTBS przy ul. Mariackiej. Powstały tu nowoczesne mieszkania dla seniorów [Zdjęcia]
![Inwestycja KTBS przy ul. Kosmicznej nabiera kształtów! [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-05/Trwa_budowa_osiedla_katowickiego_TBS_przy_ul._Kosmicznej_fot._KAW_mini.jpg)
Inwestycja KTBS przy ul. Kosmicznej nabiera kształtów! [Zdjęcia]
![Rusza nabór na wynajem nowych mieszkań KTBS przy ul. Mariackiej [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-04/KTBS_mini.jpeg)
Rusza nabór na wynajem nowych mieszkań KTBS przy ul. Mariackiej [Zdjęcia]

KZGM wyremontuje kolejne 61 mieszkań. Zarezerwowano na nie ponad 3 mln zł

Remont budynku przy Francuskiej 80. KZGM w Katowicach ogłosił przetarg

100 kolejnych zbiorników na deszczówkę w Katowicach od KZGM. Trafią też do mieszkańców
