W Katowicach powstaną sąsiedzkie warsztaty? Działają już w Warszawie i Wrocławiu

Kamil Zatoński
17.02.2022w Katowicach

Czy w Katowicach powstaną sąsiedzkie warsztaty? Z taką propozycją wyszli mieszkańcy, a z konkretnym pomysłem do miasta zgłosił się radny Dawid Kamiński z Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o miejsca, w których mieszkańcy mogą majsterkować lub naprawić swoje domowe urządzenia. - Stwórzmy jedno takie miejsce w Katowicach. Zobaczmy, jak działa i pójdźmy za ciosem - mówi portalowi WKatowicach.eu radny Kamiński. 

Fot. Warszawa lokalnie. Męska Szopa Wola w WarszawieSam pomysł utworzenia sąsiedzkich warsztatów na terenie Katowic wyszedł ze strony mieszkańców. 

Kiedyś były takie inicjatywy, ale nie doszły do skutku. Sąsiedzkie warsztaty działają już w Warszawie czy Wrocławiu. To są małe miejsca, wielkości garażu, gdzie 2-3 osoby mogą skorzystać z narzędzi i naprawić swoje urządzenia lub majsterkować. Oczywiście takie miejsce musiałoby być prowadzone przez fundację lub stowarzyszenie. Z ogólnodostępnymi miejscami bywa różnie. Mogłoby dojść do kradzieży sprzętu z warsztatu.

mówi nam radny Dawid Kamiński

Chciałbym, żeby pierwszy taki warsztat powstał w Piotrowicach, Ligocie lub Kostuchnie. Później można iść za ciosem i stworzyć po 2-3 takie warsztaty w każdej stronie Katowic. 

dodaje Kamiński

W Warszawie działa Męska Szopa

W samej stolicy działa już kilka takich warsztatów o nazwie "Męska Szopa", która jest inspirowana siecią Men’s Shed, która powstała i funkcjonuje w Australii. Tego typu warsztaty działają z powodzeniem także w innych krajach m.in. w Wielkiej Brytanii czy Holandii. Majsterkowicze z najbliższej okolicy mogą w nich bezpłatnie korzystać z narzędzi i realizować wspólne projekty.

Fot. Męska Szopa Warszawa Włochy

Niech nie zwiedzie was nazwa tego miejsca. Męskie Szopy to przestrzeń dla wszystkich - płeć i wiek nie mają znaczenia. Każdy mieszkaniec może skorzystać ze specjalistycznego sprzętu stolarskiego i wykonać na miejscu to, co sobie wymarzy. Można zbudować coś od podstaw, naprawić lub przerobić gotowy sprzęt zgodnie z potrzebami. Każdy użytkownik może dostać też wsparcie wolontariuszy i wolontariuszek, którzy pełnią dyżury w Męskiej Szopie. Nasze ekspertki i nasi eksperci doradzą oraz pomogą w obsłudze dostępnych narzędzi.

mówią inicjatorzy Męskiej Szopy

Zobacz także

Przewozy towarowe w Katowice Airport. To lider w segmencie cargo
Przewozy towarowe w Katowice Airport. To lider w segmencie cargo
poza Katowicami

Przewozy towarowe w Katowice Airport. To lider w segmencie cargo

AZS UŚ Katowice Basketball Team z szansą na awans do 1. ligi
AZS UŚ Katowice Basketball Team z szansą na awans do 1. ligi
Sportowe

AZS UŚ Katowice Basketball Team z szansą na awans do 1. ligi

do góry