W Podlesiu powstaje nowy parking. Na kierowców czekać będzie 51 miejsc

Kacper Jurkiewicz
14.02.2022w Katowicach

W pobliżu stacji kolejowej Katowice-Podlesie powstaje nowy parking. Na podróżujących czekać będzie 51 bezpłatnych miejsc parkingowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Mieszkańcy będą mogli zostawić niedleko stąd także swoje rowery. Planowane oddanie parkingu do użytku to początek drugiego kwartału 2022 roku.

Fot. Grzegorz Bargieła/WKatowicach.eu. W Podlesiu trwają prace nad nowym parkingiem dla mieszkańców

Na nowy parking w Podlesiu czeka wielu mieszkańców

Inwestycja jest odpowiedzią na prośby mieszkańców, które wpływały do prezydenta Katowic. Zasadnicze prace wykonuje tutaj siłami własnymi Miejski Zakład Ulic i Mostów w Katowicach. Obecnie osoby chcące przesiąść się do pociągu, zostawiają samochód na dzikim parkingu znajdującym się od strony ul. Uniczowskiej. Z kolei rowerzyści mogą korzystać z wiaty rowerowej, która powstała dzięki głosom mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. W najbliższym czasie nadejdą zmiany, dzięki którym ma poprawić się komfort podróżnych, a także wygląd okolicy.

Tworzymy parking dla samochodów i rowerów, by jeszcze bardziej komfortowo można było podróżować z tej części miasta do centrum. To inwestycja szczególnie dla tych, którzy decydują się na podróż koleją. Mogą zostawić tutaj samochód lub rower. powiedział portalowi WKatowiach.eu, prezydent Katowic, Marcin Krupa

Dla podróżujących czekać będzie 51 bezpłatnych miejsc parkingowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, to z parkingu będzie można skorzystać już na początku drugiego kwartału 2022 roku.

Rozwiązanie to wpisuje się w naszą koncepcję zrównoważonego transportu. Pasażerowie komunikacji publicznej oczekują dziś nie tylko nowoczesnych pojazdów, ale także komfortowych miejsc, w których będą się przesiadać i czekać na kolejne połączenia. Takie warunki zapewniają dziś centra przesiadkowe Sądowa, Ligota, Brynów i Zawodzie. mówi prezydent Marcin Krupa

Komfortowy, ekologiczny i ekonomiczny transport w Katowicach

Budowa parkingu przy stacji Katowice-Podlesie to kolejna z inwestycji mających na celu usprawnienie i uczynienie transportu bardziej komfortowym. Pierwszy katowicki Park&Ride - znajdujący się w Ligocie - otwarto pod koniec 2018 roku, a wartość tej inwestycji wyniosła 10 mln zł. Następny był Międzynarodowy Dworzec Autobusowy przy ul. Sądowej, który kosztował 66 mln zł. Z kolei w grudniu 2020 r. do tej listy dopisano centra przesiadkowe „Zawodzie” (wartość 95,2 mln zł) i Brynów (wartość 89,4 mln zł).

Mieszkańcy długo wyczekiwali na budowę parkingu na Podlesiu. Jego szacowany koszt wraz z wykończeniem prac siłami własnymi MZUiM - to 244 tys. zł. Parking to czasowe rozwiązanie kwestii pozostawienia samochodów w okolicy stacji Katowice-Podlesie. Docelowo powstanie tu specjalistyczna infrastruktura dostosowana do potrzeb centrów przysiadkowych, która została już zaprojektowana przez miasto. Jednak realizacja tej inwestycji będzie możliwa dopiero po zrealizowaniu przez PKP PLK S.A. przebudowy linii kolejowej.

Dziś stąpamy po cienkim lodzie. Nie wiemy, co planuje PKP PLK i jak oraz w którą stronę chce się rozbudować. To blokowało nasze wcześniejsze działania. Obecnie podpisaliśmy porozumienie z PKP PLK, według którego nie będziemy rościć od nich kosztów w przypadku, kiedy dojdzie do rozbudowy torowiska czy jakichkolwiek zmian w obecnym śladzie. Możemy więc przeprowadzić tę inwestycje biorąc troszkę odpowiedzialność na swoje barki. zaznacza prezydent Marcin Krupa

Miasto od kilku lat stara się zachęcać mieszkańców do korzystania z transportu publicznego. Według MZUiM, centra przesiadkowe oraz parkingi niosą wiele korzyści dla mieszkańców i osób odwiedzających Katowice. Dzięki pozostawieniu tam samochodu i skorzystaniu z komunikacji zbiorowej, zmniejsza się natężenie ruchu w centrum miasta i można poruszać się zdecydowanie szybciej, nie tracąc czasu na stanie w korkach czy poszukiwanie miejsca parkingowego. Dzięki temu mamy także zaoszczędzić pieniądze i nie zatruwamy środowiska - wytwarza się mniej spalin oraz jest mniejszy hałas.

7 zdjęć

Budowa nowego parkingu w Podlesiu

Zobacz także

Do końca lipca bez parkowania w Strefie Kultury. Rozpoczynają się prace do WUF11
Do końca lipca bez parkowania w Strefie Kultury. Rozpoczynają się prace do WUF11
w Katowicach

Do końca lipca bez parkowania w Strefie Kultury. Rozpoczynają się prace do WUF11

Nowy parking w dzielnicy Podlesie jest gotowy
Nowy parking w dzielnicy Podlesie jest gotowy
w drodze

Nowy parking w dzielnicy Podlesie jest gotowy

Płatne parkowanie w katowickiej Strefie Kultury. Znamy cennik
Płatne parkowanie w katowickiej Strefie Kultury. Znamy cennik
w drodze

Płatne parkowanie w katowickiej Strefie Kultury. Znamy cennik

Budują nowy parking w Podlesiu
Wideo
WIDEO Z Katowic

Budują nowy parking w Podlesiu

do góry