WUF11 w Katowicach. 11 stref miejskich na 11. sesję Światowego Forum Miejskiego. Wiemy, co będziemy mogli w nich robić

Kacper Jurkiewicz
09.06.2022w Katowicach

Warsztaty, potańcówki, przedstawienia, a także ciekawe wykłady. To wszystko, a nawet więcej, czeka na mieszkańców Katowic podczas Światowego Forum Miejskiego (WUF11). To będzie dobra okazja do wspólnej, dobrej zabawy i integracji z mieszkańcami różnych państw z całego świata, którzy przyjadą na kilka dni do Katowic. W mieście uruchomionych zostanie 11 różnych punktów z atrakcjami - 11 stref miejskich na 11. sesję Światowego Forum Miejskiego.

Fot. Grzegorz Bargieła/WKATOWICACH.eu. Tak pod koniec maja prezentowały się konstrukcje na parkingu w Strefie Kultury. Podczas WUF11 będzie tu Strefa Expo

WUF11 na mieście

Już pod koniec czerwca w Katowicach odbędzie się Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum). To bardzo ważne wydarzenie, na które zjadą się przedstawiciele miast i różnych instytucji z całego świata. Podczas konferencji rozmawiać będą o przemianach jakie zachodzą w miastach, o tym jak miasta zmieniają się dla mieszkańców i jak powinny się zmieniać, by być bezpieczniejsze czy bardziej dostępne. Mieszkańcy zainteresowani tą tematyką mogą rejestrować się do uczestnictwa w wydarzeniach, które odbywać się będą w Spodku oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym. 

To nie jedyna forma uczestnictwa, z której można skorzystać. W ramach akcji "WUF na mieście" na terenie Katowic rozmieszczone zostanie 11 specjalnych stref, w których będziemy mogli podjąć się różnych aktywności. Co na nas czeka?

WUF11 na mieście - 11 stref w Katowicach

Metrolab
Strefa dyskusji o mieście i polityce miejskiej w rożnych kontekstach: transportu i mobilności, planowania przestrzennego, ekologii, gospodarki oraz tożsamości społeczno-kulturowej. Planowane są w niej spotkania, debaty, wystawy i warsztaty poruszające kwestie ważne dla mieszkańców metropolii. Będzie tu można poznać cele i priorytety Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a także realizowane w niej projekty.

 • Gospodarz: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
 • Lokalizacja: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, ul. Bankowa 11A.

Miasteczko młodych
Strefa plenerowa w zielonej przestrzeni Parku Boguckiego. Będą w niej organizowane liczne atrakcje skierowane przede wszystkim do młodzieży. Dowiemy się tu więcej o funkcjonowania miasta, poznamy ciekawych ludzi z całego świata i miło spędzimy czas przy dobrej muzyce. W Miasteczku będzie można także wziąć udział w różnych aktywnościach sportowych. W programie m.in. silent disco, kino plenerowe, rozgrywki piłki siatkowej i zajęcia jogi.

 • Gospodarz i partnerzy: Rada Młodych przy WUF11, Miasto Katowice.
 • Lokalizacja: Park Bogucki.

Strefa relaksu
Strefa zlokalizowana w centrum miasta, tuż przy rynku nad Rawą. Będzie to miejsce przeznaczone do odpoczynku i relaksu. W spokojnej atmosferze strefy będzie można pogłębić wiedzę o kierunkach rozwoju świata wyznaczonych przez cele zrównoważonego rozwoju. 

 • Gospodarz: Miasto Katowice.
 • Lokalizacja: Rynek, nad Rawą.

Strefa nauki

Strefa utworzona we współpracy ze śląskimi uczelniami, które pomogą spojrzeć z bliska na tematy miejskich technologii, ekologii i zrównoważonego rozwoju przez pryzmat nauk ścisłych, technicznych i społecznych, a także sztuki czy sportu. Spotkania przyjmą formę wykładów, debat i warsztatów oraz innych form aktywności, zarówno w plenerze - w ustawionych w tym celu namiotach - jak i wewnątrz budynków Uniwersytetu Śląskiego.

 • Gospodarz i partnerzy: Uniwersytet Śląski oraz Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, Akademia WSB, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny.
 • Lokalizacja: Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego, ul. Uniwersytecka 4, 40-007 Katowice.

Strefa innowacji
W strefie innowacji podczas warsztatów, pokazów, debat oraz spotkań z praktykami i ekspertami zostaną poruszone tematy szeroko rozumianej innowacyjności miejskiej, projektów impactowych i rozwiązań smart city. W programie przewidziano prezentacje sposobów wykorzystania technologii sztucznej inteligencji i IoT czy technologii służących innowacjom społecznym; nie zabraknie też wątków związanych z transformacją przestrzeni miejskiej, jaka dokonuje się dzięki współpracy samorządu ze środowiskiem biznesowym.

 • Gospodarz i partnerzy: Miasto Katowice.
 • Lokalizacja: Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink, ul. Teatralna 17A.
Fot. WUF. Mapa z rozmieszczonymi punktami z atrakcjami

Strefa centrum

Zlokalizowana w sercu miasta strefa będzie zachęcała katowiczan, mieszkańców metropolii oraz gości WUF11 do odwiedzin przede wszystkim wydarzeniami artystycznymi. W głównej przestrzeni rynku stanie scena, na której nie zabraknie muzycznych niespodzianek, koncertów, występów lokalnych artystów czy teatralnych przedstawień. Będzie też okazja do wzięcia udziału w wieczornych potańcówkach.

 • Gospodarz i partnerzy: Miasto Katowice.
 • Lokalizacja: Rynek.

KATO Urban Corner
Zlokalizowana w samym centrum miasta strefa stanie się centrum edukacji o celach zrównoważonego rozwoju. Od czerwca do końca września na rogu ulic Młyńskiej i Pocztowej będzie można odwiedzić interaktywną wystawę poświęconą kierunkom rozwoju współczesnego świata oraz wziąć udział w dziesiątkach ciekawych wydarzeń.
Będzie tu można m.in. sprawdzić, jak Katowice realizują cele zrównoważonego rozwoju, wziąć udział w warsztatach dla dorosłych i dzieci, projekcjach filmowych czy spotkaniach z ekspertami.

Otwarcie strefy już 10 czerwca. Znamy też pierwsze atrakcje to m.in. „Many Monkeys” - warsztaty o zrównoważonej modzie z Mają Kotalą (12 czerwca), Jesteśmy zmianą - gra terenowa (18 czerwca) czy Akademia Miejskiego Ogrodnika - pierwsza pomoc dla roślin (26 czerwca). 

Program wydarzeń dostępny będzie na www.katourbancorner.pl - na tej stronie będzie można też zagrać w gry o tematyce zrównoważonego rozwoju. 

 • Gospodarz: Miasto Katowice.
 • Lokalizacja: róg ulic Młyńskiej i Pocztowej.

Strefa kultury i sztuki
Strefa zaaranżowana w przestrzeni Muzeum Śląskiego, które zostało utworzone na terenach dawnej kopalni węgla kamiennego. Każdy gość WUF11 będzie miał szansę odwiedzić tu wystawę o historii i transformacji regionu, która - podobnie jak cała przestrzeń strefy - odnosi się do tematu przewodniego tegorocznej konferencji.

 • Gospodarz: Województwo Śląskie.
 • Lokalizacja: Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1.

Strefa miasta muzyki
Strefa zlokalizowana w najbardziej rozrywkowej części Katowic. Będzie sprzyjała uczestnikom WUF11 oraz mieszkańcom odwiedzający deptak przy ulicy Mariackiej do wspólnej zabawy i integracji. Dzięki zaplanowanym tu koncertom i występom lokalnych zespołów Katowice przypomną o swoim tytule miasta kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Ulica Mariacka odpowie jednak nie tylko na potrzeby fanów muzyki, ale również smakoszy dzięki licznym restauracjom i kawiarniom, z których wiele zaangażowało się w program „WUF Friendly” przygotowując specjalne menu dla uczestników Światowego Forum Miejskiego.

 • Gospodarz: Miasto Katowice.
 • Lokalizacja: deptak przy ul. Mariackiej.

Miasto360
Strefa zlokalizowana w Śródmieściu - w miejscu, w którym przecinają się najważniejsze trakty komunikacyjne Katowic - zdaje się przypominać o ciągłym rozwoju miasta, o szansach i wyzwaniach, które przed nim stoją, ale też o przeszkodach na drodze do dalszego wzrostu. Podobnie jak przygotowana przez Akademię Sztuk Pięknych wystawa „Utopie/Dystopie. Przyszłość Miasta”, którą będzie można tutaj oglądać. W strefie odbędą się również Forum Obserwatorium Polityki Miejskiej, Urban Lab Forum oraz sesja Human Smart Cities. Wszystko w formie inspirujących wykładów, warsztatów, spotkań autorskich i swobodnych dyskusji pozwalających na wymianę doświadczeń i refleksji na temat przyszłości miast.

 • Gospodarz: Instytut Rozwoju Miast i Regionów, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.
 • Lokalizacja: Rondo Sztuki przy Rondzie im. gen. J. Ziętka.

Urban Cinema by Santander

Zlokalizowane w śródmieściu znane kino studyjne będzie przestrzenią dla rozmowy o problematyce miejskiej z zaangażowaniem przedstawicieli nauki, polityki i mieszkańców. Będzie tu można uczestniczyć w wieczornych seansach filmowych o tematyce miejskiej oraz środowiskowej. Pokazy będą uzupełnione spotkaniami z ekspertami, podczas których będzie okazja do udziału w otwartej dyskusji.

 • Gospodarz i partnerzy: Instytut Rozwoju Miast i Regionów, Santander Bank Polska.
 • Lokalizacja: Kino „Rialto”, ul. Św. Jana 24.

Zobacz także

Darmowy transport na WUF11. Uczestnicy pojadą komunikacją ZTM bezpłatnie
Darmowy transport na WUF11. Uczestnicy pojadą komunikacją ZTM bezpłatnie
w Katowicach

Darmowy transport na WUF11. Uczestnicy pojadą komunikacją ZTM bezpłatnie

WUF11 już za 13 dni. W Strefie Urban EXPO pojawi się 89 wystawców z 43 krajów
WUF11 już za 13 dni. W Strefie Urban EXPO pojawi się 89 wystawców z 43 krajów
w Katowicach

WUF11 już za 13 dni. W Strefie Urban EXPO pojawi się 89 wystawców z 43 krajów

Kato Urban Corner otwarty. To jedna ze stref WUF11. Co tutaj znajdziemy?
Kato Urban Corner otwarty. To jedna ze stref WUF11. Co tutaj znajdziemy?
w Katowicach

Kato Urban Corner otwarty. To jedna ze stref WUF11. Co tutaj znajdziemy?

Poznaliśmy zwycięzców Katowice Energy Innovation Challenge
 Poznaliśmy zwycięzców Katowice Energy Innovation Challenge
w Katowicach

Poznaliśmy zwycięzców Katowice Energy Innovation Challenge

TYLKO U NAS: Nowy neon w centrum Katowic i konkurs dla mieszkańców! Przygotowany na Światowe Forum Miejskie
TYLKO U NAS: Nowy neon w centrum Katowic i konkurs dla mieszkańców! Przygotowany na Światowe Forum Miejskie
w Katowicach

TYLKO U NAS: Nowy neon w centrum Katowic i konkurs dla mieszkańców! Przygotowany na Światowe Forum Miejskie

Wielkie miasteczko WUF w rejonie Spodka i MCK. Powstaje kilka tymczasowych pawilonów WIDEO
Wielkie miasteczko WUF w rejonie Spodka i MCK. Powstaje kilka tymczasowych pawilonów WIDEO
w Katowicach

Wielkie miasteczko WUF w rejonie Spodka i MCK. Powstaje kilka tymczasowych pawilonów WIDEO

Przed MCK i Spodkiem powstają konstrukcje. Za 30 dni w Katowicach odbędzie się Światowe Forum Miejskie
Przed MCK i Spodkiem powstają konstrukcje. Za 30 dni w Katowicach odbędzie się Światowe Forum Miejskie
w Katowicach

Przed MCK i Spodkiem powstają konstrukcje. Za 30 dni w Katowicach odbędzie się Światowe Forum Miejskie

do góry