Weekend majowy 2022. Gdzie i jak spędzić majówkę w Katowicach i okolicach?

Kacper Jurkiewicz
30.04.2022w Katowicach

Nadciąga majówka. Zrobiliśmy przegląd miejsc, w które warto się wybrać, żeby odpocząć i miło spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi. To miejsca z Katowic, ale również okolicznych miast. Wielu z nas chce gdzieś wyjechać, by odpocząć, a zdecydowanie jest gdzie. Przeczytajcie nasze propozycje. 

Fot. Kacper Jurkiewicz/WKATOWICACH.eu. Od 1 maja wejdziemy na wieżę widokową w Muzeum Śląskim. Warto odwiedzić muzeum i zobaczyć różne wystawy

Majówka to czas, w którym wielu z nas wyjeżdża lub szuka miejsca do spędzania wolnego czasu. Wiele osób stawia na aktywny wypoczynek. Wybraliśmy kilka miejsc z Katowic i okolic, do których warto pojechać lub się przespacerować. 

Dolina Trzech Stawów idealna na spacer

Wyjątkowe miejsce na spacer. Możemy przybyć tu z rodziną lub przyjaciółmi. Jeśli pogoda dopisze to czekać nas będzie idealny spacer. Macie rower lub rolki? Nie brakuje tu ścieżek rowerowych, po których możemy jeździć. Jeśli chcemy spędzić dobrze czas na świeżym powietrzu - to zdecydowanie polecamy wybrać się na Dolinę.

Centrum Kato rozpoczyna nowy sezon 

Wolny czas możemy spędzić bawiąc się i odpoczywając na świeżym powietrzu. Już w piątek, 29 kwietnia, rusza Centrum Kato. Na tarasach Spodka czekać będą punkty gastronomiczne, hamaki, dobre napoje, a chętnych do zabawy będą bawić DJe. Punkt będzie otwarty w środy i czwartki w godz.16:00-24:00, piątki i soboty w godz. 16:00-02:00 oraz w niedziele od 14:00 do 24:00. 

Wyjątkowy koncert w Sosnowcu 

W Sosnowcu odbędzie się koncert "Wolność, Muzyka, Niezależność", którym miasto świętować będzie 120. urodziny Jana Kiepury oraz 120-lecia miasta Sosnowiec. Impreza odbędzie się 3 maja przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Zagrają: Basia Dratwińska, Szymon Komasa, Reni Jusis, Mietall Waluś, Rahim i Fokus, Król oraz Karaś/Rogucki. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Start o godz. 19:00.

Muzeum Śląskie zachęca do zwiedzania

Długi weekend warto wykorzystać również, by zażyć trochę kultury. Polecamy wycieczkę do Muzeum Śląskiego, gdzie czeka wiele interesujących wystaw. Same wnętrza oraz tarasy przed budynkami są przepiękne. Od 1 maja będzie można wejść również na wieżę widokową (o ile będzie dobra pogoda), by podziwiać panoramę miasta.

Zwierzaki czekają w śląskim zoo

Zoo w Chorzowie będzie czynne podczas majówki. Warto spędzić tam dzień i zobaczyć piękne zwierzaki. Szczególnie, że w zoo ciągle przybywa nowych zwierząt. Niedawno na wybieg wróciły pingwiny, które są hitem zoo. Wycieczka do ogrodu zoologicznego spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wejście do zoo jest płatne. Bilet normalny kosztuje 20 zł, bilet ulgowy 10 zł, a bilet rodzinny 50 zł. 

Fot. Maja Ostrowska-Lindner/WKATOWICACH.eu. Warto wybrać się w odwiedziny do zoo

Pogoria III i Park Zielona

Jeszcze za wcześnie na plażowanie, ale jeśli pogoda dopisze, to być może w majówkę będziemy mieli dobrą okazję, żeby się poopalać. Warto wybrać się na spacer na Pogorię III w Dąbrowie Górniczej. Pojeździmy tutaj na rowerach czy zjemy coś dobrego. Spacerowi wokół Pogorii zawsze towarzyszy obcowanie z pięknem natury. Można także przejść lub przejechać się do pięknego Parku Zielona, gdzie również odpoczniemy w okolicznościach przyrody.

Park Kuronia w Sosnowcu. Czeka tężnia czy mini zoo

Ten przepiękny zakątek Sosnowca czeka na mieszkańców Śląska i Zagłębia. Wstęp do parku jest darmowy. Warto przespacerować się parkowymi alejkami. Znajduje się tutaj mini zoo, które spodoba się najmłodszym. Jest również wielka tężnia solankowa, przy której można odpocząć. W parku jest jeszcze wiele atrakcji - już przy wejściu do parku znajduje się wielki plac zabaw. Dzieci mogą także pobawić się w małpim gaju - przejść przez kładki powieszone nad ziemią i pokonać różne przeszkody. Jest tutaj także skatepark, w którym możemy pojeździć na rolkach, bmxach czy deskorolkach. Przy Parku Kuronia znajduje się również stacja Sosnowieckiego Roweru Miejskiego, więc możemy wybrać się na przejażdżkę. Działa także park linowy Lina Adrena. Wstęp jest płatny. W weekend park linowy otwarty jest w godz. 11:00-19:00, w poniedziałek w godz. 14:00-19:00, a we wtorek w godz. 11:00-19:00. Ponadto na terenie parku są punkty gastronomiczne, więc jeśli zgłodniejemy możemy zjeść coś dobrego, a także napić się kawy.

Las Murckowski to spokojne miejsce na spacer

Jeśli zależy nam na spokojnym spacerze w terenach zielonych to jedną z naszych propozycji jest Las Murckowski. Spotkamy tutaj wiele gatunków drzew oraz zwierząt. Jest tu przeważnie spokojnie, więc odetchniemy od miejskiego zgiełku. 

Dobrą zabawę zapewnia Legendia

Trochę szaleństwa nikomu nie zaszkodzi. Jeśli lubimy adrenalinę możemy wybrać się do Legendii w Chorzowie. Wesołe miasteczko oferuje wiele karuzel i atrakcji. 1, 2 i 3 maja Legendia czynna jest od 11:00 do 20:00. Bilet normalny dla dorosłych i dzieci od 12 lat kosztuje 129 zł (119 zł jak kupimy go online). Bilet ulgowy od 3 do 12 lat to koszt 109 zł (99 zł online).

Park Zamkowy w Mysłowicach otwiera się po rewitalizacji 

W Mysłowicach już w sobotę 30 kwietnia zaplanowano wielkie otwarcie Parku Zamkowego. Niegdyś zaniedbane miejsce, teraz naprawdę jest przepiękne. Na dzieci czeka wielki drewniany plac zabaw, są miejsca do grillowania, wybiegi dla psów, boiska, tereny odpoczynku i wiele drzewek oraz kwiatów. Warto więc wybrać się na spacer. A z okazji wielkiego otwarcia zorganizowany zostanie tutaj piknik rodzinny. Wystąpią: Roko i Colino (program dla dzieci) - godz. 16:00, Orkiestra Dęta KWK Mysłowice-Wesoła (17:00), Zespół De Silvers (18:00, kabaret Grzegorza Poloczka (19:15) oraz Damian Holecki z zespołem (20:30). 

Nikiszowiec i Giszowiec

Cudze chwalicie, a swojego nie znacie. W Katowicach mamy wiele pięknych miejsc, które można zwiedzić właśnie podczas majówki. Zabytkowe osiedle Nikiszowiec zachwyca i ma bogatą historię. Warto pokręcić się także po zabytkowym Giszowcu.

Fot. Kacper Jurkiewicz/WKATOWICACH.eu. Warto zwiedzić Nikiszowiec

Pustynia Błędowska to wyjątkowe miejsce w województwie śląskim

A może trochę egzotyki w ciepły dzień? Jeśli piach nie jest wam straszny, to warto wybrać się na wycieczkę po Pustyni Błędowskiej w Dąbrowie Górniczej. Piękna pustynia zachwyca, a jeśli lubicie robić sobie zdjęcia, to zdecydowanie możecie złapać tutaj wyjątkowe ujęcia. 

Bajka Pana Kleksa w Katowicach

Wizyta w Bajce będzie pełna frajdy dla dzieci. Czekają tutaj różne interaktywne wystawy i atrakcje. W majówkę na dzieci czeka także zwiedzanie z Panem Kleksem oraz różne warsztaty. Wstęp do obiektu jest płatny

Kopalnia Guido

Zjazd windą górniczą, spacery pod ziemią, najstarsza w Europie maszyna parowa, która działa nieprzerwanie od 100 lat czy magiczna podróż łódką. W Kopalni Guido możemy wybrać kilka wariantów przeżyć, które zostaną z nami na dłużej. Jeśli nie odwiedzaliście kopalni to warto nadrobić to w majówkę. 

Park Gródek, czyli polskie Malediwy

To dość kawałek od Katowic, ale widoki są niesamowite. Warto wybrać się nad „polskie Malediwy” do Jaworzna. Na zwiedzających czeka spacer, który można rozpocząć z dwóch stron. Pierwsze to wejście od parkingu w leśne drogi. Wspinamy się wtedy trochę pod górę i możemy oglądać zbiornik wody z góry. Czekają tu na nas strome klify i lazurowa woda. Później schodzi się na dół, gdzie można przejść się po specjalnych kładkach z altanami (często są zalewane wodą i wyglądają przepięknie). Stamtąd możemy kierować się w drugą stronę, gdzie czeka nas spacer wokół terenów leśnych i polan ze skałami. Wtedy wyjdziemy z Parku Gródek z drugiej strony. Od niej również możemy zacząć tu spacer i potem wspiąć się po schodach na górę, by zejść górą na parking. 

Park Gródek w Jaworznie to polskie Malediwy. Warto zobaczyć to miejsce na własne oczy

Zobacz także

Dzień Flagi 2022 w Katowicach. Zdjęcia i wideo
Dzień Flagi 2022 w Katowicach. Zdjęcia i wideo
w Katowicach

Dzień Flagi 2022 w Katowicach. Zdjęcia i wideo

Kilkanaście wypadków i ponad 70 nietrzeźwych kierowców na śląskich drogach. Przed nami powroty z majówki
Kilkanaście wypadków i ponad 70 nietrzeźwych kierowców na śląskich drogach. Przed nami powroty z majówki
w drodze

Kilkanaście wypadków i ponad 70 nietrzeźwych kierowców na śląskich drogach. Przed nami powroty z majówki

Pogoda na majówkę 2022. Czy wyciągać już grilla? Rozmawiamy z Katarzyną Gajdą z Planetarium Śląskiego WIDEO
Pogoda na majówkę 2022. Czy wyciągać już grilla? Rozmawiamy z Katarzyną Gajdą z Planetarium Śląskiego WIDEO
w Katowicach

Pogoda na majówkę 2022. Czy wyciągać już grilla? Rozmawiamy z Katarzyną Gajdą z Planetarium Śląskiego WIDEO

do góry