Weekend w Katowicach: 12-14 kwietnia. Sprawdźcie, co dzieje się w mieście!

Kacper Jurkiewicz
11.04.2024w Katowicach

Drugi weekend kwietnia 2024 roku przyniesie nam wiele wydarzeń. Pogoda również ma dopisać, więc z pewnością wiele osób będzie chciało spędzić wolny dzień poza domem. Jak co tydzień zebraliśmy dla Was zbiór najciekawszych wydarzeń, które dzieją się w Katowicach. W ten weekend czekają nas m.in. sportowe emocje, coś dla ducha i ciała czy targi terrarystyczne i botaniczne. Każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdźcie, co będzie się działo!

weekend w katowicach

Weekend w Katowicach 12-14 kwiecień

Festiwal Biegowy im. Wojciecha Korfantego

Przed nami kolejna edycja Festiwalu Biegowego im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Już 14 kwietnia (niedziela) setki uczestników pobiegnie przez nasze miasto pokonując 10 km. Biegacze ruszą z Placu Sejmu Śląskiego, by zakończyć bieg na Muchowcu. Tam odbywać się będą biegi dla dzieci. Nie zabraknie także dodatkowych atrakcji.

14 kwietnia, Plac Sejmu Śląskiego, 13:00, więcej TUTAJ.
14 kwietnia, Dolina Trzech Stawów, 14:00

Street Food Polska w Katowicach

Pierwsza w tym sezonie edycja Street Food Polska Festivalu w Katowicach już od 12 do 14 kwietnia! Jak zwykle food trucki z przepysznym jedzeniem przyjadą na rynek. W ramach festiwalu czekać będzie około 25 foodtrucków. Nie zabraknie też innych atrakcji.

 • 12.04. (piątek): 14:00-21:00,
 • 13.04. (sobota): 11:00-21:00,
 • 14.04. (niedziela): 11:00-20:00.

12-14 kwietnia, rynek w Katowicach. Więcej TU.

Panewnicki Bieg Dzika

Zawody Panewnicki Bieg Dzika odbywają się co miesiąc. Do pokonania jest pętla o długości 4882 m. Uczestnicy startują w konkurencji biegowej lub nordic walking. Rywalizacja w otoczeniu pięknej przyrody to dodatkowy atut wydarzenia. Po zawodach zawsze jest czas na integracje i wspólny posiłek. Każdy z uczestników otrzymuje dyplomy, a są także nagrody specjalne.

14 kwietnia, Las Panewnicki. 11:00. Więcej TUTAJ.

Muzyka Organowa u Świętej Rodziny

Zapraszamy na recital organowy Urszuli Jasieckiej-Bury z Bielska-Białej, który odbędzie się w niedzielę 14 kwietnia o godzinie 19:00 w kościele Świętej Rodziny i Św. Maksymiliana w Katowicach.

Usłyszymy:

 • Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Fantazja G-dur BWV 572 – „Christ ist erstanden” BWV 627,
 • Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788) – Sonata g-moll H 87: Allegro moderato, Adagio, Allegro,
 • Gottfried August Homilius (1714-1785) – „Christ lag in Todesbanden”, „Erstanden ist der heilige Christ”,
 • Johann Adolf Hasse (1699-1783) – Concerto G-dur: Allegro, Grave, Allegro assai,
 • Johann Gottfried Walther (1684-1748) – „Erstanden ist der heilige Christ”,
 • Georg Philipp Telemann (1681-1767) – Orgelsonate in D: cz. I Grave – Fantasia in D.

14 kwietnia, kościół ul. Zofii Kossak-Szczuckiej 24, 19:00, więcej TU.

Spacer po Bogucicach

Spacer „Bogucice mają warstwy” jest podróżą przez wieki i pokolenia. W trakcie dwóch kilometrów marszu przejdziemy przez zabudowę z przełomu XIX/XX w., blokowisko z czasów PRL oraz współczesne osiedle deweloperskie. Zabudowa się zmienia – cegła ustępuje wielkiej płycie, ta zaś szkłu i metalowi. Historie ludzkie są jednak podobne. Zawsze mamy przyjezdnych, którzy chcą odnaleźć się w nowym miejscu, którzy z obcych stają się swoimi. Oswajaniu i osiadaniu towarzyszą jednak nieuchronne napięcia. Podobne w XIX i XXI w. Te ludzkie historie także będą częścią spaceru.

14 kwietnia, wiadukt kolejowy nad ul. Markiefki, 11:00. Więcej TU.

Rajza śladami Juranda Jareckiego

W najbliższą sobotę o godz. 12:00 odbędzie się Rajza śladami Juranda Jareckiego. Wydarzenie rozpocznie się prelekcją w Auli im. Pawlikowskiego (B 1.1) w gmachu Wydziału Humanistycznego, ul. Uniwersytecka 4.

Jurand Jarecki był przez dekady jednym z głównych budowniczych Katowic, twórcą i współtwórcą m.in. Zenitu, Skarbka czy Biblioteki Śląskiej. Swoją pracą w znaczący sposób wpłynął na współczesny wygląd naszego miasta. Przejdź się jego śladami i dowiedz się o jego pracy i życiu. Rajzę powiodą Małgorzata Niesyto-Szmigiel oraz dr Łukasz Zimnoch.

13 kwietnia, Uniwersytecka 4, 12:00. Więcej TUTAJ.

Niedzielna przychodnia

Ponieważ w czasie pandemii Covid-19 to właśnie starsze i schorowane osoby były najbardziej narażone na groźne powikłania związane z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 mamy na celu promować wszelkie formy profilaktyki w grupie seniorów. Zaczynając od zdrowego odżywiania, regularnej aktywności fizycznej poprzez radzenie sobie ze stresem aż po regularne badania i szczepienia.

Wydarzenie przeznaczone dla seniorów, mające na celu edukację zdrowotną i promocję profilaktyki. Prelekcje specjalistów i studentów skupią się na 7 zasadach „Jak żyć, aby nie dać się wirusom!”.

Prowadzący: dr Katarzyna Antoniak–Sobczak, dr Helena Lesz–Przybył, mgr Eliza Cieślikowska (psycholog).

14 kwietnia, Kato Science Corner, 15:30. Więcej TU.

GKS Katowice – Odra Opole

Przed nami kolejne spotkanie w ramach Fortuny 1. Ligi. Na boisku przy Bukowej piłkarze GieKSy zmierzą się z Odrą Opole.

13 kwietnia, stadion Bukowa, 15:00. Więcej TU.

Światowy Dzień Sztuki

W centralnym punkcie spotkania będzie wspólne jamowanie - muzyka, która łączy serca i dusze. Przygotujcie swoje instrumenty lub po prostu przyjdźcie z otwartym umysłem i gotowością do brania udziału w magicznej improwizacji! Dla pasjonatów sztuk wizualnych przygotujemy przestrzeń do malowania, szkicowania, lepienia… ogólnie tworzenia! Weźcie ze sobą swoje szkicowniki, farby, glinę, a nawet szydełka - czas na wspólne tworzenie bez granic i ocen!

Przygotowaliśmy również kilka atrakcji: zajęcia z jogi z Kayą, gdzie będziecie mogli zanurzyć się w harmonii z własnym ciałem i duszą. Zabierzcie maty. Po zachodzie słońca zapraszamy Was na magiczne fire show - kuglarskie tańce w blasku ognia! Ważne jest dla nas, aby każdy czuł się swobodnie i w akceptacji. W naszej przestrzeni nie ma ocen, hierarchii ani wstydu - pozwólmy sobie tworzyć i inspirować się nawzajem!

14 kwietnia, Park Powstańców Śląskich, 15:00. Więcej TUTAJ.

Koncert charytatywny Mickiewicz i Przyjaciele

Uczniowie i nauczyciele III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach po raz kolejny zbiorą się, by czynić dobro. W MDK Koszutka odbędzie się charytatywny koncert, który wspomoże leczenie nastoletniej Alicji.

12 kwietnia, MDK Koszutka, 17:30. Więcej TU.

Targi terrarystyczne i botaniczne Dragon Expo, Giełda Minerałów, Biżuterii i Skamieniałości GeoExpo, Festiwal Ezoteryki i Medycyny Naturalnej EzoFest

Podczas targów Dragon Expo będziecie mogli podziwiać niezwykłe okazy zwierząt z odległych zakątków świata! Zapraszamy do Spodka miłośników ptaszników, jaszczurek, mięczaków, żółwi, pajęczaków, węży, skorpionów, gekonów, kameleonów, modliszek czy chrząszczy. Zapraszamy zaciekawionych bogactwem natury, lubiących dreszczyk emocji - lub po prostu - wszystkich tych, którzy od sierści wolą łuski!

Giełda GeoExpo to idealne miejsce dla każdego, kto chce poznać niesamowite dary natury, zobaczyć piękno procesów geologicznych lub po prostu w ciekawy sposób spędzić czas. Spotkacie niezwykłych kolekcjonerów, rzemieślników, artystów i jubilerów. Zobaczycie okazałe, jedyne w swoim rodzaju minerały i kamienie szlachetne, będziecie mogli nabyć niepowtarzalną, ręcznie wykonaną biżuterię.

W Spodku odbędzie się także Festiwal Ezoteryki i Medycyny Naturalnej EzoFest. Bilety kupione na wydarzenie uprawniają do wstępu na wszystkie trzy wydarzenia.

13 i 14 kwietnia, Spodek. Więcej TUTAJ.

Turniej Szachowy w Zespole Szkół Ekonomicznych

13 kwietnia odbędzie się Turniej Szachowy z okazji 100-lecia Zespołu Szkół Ekonomicznych w Katowicach o Puchar Dyrektora ZSE. Forma turnieju jest otwarta, a miłośnicy królewskiej gry rozegrają dziewięć rund tempem 10 min + 5 s na ruch. Turniej będzie zgłoszony do oceny rankingowej FIDE.

Dla najlepszych przewidziano nagrody finansowe, a dla zwycięzcy – Puchar Dyrektora ZSE. Zgłoszenia są możliwe poprzez portal ChessArbiter lub mailowo. Zmagania odbędą się w siedzibie szkoły przy ul. Raciborskiej 3.

13 kwietnia, Raciborska 3, 10:00.

Dzień Dobra w Katowicach

Myślą przewodnią pikniku są warsztaty i konkursy wspierające pomoc drugiemu człowiekowi. W programie miasteczko z atrakcjami zarówno dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Z muzycznym przesłaniem wystąpią:

 • Arka Noego,
 • Magda Anioł,
 • Full Power Spirit.

Świadczyć o dobru będą również goście: tiktoker ks. Sebastian Kosecki, youtuber Piotr Jeleń oraz muzyk i kompozytor Robert Friedrich Litza.

14 kwietnia, Plac przed Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, 14:00. Więcej TU.

Daj pieskom pobiegać i kotkom pomruczeć

To jedyna taka możliwość, kiedy możecie wyprowadzić psa na spacer i głaskać kociaki w katowickim schronisku. Psy na spacery są wydawane do godziny 13:00. Kocia część odbywa się na bardziej ograniczonych zasadach - konieczność zapisania się, ograniczona ilość miejsc. Zapraszamy do dotrzymania towarzystwa mruczkom.

14 kwietnia, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach, 10:00. Więcej informacji TUTAJ.

Rozgrywki baseballowe pełne emocji

Przed nami rozgrywki w baseballowe na Asnyka. 13 kwietnia w ramach Bałtyckiej Ligii Baseballu Rawa zmierzy się z Centaurami Warszawa. Mecz rozpocznie się o godz. 13:00. Rawa Klub Katowice w sezonie 2024 zagra w rozgrywkach najwyższej ligi związkowej Ekstralidze. W ramach rywalizacji podejmą walkę ze Stalą Kutno. Mecz odbędzie się o 12:00. Wstęp wolny. 

Warto podkreślić, że od tego sezonu zespół ma nowego trenera - zawodnika z Osaki w Japonii - Kaichi Kawakami. Kaichi przyjechał na półroczny kontrakt.

13 kwietnia, boisko Asnyka, 13:00.

14 kwietnia, boisko Asnyka, 12:00.

Zaproponowane wyżej wydarzenia to tylko niektóre spośród tych, które w najbliższy weekend odbędą się w Katowicach. Terminarz wydarzeń, które planowane są w Katowicach, znajdziecie także w naszej sekcji "Wydarzy się w Katowicach". Sami również możecie nam zgłaszać wydarzenia, w których warto wziąć udział, a odbywają się w przestrzeni naszego miasta!

W katowickich kinach 

Nadchodzący tydzień przyniesie kolejną dawkę emocjonujących seansów w kinach Helios. Poza filmową nowością „Civil War”, na wielkich ekranach zagoszczą wyjątkowe projekty specjalne, maraton filmowy z horrorami i stałe cykle uwielbiane przez widzów!

12 zdjęć

Oferta kina Helios w Katowicach w kwietniu 2024

„Civil War” to wbijające w fotel kino akcji, przedstawiające Stany Zjednoczone, w których toczy się wojna domowa. Zachodnie stany oraz Floryda występują przeciwko skorumpowanemu rządowi centralnemu. Fotografka wojenna Lee wraz z grupą reporterów próbuje dostać się do Waszyngtonu, aby przeprowadzić ostatni wywiad z prezydentem. Dołącza do nich młoda i ambitna dziennikarka Jessie. Lee, mimo początkowej niechęci, zostaje jej mentorką. Tytuł zbiera niezwykle pozytywne recenzje, także za sprawą obsady – w filmie występują między innymi Kirsten Dunst i Cailee Spaeny.

Ponadto w repertuarze znajdą się różnorodne gatunkowo tytuły, które już zdążyli pokochać widzowie. „Czerwone maki” to pierwszy polski film poświęcony bitwie pod Monte Cassino. Jej główny bohater, Jędrek, pomimo młodego wieku jest już ciężko doświadczony przez wojnę. Zetknięcie się z żołnierzami Armii Andersa powoduje w nim wewnętrzną przemianę. Tymczasem zbliża się decydujący atak na klasztor, którego nie potrafiły zdobyć wcześniej siły alianckie.

Na wielkich ekranach można również obejrzeć produkcję „Godzilla i Kong. Nowe Imperium”, w której giganci muszą połączyć siły, aby pokonać śmiertelne zagrożenie. Okazuje się, że kraina Pustej Ziemi kryje w sobie nieodkryte tajemnice… Miłośnicy horrorów mogą zapoznać się z prequelem do słynnego tytułu z lat 70. – „Omen: Początek”. Młoda Amerykanka zostaje wysłana do Rzymu, gdzie natrafia na mroczne siły, przez które zaczyna kwestionować swoją wiarę. Dziewczyna odsłania także przerażający spisek…

Również inna kultowa seria doczekała się kolejnej odsłony – jest to film „Pogromcy duchów. Imperium Lodu”. Kiedy w środku lata mieszkańcy Nowego Jorku zaczynają zamarzać, oznacza to tylko jedno – moc starożytnego artefaktu, badanego w tajnym laboratorium, wymknęła się spod kontroli. Poprzednia i obecna ekipa pogromców duchów działają ramię w ramię, by ratować miasto!

W repertuarze Heliosa znajdą się też różnorodne propozycje dla najmłodszych. „Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica Szkolnego Podwórka” to kontynuacja przygód Idy i jej nietypowej klasy. Do grupy dołączają nowi bohaterowie: niesforny pingwin i nieśmiały kameleon. Tymczasem ktoś działa na szkodę placówki i chce doprowadzić do jej zamknięcia. Magiczne zwierzęta muszą pomóc w rozwiązaniu zagadki! „Za duży na bajki 2” to polski film familijny, przybliżający historię Waldka, który pragnie po latach odnaleźć swojego ojca wraz z grupą przyjaciół. Nie obędzie się bez nagłych zwrotów akcji i zabawnych zawirowań! Na ekranach zagości także porywająca animacja „Kung Fu Panda 4”, czyli kolejna odsłona zabawnej serii o Smoczym Wojowniku Po.

Na 12 kwietnia zaplanowano najbliższą odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe. Tym razem będzie to wydarzenie dla miłośników filmów grozy, czyli Maraton Horrorów. W ramach wielogodzinnych projekcji kinomani będą mogli zobaczyć „Omen: Początek” oraz trzy porywające przedpremiery!

W nadchodzącym tygodniu Kino Konesera pojawi się w repertuarze aż dwukrotnie. W niedzielę, 14 kwietnia, w repertuarze zagości oscarowa odsłona cyklu. Widzowie będą mogli zapoznać się z dramatem „Strefa interesów”, nagrodzonym w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Następnego dnia, 15 kwietnia, zostanie wyświetlony tytuł „Pamięć” – życie pracowniczki socjalnej zmienia się gwałtownie, gdy odnawia znajomość ze swym dawnym kolegą ze szkoły średniej. W filmie występują uznani aktorzy: Jessica Chastain i Peter Sarsgaard.

Sieć zaprasza również na projekcje meczów Ligi Mistrzów UEFA na żywo. W nadchodzącym tygodniu na widzów czekać będą emocjonujące rewanże par ćwierćfinałowych. 16 kwietnia odbędzie się pojedynek FC Barcelony i PSG, a dzień później Manchester City zmierzy się z Realem Madryt!

W czwartkowe popołudnie tradycyjnie odbędą się projekcje polskiego kina w ramach cyklu Kultura Dostępna. 18 kwietnia kinomani będą mogli obejrzeć ciepłą komedię „Miłość jak miód”, przekonującą o tym, że wielkie uczucia mogą spotkać osoby w każdym wieku. Dwie główne bohaterki zamieniają się miejscami, dzięki czemu w wyjątkowych okolicznościach odnajdują miłość!

Szczegóły dotyczące seansów w nadchodzącym repertuarze oraz bilety można znaleźć na stronie www.helios.pl, w aplikacji mobilnej oraz w kasach kinowych w całej Polsce. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić.

Zobacz także

Weekend w Katowicach: 19-21 kwietnia. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!
Weekend w Katowicach: 19-21 kwietnia. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!
w Katowicach

Weekend w Katowicach: 19-21 kwietnia. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!

Panewnicki Bieg Dzika w marcu. Świetna zabawa w Lesie Panewnickim [Zdjęcia]
Panewnicki Bieg Dzika w marcu. Świetna zabawa w Lesie Panewnickim [Zdjęcia]
Sportowe

Panewnicki Bieg Dzika w marcu. Świetna zabawa w Lesie Panewnickim [Zdjęcia]

Ruszyły zapisy do Festiwalu Biegowego im. Wojciecha Korfantego
Ruszyły zapisy do Festiwalu Biegowego im. Wojciecha Korfantego
Sportowe

Ruszyły zapisy do Festiwalu Biegowego im. Wojciecha Korfantego

Food trucki opanowały katowicki rynek. Street Food Polska Festival trwa cały weekend [Galeria zdjęć]
Food trucki opanowały katowicki rynek. Street Food Polska Festival trwa cały weekend [Galeria zdjęć]
w Katowicach

Food trucki opanowały katowicki rynek. Street Food Polska Festival trwa cały weekend [Galeria zdjęć]

do góry