Weekend w Katowicach: 15-17 grudnia. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!

Mateusz Terech
14.12.2023w Katowicach

Odliczanie do Świąt Bożego Narodzenia coraz bardziej przyśpiesza. Zanim jednak rozbłyśnie na niebie najbardziej wyczekiwana gwiazdka w roku, czeka nas ostatni przedświąteczny weekend. Może warto spędzić go inaczej, niż na przedświątecznych porządkach i w zakupowym szale? Lepsze rozwiązania na ten czas znajdziecie w naszym cyklu WEEKEND W KATOWICACH.

Weekend w Katowicach

Weekend w Katowicach 15-17 grudnia

Jarmark na katowickim rynku

W ten weekend czeka nas kolejna porcja atrakcji na Bożonarodzeniowym Jarmarku na katowickim rynku. Warto śledzić media społecznościowe Jarmarków Śląskich oraz nasz portal, by dowiedzieć się, co warto zobaczyć w najbliższych dniach, odwiedzając Jarmark. Mimo nieco mniej zimowej aury nadal można także skorzystać z lodowiska, które znajduje się na ul. Mickiewicza.

15.12 (piątek)

 • 14:00 - 22:00 DJ Mateo
 • 15:30 dziecięcy zespół wokalny Katosie
 • 17:00 Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach
 • 18:00 Ewa Bojarczuk
 • 19:00 Zespół Prowokalni
 • 20:15 Teatr Ognia OKB z MDK Bogucice - Zawodzie
 • 20:30 After Midnight

 16.12 (sobota)

 • 14:00 Kapela Góralska ze Szczyrku
 • 15:00 Pokazy grup tanecznych Endorfina Studio - taniec i akrobatyka dla dzieci i młodzieży z MDK Bogucice - Zawodzie i Miejski Dom Kultury "Szopienice - Giszowiec" w Katowicach
 • 16:00 Centrum Muzyki Nad Rawą
 • 17:30 Zespół Road 51 z MDK Bogucice - Zawodzie
 • 19:00 Mocno Popularni

 17.12 (niedziela)

 • 13:00 - 21:00 DJ Mateo
 • 13:00 Studio Artystyczne BANDA Rabanda

Rynek, 15-17 grudnia. Więcej TUTAJ

Hokej od serca

Wydarzenie "Hokej od serca: Wielki Mecz Charytatywny - Drużyna Przedsiębiorców vs Hokejowa Reprezentacja Artystów Polskich" odbędzie się 16 grudnia 2023 roku na lodowisku Jantor w Katowicach. Z kijem w ręku zobaczymy m.in.: Julię Wróblewską, Wojciecha Wojciechowskiego, Tomasza Lebuda, Romana Polko i wielu innych! Jest duża szansa, że pojawi się również sędzia Szymon Marciniak.

Jantor, 16 grudnia. Więcej TUTAJ

Mroźny Hubertus

V Mroźny Hubertus to czwarte wydarzenie z cyklu imprez stowarzyszenia W Kręgu Natury odbywających się terenie Doliny Pięciu Stawów w Katowicach.  Dla miłośników aktywnego wypoczynku przygotowano dwa dystanse biegowe - 5 i 10 kilometrów. Na tych samych dystansach swoje siły sprawdzą uczestnicy marszu Nordic Walking. Będą też specjalne odcinki dla dzieci.

Dolina Pięciu Stawów, 16 grudnia. Więcej TUTAJ.

Koncert Adama Bałdycha

Jeden z najzdolniejszych skrzypków jazzowych wystąpi w Katowicach ze swoim zespołem w sobotę, 16 grudnia, z okazji 90. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego. Klasyczne, oryginalne kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego wciąż inspirują i stanowią fascynujący punkt odniesienia dla reprezentantów różnych gatunków muzycznych. Kilka lat temu amerykański saksofonista Collin Stetson zaprezentował katowickiej publiczności swoją interpretację III Symfonii kompozytora w projekcie „Sorrow: A Reimagining of Górecki’s 3rd Symphony”. To przedsięwzięcie wprowadzało nowe brzmienia do kompozycji Góreckiego, stanowiło nowatorską i ekspresyjną reinterpretację tej znanej symfonii.

Katowice Miasto Ogrodów, 16 grudnia. Więcej TUTAJ.

Kaliber 44 w Spodku

Zbliża się ważna data w historii polskiego hip-hopu. Odliczanie rozpoczęte! 16 grudnia 2023 w katowickim Spodku zagramy jedyny koncert z okazji XXX-lecia powstania Kalibra 44.

Na początku było marzenie. Tworzyć, grać, zostać zauważonym. Później padły słowa: Usłysz mój głos! Trzy dekady temu założyliśmy Kaliber 44 i tak zaczęła się nasza muzyczna podróż. Z tej okazji zapraszamy was do katowickiego Spodka na wspólne świętowanie naszych 30 lat na scenie. Wielu z was było z nami od samego początku, pokazaliście naszą muzykę nowym pokoleniom, część dopiero nas odkrywa. Wszystkim wam chcemy za to podziękować jubileuszowym koncertem, na który zaprosiliśmy przyjaciół, z którymi współtworzyliśmy naszą historię.

Spodek, 16 grudnia. Więcej TUTAJ.

Obchody rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”

XI Bieg Dziewięciu Górników

godz. 10:45 - zbiórka uczestników u zbiegu ulic Mikołowskiej i Wincentego Pola

Ponad 600 młodych osób - uczniów z 68 szkół ze Śląska i Zagłębia - pobiegnie ulicą Wincentego Pola pod Pomnik-Krzyż (dystans około 600 m).

godz. 11:00 - finał biegu

godz. 11:15 - uroczystości z udziałem biegaczy pod pomnikiem (pl. NSZZ „Solidarność”):

 • przemówienie Dyrektora ŚCWiS Roberta Ciupy,
 • złożenie kwiatów i zniczy przez delegacje wytypowane przez szkoły uczestniczące w biegu.

Uroczystości przed kopalnią „Wujek”

godz. 13:00 - Msza św. w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. (ul. Piękna 8)

godz. 14:15 - uroczysty przemarsz pod Krzyż-Pomnik Górników Poległych 16 grudnia 1981 roku przy Kopalni „Wujek”

godz. 14:45 - uroczystości pod pomnikiem (pl. NSZZ „Solidarność”)

 • przemówienia,
 • apel poległych,
 • składanie wieńców i kwiatów przez rodziny poległych górników oraz oficjalne delegacje.

W czasie trwania poszczególnych wydarzeń czasowo wstrzymywany będzie ruch kołowy na ulicach: Pola, Gallusa, Pięknej.

Kopalnia „Wujek”, 16 grudnia. Więcej TUTAJ.

Festiwal Orientalny

Orientalne Smaki Azji zabiorą was w kulinarną podróż do Chin, Japonii, Korei, Tajlandii. Nie zabraknie również potraw z Wietnamu, kuchni Indyjskiej oraz indonezyjskiej.

Pierwsze Kroki w Galerii Szyb Wilson będą przepełnione aromatami trawy cytrynowej, chilli, kolendry, liści kaffiru. Będą dymiące się tajskie stoiska Wok, Gruzińskie Chinkali, zupy PHO, Ramen, Chaczapuri Pad Thai , Sajsonki, pierożki: dim sum, groza, Wontony i wiele innych!

Może to kłamstwo… ale nie tylko jedzeniem człowiek żyje. Znajdziecie u nas również wiele innych rzeczy z Azji. Kosmetyki, smakołyki i wiele innych.

Galeria Szyb Wilson, 16-17 grudnia. Więcej TUTAJ.

Zaproponowane wyżej wydarzenia to tylko niektóre spośród tych, które w najbliższy weekend odbędą się w Katowicach. Terminarz wydarzeń, które planowane są w Katowicach, znajdziecie także w naszej sekcji "Wydarzy się w Katowicach". Sami również możecie nam zgłaszać wydarzenia, w których warto wziąć udział, a odbywają się w przestrzeni naszego miasta!

W katowickim kinie

Atmosfera Gwiazdki zawitała do Heliosa, gdzie w przerwie między świątecznymi przygotowaniami można odpocząć przy kinowych nowościach. Nadchodzący tydzień przyniesie gorącą premierę w postaci filmu „Wonka”. Na wielkich ekranach zagoszczą również wyjątkowe cykle i projekty specjalne, w tym koncert „Śnieżne Boże Narodzenie z Andre Rieu”.

5 zdjęć

Oferta kina Helios w Katowicach

5 zdjęć

„Wonka” to niezwykły film dla całej rodziny, w sam raz na świąteczny czas. Tytułowy bohater to słynny twórca słodkiego imperium, znany z jednej z najbardziej poczytnych książek dla dzieci - „Charlie i fabryka czekolady”. Tym razem Willy Wonka zostanie jednak ukazany jako młodzieniec, który stawia pierwsze kroki w wytwarzaniu słodkości. Po zakończeniu cukierniczej edukacji pragnie otworzyć własny sklep, lecz napotyka na swojej drodze wiele trudności. Nie poddaje się w dążeniu do celu, gdyż wie, że jego wyroby roztaczają prawdziwą magię. Ponadto pomagają mu przyjaciele oraz wyjątkowe stworzenia, Umpa-Lumpa! W główną rolę wcielił się Timothee Chalamet, a film jest dziełem reżysera i scenarzysty „Paddingtona”, Paula Kinga.

W repertuarze znajdą się inne porywające tytuły, takie jak „Napoleon” w reżyserii Ridleya Scotta. Dramat biograficzny ukazuje najważniejsze epizody z historii życia władcy, ale nie brakuje w nim opowieści o jego więzi z żoną, cesarzową Józefiną. Na uwagę zasługują także widowiskowe sceny batalistyczne. Ci kinomani, którzy chcieliby zanurzyć się w magii Świąt, mogą obejrzeć najnowszą polską komedię romantyczną na Boże Narodzenie. „Uwierz w Mikołaja” to wielowątkowa produkcja, opowiadająca o przeżywaniu tego wyjątkowego czasu na różne sposoby. Wspólnym mianownikiem ukazanych historii będzie oczywiście miłość! Na ekranie pojawi się ponadto plejada rodzimych gwiazd.

Na ekranach zagoszczą również liczne animacje. „Trolle 3” to kolejna odsłona opowieści o rozśpiewanych i kolorowych bohaterach. Poppy i Mruk wreszcie zostają parą, lecz to nie koniec przygód, a tylko początek nowych perypetii! Okazuje się, że Mruk był kiedyś członkiem boysbandu razem ze swoimi braćmi. Para wyrusza w pełną emocji podróż, aby zjednoczyć oddalone od siebie rodzeństwo. Fani filmów ze studia Disney również znajdą coś dla siebie, gdyż czeka na nich nowa propozycja, „Życzenie”. Nastoletnia Asha marzy o służbie u władcy Rosas, potężnego Magnifiko. Dowiaduje się jednak, że pozornie dobroduszny władca może mieć złe zamiary. Aby pomóc swoim bliskim i całej społeczności, wypowiada życzenie, na które odpowiada sama Gwiazdka z nieba. Mając kosmiczną moc po swojej stronie, dziewczyna stawia czoła wrogowi.

Helios zaprasza na seanse również najmłodszych kinomanów, na których czekają pozytywne seanse z uwielbianą Kicią Kocią. „Kicia Kocia pod choinkę” to nowy cykl bajek, stworzony specjalnie na okres zimy i Świąt. Opowiadają one krótkie historie z jej życia, a poza rozrywką niosą ze sobą walor edukacyjny i wychowawczy. Tym razem bohaterka będzie lepić bałwana, stanie do bitwy na śnieżki, a także będzie uczestniczyć w przygotowaniach do Gwiazdki. Ponadto w niedzielę, 17 grudnia w kinach zagoszczą Filmowe Poranki, w ramach których zostaną wyświetlone odcinki bajki „Tomek i Przyjaciele”. Oprócz obejrzenia przygód małej niebieskiej lokomotywy dzieci będą mogły wziąć udział w konkursach i animacjach.

Helios poleca również wszystkim melomanom najnowsze widowisko mistrza walca - „Śnieżne Boże Narodzenie z André Rieu”, które 17 grudnia zagości we wszystkich lokalizacjach sieci. Maestro wraz z Orkiestrą Johanna Straussa zaprezentują najpiękniejsze kolędy i świąteczne przeboje, jak też tradycyjnie romantyczne walce. Koncerty André Rieu to muzyczne spektakle, łączące w sobie klasykę ze standardami muzyki rozrywkowej.

18 grudnia na ekranach zagości cykl Kino Konesera - tym razem widzowie będą mogli zobaczyć dramat „Koliber”. Rodzina Carrerów spędza błogie wakacje, w czasie których ich syn Marco poznaje piękną Luisę. Kobieta na zawsze zagości w jego życiu, a przez kolejne dekady jego serce będzie rozdarte przez miłość do tajemniczej Francuzki oraz stewardessy - w tę ostatnią wciela się Kasia Smutniak.

Helios zaprasza także na cykl Kultura Dostępna, w ramach którego, w czwartek, 21 grudnia zostanie wyświetlony film familijny „O psie, który jeździł koleją”. Życie Zuzi, której tata Piotr pracuje na kolei, zmienia się nie do poznania, kiedy wkracza w nie Lampo - niezwykły pies podróżnik. Dzięki ich przyjaźni dziewczynka lepiej radzi sobie z chorobą.

W grudniu w kinach Helios z pewnością nie zabraknie przebojowych nowości! Szczegóły dotyczące seansów dostępnych w aktualnym repertuarze można znaleźć na stronie www.helios.pl, w aplikacji mobilnej oraz w kasach kinowych sieci w całej Polsce.

Zobacz także

Kulinarna podróż do Azji w Katowicach? W Galerii Szyb Wilson odbył się Festiwal Orientalny [Zdjęcia]
Kulinarna podróż do Azji w Katowicach? W Galerii Szyb Wilson odbył się Festiwal Orientalny [Zdjęcia]
w Katowicach

Kulinarna podróż do Azji w Katowicach? W Galerii Szyb Wilson odbył się Festiwal Orientalny [Zdjęcia]

16 grudnia 42. rocznica pacyfikacji w kopalni Wujek. Jak przebiegać będą obchody?
16 grudnia 42. rocznica pacyfikacji w kopalni Wujek. Jak przebiegać będą obchody?
w Katowicach

16 grudnia 42. rocznica pacyfikacji w kopalni Wujek. Jak przebiegać będą obchody?

Na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Katowicach kupimy świąteczne kubki. Ile kosztują?
Na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Katowicach kupimy świąteczne kubki. Ile kosztują?
w Katowicach

Na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Katowicach kupimy świąteczne kubki. Ile kosztują?

Ale tu magicznie! Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach na wieczornych fotografiach [Zdjęcia]
Ale tu magicznie! Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach na wieczornych fotografiach [Zdjęcia]
w Katowicach

Ale tu magicznie! Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach na wieczornych fotografiach [Zdjęcia]

do góry